Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Máte problémy so spánkom? Poradíme ako na dobrý spánok

Máte problémy so spánkom? Poradíme ako na dobrý spánok

O tom, aký je kvalitný spánok dôležitý, určite vedia svoje najmä mamičky s malými deťmi. Práve tie totiž zažívajú množstvo bezsenných nocí, po ktorých sa cítia veľmi unavené a nervózne. Samozrejme, spánok je dôležitý pre každého človeka. A každému sa občas môže stať, že jeho spánok nie je dostatočne dlhý alebo pokojný. Ako si nastaviť spánkový cyklus a zvládnuť problémy so zaspávaním? Prezradíme vám zaujímavosti o spánku, vďaka ktorým môžete aj vy zlepšiť svoje spánkové návyky.

Spánok a jeho fázy

Spánok je pravidelný stav odpočinku, pozorovaný u všetkých druhov cicavcov, vtákov a rýb. Charakteristické sú preňho znaky ako spomalený rytmus dýchania, spomalený srdcový tep, nižšia citlivosť na vonkajšie podnety, zvýšená miera anabolizmu (syntéza bunkových štruktúr) (1) a znížená miera katabolizmu (zánik bunkových štruktúr). Spánok vo veľkej miere ovplyvňujú hormóny, najmä melatonín.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov s melatonínom

Pozrieť ponuku

Existujú jednotlivé fázy spánku, počas ktorých naše telo vykazuje iné hodnoty. Základné rozdelenie spánku je na tzv. REM spánok a NON REM spánok, pričom skratka REM pochádza z anglického pojmu Rapid EyeMovement, čiže rýchly pohyb očí. Aké sú fázy spánku?

1. NON REM fáza spánku

Tvorí 75 až 80 % z celkového času spánku. Počas tohto spánku sa telo regeneruje, oči sú pokojné, aktivita neurónov je nízka a znížená je aj činnosť mozgu. NON REM fáza spánku má niekoľko štádií:

 • NREM1 – prechod medzi bdením a spánkom, počas ktorého môžete pociťovať mierne šklbanie tela a pohyby očí.
 • NREM2 – je ľahký spánok a tvorí až takmer 55% z celkového spánku.
 • NREM3 – je hlboký spánok, počas ktorého je veľmi ťažké človeka zobudiť. Táto fáza trvá cca len 10 minút, no môžu sa počas nej objaviť nočné mory alebo námesačnosť.
 • NREM4 – najhlbší spánok v trvaní cca 30 minút.

2. REM fáza spánku

Tento spánok je označovaný aj ako paradoxný spánok. A to z dôvodu, že aj keď spíme, hodnoty tela zodpovedajú skôr stavu bdelosti. Počas REM fázy spánku dochádza k rýchlemu pohybu očí na cca 10-20 sekúnd.

Táto fáza spánku je slabšia, zaberá cca 25% celkovej doby spánku a objavuje sa niekoľkokrát za noc. Najdlhšie trvá REM fáza spánku pred prebudením. Zaujímavé je, že v tejto fáze spánku sa nám najviac sníva.

VEDELI STE ŽE:

„Človek sníva najmä v REM fáze spánku?“

Koľko potrebujeme spať?

Denná potreba spánku sa počas života mení a samozrejme, konkrétny čas, kedy sme vyspaný, je už individuálny. Priemerné časy na spánok sú tieto:

 1. Novorodenec (0 – 3 mesiace) – 14 až 17 hodín
 2. Dojča (4 – 11 mesiacov) – 12 až 15 hodín
 3. Batoľa (1 – 2 roky) – 11 až 14 hodín
 4. Predškolák (3 – 5 rokov) – 10 až 13 hodín
 5. Školák (6 – 13 rokov) – 9 až 11 hodín
 6. Dospievajúci (14 – 17 rokov) – 8 až 10 hodín
 7. Dospelý (18+) – 7 až 9 hodín

Kalitný spánok - predškolák spí 10 až 13 hodín denne

Poruchy spánku

Existujú rôzne poruchy spánku. Napríklad poruchy dýchania, ktoré sa prejavujú počas spánku, nadmerná spavosť, abnormálne pohyby počas spánku, ale aj pomerne bežná porucha ako chrápanie a mnoho ďalších. Najčastejšia porucha spánku je však tzv. insomnia, teda nespavosť. Kedy si môžete povedať „trpím nespavosťou“?

Aké sú typické prejavy nespavosti?

 • Pocit nekvalitného spánku, po ktorom sa zobúdzame unavený
 • Stav keď som unavený, ale nemôžem zaspať
 • Ťažké a zdĺhavé zaspávanie
 • Ľahký spánok
 • Časté nočné budenie
 • Predčasné ranné vstávanie

Takže ak sa ráno budíte ešte viac unavený, ako ste boli pred spaním, máte problémy zaspať a spánok je rušený akýmkoľvek podnetom, môže ísť o nespavosť.

Samozrejme, o insomniu ide len v prípade, ak tento stav pretrváva minimálne počas niekoľkých nocí, až 4 týždňov – vtedy sa jedná o prechodnú a krátkodobú nespavosť. Ak stav trvá viac ako mesiac, ide o chronickú nespavosť.

Príčiny nespavosti

Čo nám bráni dobre sa vyspať? Aké sú vlastne príčiny problémov so spánkom? Tento problém sa môže objavovať najmä v období, keď je človek vystavovaný stresovým situáciám. Nespavosť môže byť sprievodným znakom ďalších ochorení ako napríklad Parkinsonova choroba osteoartróza alebo chronická obštrukčná pľúcna choroba.

Problémy so spánkom, nespavosť, insomnia

Jednou z „moderných“ príčin nespavosti je tzv. modré svetlo, ktoré pokojne môžeme nazvať aj ako digitálne svetlo.

Pozor! Toto svetlo nemusí byť nutne modré! O čo ide? V súčasnej dobe sme vystavovaní nadmernému neprirodzenému svetlu aj dávno po zotmení. Je to svetlo z monitorov, obrazoviek, či umelého osvetlenia. Vplyvom tohto žiarenia, najmä v nočných hodinách, dochádza k zmenám spánkového rytmu.

Zjednodušene sa dá povedať, že modré svetlo „oklame“ naše telo a to si myslí, že je stále deň. Dochádza k oneskoreniu spánkových procesov, melatonín (spánkový hormón) sa neuvoľňuje a tak dochádza k nespavosti, resp. zhoršenej kvalite spánku. Našťastie existujú spôsoby, ako spánkový rytmus ovplyvniť a tiež zlepšiť kvalitu spánku.

Rady a tipy pre dobrý spánok

Ak teda trpíte nespavosťou, ktorá nie je sprievodným znakom iného ochorenia, môžete tento stav zvrátiť a opäť sa tešiť z plnohodnotného spánku.

Čo na spanie, ako zaspať čo najjednoduchšie, ako spať celú noc a ako sa zobúdzať oddýchnutý? Pomôžu vám tieto rady a tipy:

 1. Spite vo vhodnom prostredí. V miestnosti, kde spíte, by malo byť ticho a tma. Ideálna teplota na spanie sa pohybuje do max. 20°C. Samozrejmosťou je kvalitný matrac, vankúš a pohodlné posteľné obliečky. V posteli sa počas dňa nezdržiavajte. Ležať v nej by ste mali len v noci, prípadne ak ste chorý.
 2. Pravidelnosť. Do svojho spánkového režimu navoďte istú pravidelnosť. Choďte spať v približne rovnakom čase a v približne rovnakom čase sa každé ráno aj prebúdzajte. Telo sa tak „naučí“, že je čas ísť spať a budete mať menší problém so zaspávaním.
 3. Pozor na kofeín! Večer, ale ani v popoludňajších hodinách, nepite nápoje s kofeínom ako káva, čierny čaj alebo kolové nápoje.
 4. Záleží aj na strave. Večera by mala byť striedma a ľahká. Dodržte dostatočný časový odstup medzi večerou a spánkom. Ideálne aspoň 3 hodiny. Mastné, pálivé a sladké jedlá vám pred spaním iste nepomôžu. Zaťažia trávenie a váš spánok bude ťažký, prerušovaný.
 5. Vyhýbajte sa stresuSamozrejme, že to nie je vždy možné. No snažte sa nerozčuľovať sa aspoň večer.
 6. Pozor na večerné fyzické aktivity. Pred spaním nie je vhodný ani šport. Nabudí vás a budete mať omnoho väčší problém zaspať.
 7. Minimalizujte modré svetlo pred spaním. Aspoň pol hodinu pred spánkom by ste nemali pozerať televíziu, ani sledovať monitory rôznych zariadení (tablet, smartfón).
 8. Skúste domáci recept na dobrý spánok. Možno ho poznáte. Lyžička medu do teplého mlieka pôsobí upokojujúco a má navodiť lepší spánok. Vyskúšať môžete aj rôzne babské rady na nespavosť, napríklad tradičný makový odvar. 4 lyžice pomletého maku zalejte vriacou vodou a nechajte odstáť. Preceďte, pridajte med a popíjajte pred spaním.
 9. Pomôžu bylinky. Na nespavosť sú najlepšie upokojujúce bylinky ako medovkaľubovník bodkovaný (ak užívate akýkoľvek liek, musítam byť odstup aspoň 2 hod.), či kozlík lekársky. Tieto bylinky si môžete usušiť alebo si kúpte hotové čaje. Okrem spomínaných bylín sú dostupné aj rôzne bylinné zmesi, ktoré obsahujú optimálne množstvo tej – ktorej bylinky na upokojenie a pohodový spánok.
 10. Stavte na výživové doplnky. Na spánok sú ideálne výživové doplnky, ktoré pôsobia upokojujúco, zbavia vás stresu a nervozity. Obsahujú vhodnú zmes bylín, vitamínov a minerálov, ale najmä melatonín, ktorý je pre kvalitný spánok nevyhnutný. Dostupné sú dokonca aj výživové doplnky pre lepší spánok detí. Nemusíte sa ich obávať. Nespôsobujú závislosť a sú úplne bezpečné.

A napokon, ak vás trápia problémy ako partnerovo chrápanie, ktoré vám bráni v spánku, zachránia vás zrejme len chrániče sluchu a ušné vložky.

V prípade, že je vaša nespavosť dlhodobá a problémy so spánkom neustupujú, nebojte sa poradiť s lekárom. Ten posúdi, či je nutná liečba hypnotikami.

Zdroj:

1. https://sk.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A1nok

https://www.wikiskripta.eu/w/Poruchy_sp%C3%A1nku

Najčastejšie otázky:

1. Aká je optimálna dĺžka spánku?

Je to individuálne. Niekomu stačí spať 5 hodín, iný potrebuje 8. Pre dokonalý oddych by to malo byť 7 až 9 hodín u dospelého človeka.

2. Čo je modré svetlo a ako vplýva na spánok?

Modré - digitálne svetlo vyžarujú zariadenia ako monitory, TV, smartfóny a pod. Na spánok vyplýva negatívne, keďže narúša spánkové cykly, bráni uvoľňovaniu melatonínu (spánkového hormónu) a telu dáva signál, že je deň.

3. Čo je nespavosť?

Ide o poruchu spánku, kedy sa budíme s pocitom nedostatočného oddychu, nemôžeme zaspať napriek únave, často sa v noci budíme, spánok je prerušovaný a plytký. Ak takýto stav pretrváva viac ako 4 týždne, hovoríme o nespavosti.

4. Prečo trpím nespavosťou?

Dôvodom je byť stres, modré svetlo, nesprávne stravovacie návyky, ale aj iné choroby, napr. Parkinsonova.

5. Ako zlepšiť spánok?

Zo spánku si spravte rituál. Choďte spať a aj vstávajte v približne rovnakom čase. Nejedzte pred spaním ťažké jedlá a obmedzte modré svetlo. Na upokojenie pomôžu bylinky - ľubovník bodkovaný alebo medovka. Skúste aj výživové doplnky pre dobrý spánok s melatonínom.

Kompletná ponuka produktov na spánok a nervy