Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Vitamíny skupiny B. Prečo sú pre telo nevyhnutné?

Vitamíny skupiny B. Prečo sú pre telo nevyhnutné?

Ste neustále nervózni a nadmerne unavení? Alebo máte kožné problémy? Možno vám chýbajú vitamíny skupiny B. O ktoré vitamíny ide a ako vplývajú na ľudský organizmus?

B-komplex alebo čo je vitamín B?

Vitamín B alebo aj B-komplex, je skupina ôsmich vitamínov. Ako B-komplex si ich môžete zakúpiť v lekárni. Takto máte istotu, že prijmete všetky potrebné vitamíny skupiny B. Ktoré sú to?

  • Tiamín (B1) je zodpovedný za transformáciu živín na energiu.
  • Riboflavín (B2) napomáha k zdraviu zraku a pokožky.
  • Niacín (B3) je taktiež potrebný pre zdravú pleť, ale aj správne fungovanie nervovej sústavy.
  • Kyselina pantoténová (B5) podporuje tvorbu hormónov a je dôležitá pre produkciu cholesterolu.
  • Pyridoxín (B6) sa podieľa na tvorbe červených krviniek.
  • Biotín (B7) vplýva na zdravie vlasov a upravuje hladinu cukru v krvi.
  • Kyselina listová (B9) je dôležitá pre tehotné ženy, keďže podporuje delenie a rast buniek.
  • Kobalamín (B12) pozitívne vplýva na nervovú sústavu a vývoj červených krviniek.

B-komplex teda tvoria vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Sú rozpustné vo vode a telo si nevytvára ich dlhodobé zásoby.

Náš tip:

Prečítajte si: Vitamín D – všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Čo spôsobuje nedostatok vitamínov B

Príčinou nedostatku vitamínov skupiny B môže byť diéta, užívanie rôznych antibiotík, či pribúdajúci vek. S nedostatkom vitamínov B môžu bojovať tuhí fajčiari, alkoholici, ale aj tí, ktorí sú neustále v strese. A napokon, zvýšená potreba rôznych vitamínov B vzniká napríklad aj v tehotenstve.

Aké sú dôsledky? Nedostatok vitamínov skupiny B sa prejavuje najmä na zvýšenej únave a nedostatku energie. Pridružiť sa môžu nervové ochorenia, poruchy spánkumigrénystres, podráždenosť, depresia a žalúdočné problémy. Riešením je zmena stravovacích návykov.

Ako dopĺňať vitamíny B zo stravy?

Vitamíny skupiny B si telo prirodzene nevytvára. Preto je nutné ich prijímať v strave alebo vo forme vitamínových doplnkov.

Ktoré potraviny obsahujú najviac vitamínov B? Sú to najmä vajcia, listová zelenina, ryby, hydina, hovädzia pečeň, mliečne produkty, fazuľa alebo cereálie. Problémom je, že aj keď sa vitamín B nachádza v týchto potravinách, môže sa znehodnotiť v priebehu skladovania, umývania a varenia potravín. Vysoko spracované potraviny už neobsahujú dostatok týchto vitamínov.

Ak teda na sebe zbadáte príznaky nedostatku vitamínov B, začnite ich užívať aj vo forme výživových doplnkov. Vybrať si môžete buď B-komplex, ktorý obsahuje všetky vitamíny B, prípadne podľa potreby len niektorý vitamín zo skupiny (napríklad kyselina listová pre tehotné ženy). Dostupný je aj vitamín B špeciálne pre deti, napríklad vo forme sirupu Nutrolin-B.

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡