Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Ako na pekný úsmev? Rady pre dokonalú starostlivosť o chrup

Ako na pekný úsmev? Rady pre dokonalú starostlivosť o chrup

To najlepšie, čo pre svoje zuby môžete urobiť, je správne a pravidelne ich čistiť. Vyčistené zuby sa totiž nepokazia. Treba však vedieť, ako si zuby čistiť správne a aké pomôcky ústnej hygieny pri tom používať. Ak chcete ušetriť peniaze za zubára, predísť nepríjemnej bolesti zubov a samozrejme, mať pekný úsmev, čítajte ďalej!

Základné pravidlá pre zdravý chrup

Okrem toho, že hygiena je v podstate najdôležitejšia, v oblasti starostlivosti o chrup existujú aj ďalšie pravidlá, ktoré by ste mali poznať a riadiť sa nimi. Snažte sa najmä o toto:

 • Obmedziť príjem cukrov v jedle
 • Dodržiavať hygienu. Zuby si čistiť minimálne dva krát denne – ráno a večer
 • Naučiť sa správnej technike čistenia zubov
 • Pravidelne meniť dentálne pomôcky – zubné kefky cca každé dva mesiace
 • Preventívne navštevovať zubného lekára, aby ste predišli problémom alebo objavili kaz hneď pri jeho vzniku
 • Ak nie je možnosť vyčistiť si zuby, žuť po jedle žuvačku bez cukru
 • Pravidelne navštevovať dentálnu hygienu kvôli dokonalému dočisteniu chrupu a odstráneniu zubného kameňa

Mnohí veria, že pokazený chrup zdedili. A teda že tvorba zubných kazov je dedičná. Nie je to pravda. Dedičné sú len návyky, ktoré na stav chrupu vplývajú. Čiže spôsob, akým sa stravujete a ako sa venujete ústnej hygiene. Stav svojho chrupu teda máte v rukách vy. Naučíme vás, ako sa o zuby starať správne.

Vyberte si správnu zubnú kefku

Ak dávate prednosť klasickej zubnej kefke, siahnite po tom najjednoduchšom. Kefka by mala mať stredne alebo jemne tvrdé štetiny, ktoré sú zastrihnuté do rovnakej dĺžky. Rúčka kefky by mala byť rovná.

To znamená, že rôzne kefky s rozlične zastrihnutými štetinami, prípadne doplnené o gumové štetiny, nie sú vhodné. Jedná sa len o ťah, ktorým sa predajcovia snažia nalákať ku kúpe. Určite však takéto zubné kefky nie sú vhodné. Naopak, mohli by zbytočne podráždiť ďasná.

V prípade, že sa rozhodnete pre elektrickú zubnú kefku, máte na výber z niekoľkých možnosti:

 1. Jednoduché modely na batérie. Tieto elektrické zubné kefky je možné používať aj na cestovanie. Ide o najjednoduchší model, ktorý nemá žiadne doplnkové funkcie. Tieto kefky sú najlacnejšie. Môžete si ich kúpiť v prípade, ak sa s elektrickou zubnou kefkou plánujete zoznámiť, respektíve chcete zistiť, či vám tento spôsob čistenia zubov bude vyhovovať.
 2. Sonické elektrické zubné kefky. Dajú sa považovať za najkvalitnejšie a top na trhu. Sonické zubné kefky sú veľmi jemné a vhodné aj pre citlivé zuby. Čistenie prebieha prostredníctvom množstva nepatrných vibračných pohybov. Tie vháňajú vodu aj do medzizubných a ťažko prístupných priestorov. Čistenie je tak efektívnejšie. Majú množstvo doplnkových funkcií, ako napríklad časovač čistenia. Obľúbené sú smart sonické zubné kefky, ktoré ponúkajú napríklad možnosť sledovania kvality čistenia – upozornia na miesta, ktoré ste pri čistení vynechali.
 3. Rotačné elektrické zubné kefky. Pri čistení napodobňujú krúživý pohyb klasickej kefky. Avšak nie sú vhodné, ak máte citlivé zuby. Sú lacnejšie ako sonické zubné kefky.
 4. Magnetické zubné kefky. Nová technológia, ktorá kombinuje vibrácie a rotačné pohyby. Tieto kefky sú veľmi tiché a šetrné. Sú však drahšie.

Uvažujete o kúpe elektrickej zubnej kefky, no neviete si vybrať? Ak máte citlivé zuby, prípadne problém s ďasnami, určite odporúčame sonickú zubnú kefku. Nie ste si istí, aká kefka je pre váš chrup vhodná? Neváhajte sa poradiť so svojim zubným lekárom.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete širokú ponuku elektrických zubných kefiek.

 Prezrite si našu ponuku.

Správna technika čistenia zubov

Zubní lekári vám potvrdia, že nie je ani tak dôležité ako dlho si čistíte zuby, ale najmä to, akým spôsobom si ich čistíte.

Najdôležitejšie je vyčistiť všetky plochy zubov. Teda po stranách, aj žuvacie časti. Nevynechajte najmä posledné zuby. Tie majú tendenciu sa kaziť, pretože sú ťažko prístupné a mnohí ich pri čistení vynechajú, prípadne ich nevyčistia dostatočne. Pri čistení zubov použite krúživé pohyby kefkou a na zuby príliš netlačte.

spravna technika cistenia zubov

Dôležitá doplnková starostlivosť o chrup a ústnu dutinu

Bohužiaľ, pravidelné čistenie zubnou kefkou často nestačí. Je nutná aj doplnková starostlivosť o zuby. Prečo? Klasická kefka sa nedokáže dostať do medzizubných priestorov. A práve to je miesto, kde sa zubný kaz tvorí najčastejšie. Zvyšky jedla sa tu uložia a rozkladajú.

Ak sa neodstránia, narúšajú sklovinu a vzniká zubný kaz. Preto nezanedbávajte čistenie medzizubných priestorov. Po akých ďalších dentálnych pomôckach by ste mali siahnuť?

Medzizubná kefka

Ide o drobnú kefku, ktorú tvorí drôtik so štetinami. Existujú rôzne veľkosti medzizubných kefiek. Vybrať by ste si mali takú, ktorá sa bezpečne, bez prílišného tlaku, dostane do medzizubného priestoru.

Správnu veľkosť medzizubnej kefky vám pomôže určiť váš zubár. Spočiatku pri čistení medzizubnou kefkou môže dochádzať ku krvácaniu ďasien. Dôvodom je zápal ďasien, ktorý vzniká prakticky okamžite pri nedokonalom čistení zubov. Už po pár dňoch používania medzizubnej kefky sa však krvácanie stratí.

Kefku stačí vsunúť medzi zuby a vytiahnuť. Okamžite uvidíte, aké nečistoty ostávajú, aj po čistení klasickou kefkou, medzi zubami. Presvedčíte sa, že čistiť zuby len klasickou kefkou naozaj nestačí.

Dentálna niť

Jej úlohou je dočistiť miesta medzi zubami, kam sa nedostane ani medzizubná kefka. Tá totiž vyčistí priestor medzi zubami v blízkosti ďasien. Dentálna niť sa však dostane aj do užších priestorov medzi zubami, kde sa zuby navzájom dotýkajú. Vybrať si môžete z mnohých typov dentálnych nití, napríklad s vôňou mentolu, či bez vône.

Ústna voda

Ústna voda je skvelá v tom, že rýchlo odstráni baktérie z celej ústnej dutiny. Takže nielen zo zubov, ale aj z ďasien, jazyka a vnútornej strany líc. Je skvelým spôsobom hygieny, ak nie je možnosť vyčistiť si zuby klasicky. Zároveň ústna voda odstráni aj zápach.

Škrabka na jazyk

Baktérie, ktoré sa môžu šíriť po celej ústnej dutine, sa usádzajú aj na jazyku. Škrabkou ich bezpečne zotriete a odstránite tak aj nepríjemný zápach z úst.

Používajte ju ráno aj večer, popri čistení zubov. Na výber máte škrabky s plastovým alebo gumovým povrchom.

Ústny irigátor

Ústny irigátor, nazývaný aj ústna sprcha, je prístroj, ktorý vyčistí celú ústnu dutinu. Je vybavený rôznymi tryskami – na čistenie jazyka, zubných strojčekov, ale aj tryskami v tvare zubnej kefky na čistenie zubov.

Ústna sprcha taktiež zlepšuje zdravie ďasien, keďže ich masíruje a stimuluje. Má pozitívny vplyv aj na zafarbenie zubov. Zakúpiť si môžete rôzne typy irigátorov, napríklad v kombinácii so sonickou kefkou. Ústne sprchy sú vhodné tiež pre deti.

Rady a zhrnutie na záver

Možno sa vám zdá, že čistenie zubov je hotová veda. Nie je to však tak. Dôležité je hygienu pravidelne dodržiavať a nezabúdať najmä na medzizubné priestory, kde sa zubný kaz tvorí najrýchlejšie.

Nebojte sa rôznych dentálnych pomôcok navyše. Aj keď sa spočiatku bude zdať ich používanie zložité, rýchlo si zvyknete a naberiete zručnosť. Po ich použití budete ten rozdiel v ústach okamžite cítiť. Verte, že to určite prispeje k zdraviu vašich zubov a krásnemu úsmevu.

Najčastejšie otázky:

1. Aké sú základné zásady zdravého chrupu?

Menej cukru v strave, pravidelné a najmä dôsledné čistenie chrupu, pravidelné preventívne prehliadky u zubára a dentálna hygiena.

2. Môžem zdediť pokazené zuby?

Určite nie. Nadmerná tvorba zubných kazov nie je dedičná. Zdediť môžete nesprávne návyky, súvisiace s chrupom, a to čo sa týka stravy, či ústnej hygieny.

3. Ako by mala vyzerať správna zubná kefka?

Zubná kefka má byť čo najjednoduchšia, s rovne zastrihnutými štetinami, bez rôznych gumových štetín a iných doplnkov. Štetiny by mali byť jemné alebo stredne tvrdé.

4. Je elektrická zubná kefka vhodná?

Áno. Na výber máte z mnohých modelov – sonické, rotačné elektrické alebo magnetické zubné kefky. Správna kefka spolu s vhodnou technikou čistenia chrupu dokáže zázraky!

5. Čo ešte používať na čistenie chrupu?

Určite medzizubné kefky a zubnú niť. Tie vyčistia medzizubné priestory najlepšie. Nezabúdajte aj na ústnu vodu a škrabku na jazyk, ktorá eliminuje baktérie v ústach. Celú ústnu dutinu zas vyčistí ústny irigátor.

Z našej poradne:

📅 Dátum: 09. 09. 2018

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň, krvácajú mi ďasná pri čistení zubov, to už trošku menej ale mám zapálene ďasná - červené okolo zubov, ústnu vodu paradontax používam aj lacalut aktiv zubnu pastu, poradili mi vitamín C 1000mg a koenzym q 10 60mg, čo vy nato? Môže sa to spolu užívať? Ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, áno, môžete užívať oba výživové doplnky, vitamín C zabraňuje skorbutu a koenzým Q10 taktiež napomáha pri liečbe krvácania z ďasien. Doporučila by som ešte užívať B-komplex na lepšie zhojenie sliznice. Ak problém pretrváva dlhšie, doporučujem navštíviť zubára.

MÁTE OTÁZKU?

Ak sa nás chcete niečo spýtať alebo si chcete pozrieť odpovede na ďalšie otázky, pozrite si našu online poradňu.

Online poradňa

📅 Dátum: 22. 06. 2020

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, môžu tehotné pri bolesti zubov klinčekovú silicu? Resp. je niečo čo sa odporúča... viem že návšteva zubára,:) Ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, klinčekovú silicu pre tehotné ženy Vám nedoporučujem, nakoľko je to citlivé obdobie, kedy sa vyvíja plod a voňavé esencie môžu vyvolať odpor až zvracanie.

Jediné bezpečné riešenie je návšteva toho zubára. V prípade bolesti sa tehotným ženám podáva paracetamol (napr. Panadol, alebo Medipyrin) a to v najnižšej účinnej dávke a počas najkratšej možnej doby.