Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Všetko, čo potrebujete vedieť o odčervení svojho psa

Všetko, čo potrebujete vedieť o odčervení svojho psa

Ak ste majiteľom psa, odčervovať ho jednoducho musíte. A to tak dospelého psa ako aj šteniatko. Prečo treba odčervovať v každom veku psa a ako na to?

Dôvody, prečo treba odčervovať

To, že parazity v stolici alebo vývratkoch vášho psa nie sú viditeľné ešte neznamená, že ich pes nemá. Tieto domáce zvieratá sú prirodzenými hostiteľmi rôznych typov parazitov. Najčastejšie sa u psov objavujú škrkavky, pásomnice, vlasovce a machovce. Ich výskytu zabráni jedine odčervenie psa.

Aké sú riziká, ak psa pravidelne neodčervujete?

 • Strata hmotnosti
 • Hnačka
 • Vracanie
 • Slabosť
 • Problémy so srsťou
 • Nedostatočný rast
 • Vo vážnejších prípadoch ohrozenie života psa

Ohrozené sú najmä šteniatka, keďže sú najväčšími šíriteľmi parazitov a sú najzraniteľnejšie. Rizikom je tiež prenos parazitov na človeka, najmä na malé deti, ak je s nimi pes v jednej domácnosti.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov proti parazitom

Pozrieť ponuku

Kedy a ako správne odčervovať psa

Ak si myslíte, že odčervovať treba len šteniatka, mýlite sa. Psa treba odčervovať pravidelne. Kedy, ako často a za akých podmienok? Rozdiel je v tom, či psa chováte dnu alebo von. Inak sa tiež odčervujú dospelé psy alebo gravidné suky. Frekvencia odčervovania by mala byť takáto:

 1. Šteniatka. Potrebné odčerviť vo veku 2 týždne a potom každých 14 dní, až do veku 3 mesiace. Potom do 6. mesiaca  každý mesiac a následne každé 3 mesiace do 1 roku života.
 2. Dospelé psy. 4 x ročne. V prípade rizík (napr. konzumácia výkalov) raz mesačne.
 3. Dojčiace suky. Odčervované by mali byť tak ako šteniatka. Vhodné je širokospektrálne antiparazitikum s dlhšou dobou účinnosti napr. vo forme spot-on (4týždne). Zabráni sa prenosu škrkavky na šteňatá.
 4. Iné prípady. Ak napr. kŕmite psa surovým mäsom, odčervujte proti pásomnici každých 6 týždňov. Okamžite odčerviť by ste mali aj novonadobudnutého psa.
 5. Ak preferujete prírodné odčervenie psa, dostupné sú rôzne prírodné produkty, ktoré napomáhajú k správnej funkcii čriev psa.

Spôsobuje odčervenie psa príznaky? Klasická reakcia na odčervenie je usmrtenie parazitov, ktoré sú následne z tela vylúčené v stolici. Odčervenie psa väčšinou vedľajšie účinky nemá. Výnimočne sa môže objaviť vracanie alebo riedka stolica.

Priebeh odčervenia spočíva v nasadení vhodného liečiva podľa druhu parazitov. Vybrať si môžete tablety na odčervenie, pastu, kvapky, sirupy alebo prípravky, ktoré sa aplikujú na pokožku, tzv. spot-ony.

Či už použijete sirupy, kvapky alebo tabletky na odčervenie psa dávkovanie si dobre preštudujte. Pri nesprávnom podaní, či už v nesprávnom čase – odčervenie psa pred jedlom alebo po jedle, prípadne v nesprávnom množstve – v závislosti od váhy zvieraťa, nebude prípravok účinkovať.

Najpoužívanejšie sú tabletky na odčervenie

Je to najbežnejšia forma odčervovania. Tablety môžete schovať do mäkkého krmiva alebo do kúska mäsa, prípadne zatlačiť až do hrdla, aby ich pes nevypľul. Aké tablety si vybrať? Závisí od typu parazitov. Napr. na škrkavky a hlísty sú vynikajúce tablety na odčervenie Caniverm.

Všetko, čo potrebujete vedieť o odčervení svojho psa