Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Diabetes / cukrovka

Cukrovka, odborne tiež Diabetes mellitus je ochorenie, ktoré môže postihnúť kohokoľvek – bez ohľadu na vek, či pohlavie. Celosvetovo sa jedná o mimoriadne často sa vyskytujúce chronické ochorenie. Čo je vlastne cukrovka a aké má príznaky?

Čo je cukrovka

Cukrovka vzniká v dôsledku nedostatku inzulínu alebo poruchou tvorby inzulínu. V dôsledku nedostatku inzulínu dochádza k zvýšenej hladine glukózy v krvi. Ako? Inzulín je hormón, ktorý vylučuje pankreas. Úlohou inzulínu je prenos glukózy do buniek. Pri cukrovke však inzulín túto funkciu neplní, glukóza sa hromadí v krvi a dôsledkom toho je hyperglykémia, čiže zvýšený cukor alebo zvýšená hladina cukru v krvi.

Rozlišujeme dva typy cukrovky, a to cukrovku 1. typu a cukrovku 2. typu. Samostatnou kategóriou je tzv. tehotenská cukrovka.

Cukrovka 1. typu

Je to autoimunitné ochorenie, pri ktorom organizmus neprodukuje žiadny vlastný inzulín. Často sa objaví už u malých detí, preto sa označuje aj ako detská cukrovka. Spúšťačom pritom môže byť obyčajná infekcia. Samozrejme, objavuje sa aj u dospelých.

Cukrovka 2. typu

Je „získaná“, a to najčastejšie v dôsledku zlého životného štýlu a obezity, prípadne genetickej predispozície. Telo pri nej produkuje nedostatok inzulínu. Tento typ cukrovky sa prejavuje zväčša v dospelosti.

Tehotenská cukrovka

Nemá žiadne prejavy, preto sa preventívne vyšetruje u každej tehotnej ženy. Ide o narušený metabolizmus sacharidov, podobne ako u klasickej cukrovky. Tehotenská cukrovka spravidla vymizne po pôrode. V tehotenstve je však nutné ju riešiť, pretože môže ohroziť zdravie plodu, aj matky.

Aké sú príznaky cukrovky?

V prvom rade sa cukrovka prejaví vždy zvýšenou hladinou cukru v krvi. Hodnoty cukru v krvi pri cukrovke sú vyššie ako 11 mmol/l. V prípade, že je pacient pri vyšetrení nalačno, pohybujú sa nad 7 mmol/l.

Ďalšie príznaky cukrovky 1. typu a 2. typu sú tieto:

  • Závraty
  • Únava
  • Nadmerný smäd
  • Časté močenie
  • Prudký úbytok váhy
  • Plytké dýchanie

Hrozí tiež riziko hyperglykemického šoku, ktorý sprevádzajú ťažkosti s dýchaním a zmätenosť.

Liečba cukrovky. Je možná?

Bohužiaľ, cukrovka je neliečiteľné ochorenie. Dôležité je cukor v krvi pri cukrovke udržiavať v norme. Ako znížiť cukor v krvi? Pacient musí zdravo žiť, prijímať zdravú a vyváženú diétnu stravu. Dostupná je aj špeciálna dietetická výživa, určená priamo pre pacientov s diabetes. Liečba spočíva tiež v dopĺňaní inzulínu. Lekár môže odporučiť aj doplnky výživy, ktoré pomáhajú udržiavať správnu hladinu cukru v krvi. Ak máte podozrenie, že môžete trpieť cukrovkou, neváhajte navštíviť lekára.

 

Filter
-

Najpredávanejšie produkty

Zobrazených 24 z 31 produktov

Filter