Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Všetko, čo by ste mali vedieť o parazitoch

Všetko, čo by ste mali vedieť o parazitoch

Parazity môžu napadnúť aj vášho domáceho miláčika. Zo začiatku sa to na ich zdraví viditeľne nemusí prejaviť, ale časom im môžu spôsobiť veľké zdravotné problémy. Parazity sú ohrozením aj pre človeka, najmä pre malé deti, tehotné ženy a osoby so zníženou imunitou.

Aké môžu byť príznaky, že vaše zviera má parazity?

Aj keď sa to žiadnemu majiteľovi domácich miláčikov nepáči, parazity sú všade okolo nás. Môžu byť vonkajšie alebo vnútorné a zvieraťu dokážu spôsobiť nemalé zdravotné ťažkosti. Horšie je, že sa môžu preniesť aj na človeka.

Vnútorné parazity - oslabujú imunitu zvierat, môžu trpieť nechutenstvom, stratou hmotnosti, hnačkami, chýbajú im dôležité živiny a ohrozujú aj život, ak sa dostanú do vnútorných orgánov.

Vonkajšie parazity - sa nachádzajú v srsti psov a mačiek, spôsobujú im drobné uhryznutia a sajú krv. Môžu prenášať aj infekčné ochorenia. Medzi veľmi nepríjemné kožné choroby psov patrí svrab, ktorý tiež spôsobuje parazit a prenáša sa zo psa na iné psy i ľudí.

Aké parazity môžu napadnúť domáce zvieratá?domace zvierata proti parazitom

Choroby, ktoré spôsobujú parazity, môžu byť veľmi vážne a v najhorších prípadoch vedú až k úmrtiu. Niektoré parazity sa stávajú odolnými voči liekom, čo predstavuje závažný problém.

Psy a mačky sa stretávajú s vonkajšími a vnútornými parazitmi. K tým vnútorným patria najmä pásomnica, škrkavka, machovec psí, vlasovec psí, giardia, svalovec alebo vlasovec. Antiparazitiká pre psov a mačky kúpite v každej lekárni a dôležité je, aby ste ich odčervovali pravidelne. V vonkajším patria najmä blchy a kliešte, vši a roztoče na ktoré zoženiete spreje alebo roztoky.

Sliepky, holuby alebo okrasné vtáctvo môžu napadnúť roztoče aj cudzopasný hmyz. Antiparazitiká pre vtákov a hydinu poslúžia pri odstraňovaní roztočov vo vašom chove. Problémom môže byť:

  • Klieštikovistosť, ktorú spôsobuje klieštik kurí
  • Svrab, ktorý spôsobujú roztoče
  • Roztoče spôsobujú svrab alebo vápenku
  • Švoly sú perové roztoče

Hospodárske zvieratá ako kone, kravy alebo ošípané sa parazitom tiež nedokážu vyhnúť, a preto je dôležité kupovať antiparazitiká aj pre ne. Ich dokážu potrápiť aj muchy, ktoré sú neraz prenášačmi ďalších nepríjemných ochorení.

Nezabudnite sa ich zbaviť čím skôr

Parazity prinášajú zvieraťu zbytočné utrpenie a znižujú kvalitu ich života. Ako sme spomenuli, niektoré z nich sú prenosné aj na človeka.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete širokú ponuku prípravkov pre zvieratá. Prezrite si našu ponuku.

Najviac ohrozené sú malé deti, ktoré sa so zvieratkami hrajú, lozia po zemi a všetko berú do rúk. Nebezpečenstvo hrozí aj tehotným ženám, pretože parazity by mohli byť nebezpečné aj pre ich nenarodené deti. Po podaní tabliet alebo iných prípravkov proti parazitom by sa ich zviera zbaví do niekoľkých hodín až dní.

Parazity nebudú mať šancuproti kliestom pre psov

Dnes je na trhu veľké množstvo produktov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa parazitov a ušetriť tak vašich domácich miláčikov od nepríjemných bolestí. Na vnútorné použitie sú rôzne tabletky, pasty alebo roztoky a vyberať by ste si ich mali podľa odporúčania veterinára alebo podľa toho, čo je pre vaše zviera najlepšie. Ak zviera nezvláda zjesť tabletku, pasta alebo roztok sú najlepším riešením.

Na vonkajšie parazity pre psy a mačky sú rôzne roztoky, spreje alebo obojok proti kliešťom. V tomto prípade opäť platí, že by ste mali vyberať tak, aby ste zvládli aplikáciu. Výrobky obsahujú účinné látky proti blchám alebo kliešťom, každý z nich dokáže zviera ochraňovať niekoľko týždňov.

Kliešte sú veľmi nebezpečné

Z roka na rok sa kliešte objavujú o niečo skôr a prenášajú veľmi nebezpečné ochorenia. Z infikovaného kliešťa sa môže nakaziť nielen zviera, ale aj človek.

Najlepšia je prevencia a vyskúšať môžete spreje, obojky alebo tablety na kliešte. Ak vaše zvieratko prinesie domov neželaného hosťa, nepanikárte a opatrne mu ho vyberte. Pinzeta na kliešte vám uľahčí jeho odstránenie a postihnuté miesto potom vyčistite dezinfekčným roztokom. Proti kliešťom sa dá účinne bojovať, preto nepodceňujte prevenciu.

Odčervenie domácich miláčikov nie je žiadna veda

Najčastejšie majú psy a mačky pásomnice alebo hlísty. Tieto parazity ohrozujú život najmä malých mačiatok alebo šteniatok, pretože ich telá môžu veľmi oslabiť. Odčervenie je preto potrebné od útleho veku a malo by sa pravidelne opakovať.

Tablety na odčervenie patria k tým najpopulárnejším prostriedkom, ako sa parazitov zbaviť. Vaše zvieratko ich ale nemusí obľubovať alebo nedokáže zjesť tabletku, a preto je pre ne lepšia pasta alebo roztok. Z odčervovacích prípravkov si môžete vybrať PratelCanivermHelmigalDrontal alebo Galces.

Blchy vidíte aj vy

Blchy sú naozaj nepríjemným vonkajším parazitom, ktorý hryzie do kože zvierat a saje krv. Spôsobuje svrbenie a tiež nepríjemný pocit z toho, keď sa hýbe v kožúšku.

Je prenášačom viacerých ochorení a poštípať môže aj človeka. Na blchy môžete používať spreje, obojky alebo roztoky, ktoré ich dokážu usmrtiť. Treba ich používať pravidelne najmä vtedy, ak chodia zvieratá von. Zároveň je veľmi dôležitá čistota prostredia v ktorom sa domáce zviera nachádza.

Vši

Spreje proti blchám a šampón proti všiam dokážu usmrtiť vši. Tie kladú vajíčka do srsti domáceho miláčika a je dokonale prispôsobená na cudzopasný život.

Živí sa krvou svojho hostiteľa a pes sa potom škriabe a hryzie. Tým si na pokožke spôsobuje drobné i väčšie zranenia, ktoré sa následne môžu infikovať. Pri všiach treba vyprať pelech a vydezinfikovať priestor.

Zásobte sa všetkým čo treba

Starostlivosť o domácich miláčikov je nevyhnutná, aby prežili spolu s vami šťastný a plnohodnotný život. Vždy majte doma šampón, ktorý dokáže zabiť vonkajšie parazity a udrží pokožku zvierat čistú a lesklú.

Okrem toho je veľmi dobrým pomocníkom sprej proti blchám a kliešťom, roztok alebo obojok. Na vnútorné parazity zoženiete v lekárni tabletky, pasty a spot-on pipety, stačí si len vybrať.

Dá sa parazitom vyhnúť?

Parazity sú všade okolo nás. Existuje pár zásad, vďaka ktorým svojich domácich miláčikov uchránite pred parazitmi.

Pravidelne ich odčervujte tak, ako vám poradí veterinár. Dospelého psa aj mačky by ste mali odčervovať každé tri mesiace, mačiatka a šteniatka sa odčervujú opakovane v kratších časových intervaloch.

Zbierajte po nich výkaly, pretože parazity do nich môžu klásť vajíčka. Ošetrujte ich pravidelne aj proti blchám a kliešťom, najmä ak prichádza jar. Pravidelný kúpeľ a sprej urobia divy.

V čistote udržujte aj pelech zvieraťa a čistite miesta, kde sa najčastejšie hráva alebo spí. Vďaka tomu ochránite nielen psov a mačky, ale aj seba a svoju rodiny od zbytočnej nákazy parazitmi.

Skúste babské recepty

Na internete i v rôznych časopisoch nájdete babské recepty proti parazitom. Neem olej je pokladom nielen pre človeka, ale aj pre psov alebo mačky. Stačí len pridať niekoľko kvapiek oleja do šampónu, pretože je prevenciou proti kliešťom, blchám a roztočom.

Podobne môžete využiť aj čajovníkový olej. Lacným prírodným zázrakom je levanduľový ocot, ktorý si pripravíte z octu a kvetov levandule. Nechajte ich lúhovať pri izbovej teplote asi 3 týždne a sceďte. Levanduľový ocot premiešajte s vodou v pomere 1:1 a získate repelent pre seba i svojho psíka. Stačí ho použiť vždy, keď idete spolu do prírody.

Mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že v prípade parazitov je najlepšou voľbou navštíviť lekáreň. Sezóna kliešťov začína na jar a proti kliešťom alebo blchám neexistuje vakcína na očkovanie, preto je dôležitá prevencia.

Najčastejšie otázky:

1. Môžem „chytiť“ parazity od psa?

Áno. Najmä vonkajšie parazity ako kliešte alebo blchy, na na vás môžu preniesť z domáceho miláčika.

2. Čo mám použiť na vnútorné parazity u domáceho zvieraťa?

Dostupné sú tablety, pasty alebo roztoky. Voľte ich podľa hmotnosti zvieraťa. Ak si neviete vybrať, poraďte sa s lekárnikom alebo veterinárom.

3. Čo mám použiť na vonkajšie parazity u domácich zvierat?

Na výber máte z obojkov, pipiet, sprejov, či roztokov, ktoré sa aplikujú na srsť. Produkt si vyberajte podľa druhy zvieraťa a typu parazita.

4. Sú kliešte pre psy nebezpečné?

Áno, sú veľmi nebezpečné. Môžu totiž preniesť mnoho ochorení, napr. babeziózu, ktorá u psov často končí úhynom. Ak má váš domáci miláčik kliešťa, okamžite ho vytiahnite!

5. Ako chrániť zvieratá pred parazitmi?

Udržujte ich srsť čistú. V čistote udržiavajte aj ich pelech alebo miesto, kde sa najviac zdržiavajú. Ako prevenciu môžete pokvapkať srsť zvieraťa napríklad čajovníkovým olejom.