Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Antiparazitiká pre mačky

Antiparazitiká pre mačkyK základom správnej starostlivosti o vašu mačku patria antiparazitiká pre mačky. Parazity totiž môžu znížiť kvalitu života mačky a ohroziť dokonca aj človeka.

Aké parazity ohrozujú mačky?

Parazity, ktoré ohrozujú mačky, sa delia na:

 1. Vnútorné parazity u mačiek. Ide o tzv. protozoa, čiže jednobunkové organizmy, ktoré spôsobujú hnačku a nesprávne trávenie a červy. Z červov sa u mačiek najčastejšie objavujú škrkavky v tenkom čreve, ktoré spôsobujú nepriechodnosť čriev a pásomnice, ktoré spôsobujú hnačku, nadúvanie a dokonca aj poškodenie srsti.
 2. Vonkajší paraziti u mačiek. Najčastejšie sú blchy, ktoré môžu parazitovať dokonca aj na človeku a spôsobiť až alergickú dermatitídu. Bežné sú tiež kliešte a švoly.

Našťastie, tak na vnútorné, ako aj na vonkajšie parazity u mačiek existujú mimoriadne účinné mačacie antiparazitiká.

Ako vyberať antiparazitiká pre mačky?

Ak vyberáte antiparazitické lieky pre mačky, mali by ste zvážiť najmä:

 • Typ parazita
 • Hmotnosť mačky
 • Vek mačky
 • Príznaky infekcie parazitmi u mačiek

Antiparazitiká na vonkajšie parazity

Liečba mačky proti parazitom v srsti a na pokožke je zdĺhavá. Je dôležité zasiahnuť všetky vývojové štádia parazitov, aby sa predišlo ich množeniu (najmä u bĺch). Dostupné sú tieto vonkajšie antiparazitiká:

 1. Spot-on pipety. Ide o roztok, ktorý nakvapkáte na pokožku. Aplikujú sa veľmi jednoducho. Treba však zabrániť, aby si mačka olízala miesto, kde bolo antiparazitikum aplikované. Po aplikácii mačku nekúpte. K najobľúbenejším patria napríklad Frontline spot-on pipety. Na všetky vývojové štádiá parazitov účinkujú tzv. Combo spot-on pipety Frontline.
 2. Antiparazitický obojok. Účinok je dlhodobý a je ideálne, ak sa obojok nasadí mačke pred sezónou kliešťov. Je to najpoužívanejší produkt proti kliešťom, avšak účinkuje aj proti iným vonkajším parazitom. Najpredávanejší je Bayer Foresto obojok.
 3. Spreje proti vonkajším parazitom. Aplikujú sa na pokožku celého tela a ich účinok je okamžitý. Odporúčame napríklad Fypryst antiparazitný sprej pre mačky.
 4. Šampóny. Repelentné šampóny pre mačky majú preventívne a ochranné účinky.

V sezóne kliešťov je vhodné mať doma aj pomôcky ako háčiky alebo pinzety na vyberanie kliešťov.

Antiparazitiká na vnútorné parazity

Tu sa jedná o tzv. odčervenie mačky. Neodčervuje sa jednorázovo, ale viac krát, a to podľa schémy (čítajte príbalové letáky). Vonkajšie mačky je nutné odčervovať častejšie, ako domáce (vnútorné) mačky. Na odčervenie sa používajú:

 1. Pasty. Podávajú sa perorálne a sú ideálne pre mačiatka, ktoré nedokážu prehltnúť tabletu. Odporúčame napríklad Caniverm pastu.
 2. Tablety. Napríklad širokospektrálne tablety Cestal Cat účinkujú proti viacerým druhom vnútorných parazitov.
 3. Spot-on pipety. Aplikujú sa rovnako ako pri vonkajších parazitoch, a to na srsť mačky.

Prírodné antiparazitiká pre mačky

Obsahujú účinné éterické oleje a ďalšie prírodné rastlinné oleje, ktoré pôsobia repelentne. Ich výhodou je, že nepredstavujú riziko pre človeka, ani pre zviera a neobsahujú chemické zložky.

Dôležitá je prevencia parazitov

Vždy lepšia ako liečba je prevencia parazitov u mačiek. Preto sa napríklad ako ochrana mačky pred parazitmi odporúča antiparazitárny obojok (najmä v sezóne kliešťov). Prevencia proti vnútorným parazitom bohužiaľ neexistuje, keďže napríklad škrkavky môžu byť prenesené už materským mliekom. Účinnosť antiparazitických liekov u mačiek je síce vysoká, no odporúča sa antiparazitiká obmieňať, aby sa parazity nestali odolnými.

Všetko o parazitoch

 

Filter
-

Zobrazených 24 z 58 produktov

Filter