Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Infekcie ústnej dutiny

Infekcia ústnej dutinyInfekcia v ústach a s tým súvisiace bolesti a zápaly v ústnej dutine, vznikajú z rôznych dôvodov.

 • Príčinou môžu byť rôzne fyzikálne a chemické vplyv, ako napríklad poranenie v ústach, či voľba nevhodného prípravku na ošetrenie ústnej dutiny.
 • Častou príčinou infekcie sú aj poruchy imunity alebo nedostatok minerálov a vitamínov v organizme.
 • Infekcia v ústach u dospelých môže vzniknúť aj v dôsledku fajčenia alebo nadmerného užívania alkoholu.
 • Za infekciu v ústach môže nedostatok železa, kyseliny listovej, zinku, vitamínu C alebo B12.
 • Infekcia v ústach u detí, tzv. žabka alebo tiež soor, je bežná u bábätiek a prejavuje sa v podobe bielych fľakov v ústach. Dôvodom je kvasinková infekcia.
 • Veľmi častá je tiež vírusová, bakteriálna alebo kvasinková infekcia v ústach, kedy príčinou je infekčné alebo plesňové ochorenie.
 • Dôsledok stomatitídy, nesprávnej starostlivosti o chrup, či pri nosení zubných náhrad alebo strojčekov na zuby.

Ako vyzerá infekcia v ústach? Pomerne bežná je napríklad kvasinková infekcia v ústach u detí aj u dospelých, ktorá sa prejavuje ako biele plochy, takzvané afty, ktoré sú veľmi bolestivé. V podobe vyrážok v ústach sa prejavujú infekčné ochorenia ako napríklad ruky-nohy-ústa, šarlach alebo osýpky.

Infekcia v ústach – liečba

Či už je to vírusová, fyzikálna, bakteriálna alebo kvasinková infekcia v ústach, liečba musí zahŕňať najmä odstránenie príčin infekcie. Lieči sa teda primárna infekcia, ak sa jedná o sprievodný znak infekčného ochorenia. Taktiež je vhodné doplnenie vitamínov a minerálov. Na uvoľnenie od bolestí a tiež na odstránenie prejavov infekcie v ústach je vhodná lokálna liečba. Aké lokálne liečivá na infekcie v ústach sú dostupné?

 1. Ústne spreje. Aplikujú sa priamo na postihnuté miesto, kde uľavujú od bolesti, pálenia, či svrbenia. Vynikajúci je Junilex sprej na afty, kútiky a herpes, či Tantum verde sprej.
 2. Kvapky a kloktadlá. Slúžia na dezinfekciu a výplachy ústnej dutiny, majú protimikrobálne účinky a regenerujú sliznice úst. Vyskúšajte napríklad kvapky Folsalvin, Corsodyl a Glimbax roztok alebo Fomukal tekutinu na výplach ústnej dutiny.
 3. Tablety. S antimikrobiálnym účinkom, napr. tablety Bac-entos alebo Lips tablety na kútiky a afty.
 4. Roztoky. Pre okamžitú úľavu od bolesti, najmä na afty, sú vynikajúce roztoky ako Herbadent alebo Propolisová tinktúra.
 5. Gély a krémy. Aplikujú sa priamo na postihnuté miesta, napr. Kamistad gél na infekcie ďasien.

Ak vás trápi infekcia v ústach, domáca liečba by mala zahŕňať tiež dôslednú hygienu ústnej dutiny, aj za použitia liečivých ústnych vôd ako Parodontax Extra alebo Bioplus – ústna voda na afty a zápaly v ústnej dutine. Infekcia v ústach u najmenších detí sa lieči antimykotikom genciánová violeť. Pre staršie deti sú vhodné prírodné harmančekové gély alebo roztoky.

Ako na pekný úsmev? Rady pre dokonalú starostlivosť o chrup

Siedma choroba (ruky, nohy, ústa) – ako ju liečiť?


 

Filter
-

Najpredávanejšie produkty

Zobrazených 24 z 46 produktov

Filter
DENTACOL
9,44 €

9,44 €