Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Tehotenské testy

Či už tehotenstvo plánujete alebo nie, tehotenský test je ten najrýchlejší a najjednoduchší spôsob ako zistiť, či ste tehotná. Aj keď ich spoľahlivosť je veľmi vysoká, pozitívne tehotenské testy nie sú zárukou, že ste tehotná. Preto pre potvrdenie/vyvrátenie gravidity určite navštívte svojho gynekológa.

Ako funguje tehotenský test?

Tehotenský test analyzuje prítomnosť hCG (hormón choriogonadotropín) z krvi alebo z moču. Tento hormón produkuje placenta od chvíle, kedy dôjde k oplodneniu vajíčka. Nachádza sa teda len v tele tehotnej ženy.

Kedy si spraviť tehotenský test?

Najvhodnejší čas, kedy si urobiť tehotenský test, je cca 7 až 10 dní po dátume, kedy žena očakávala menštruáciu. Vtedy by už malo byť vajíčko dostatočne uhniezdené v maternici a výsledok testu by mal byť spoľahlivejší. Aj ten najspoľahlivejší tehotenský test môže ukázať nepravdivý výsledok, ak si test neurobíte v správnom čase, teda najlepšie aspoň týždeň po očakávanej menštruácii.

Aká je spoľahlivosť tehotenských testov?

Citlivosť tehotenských testov je síce vysoká a úspešnosť testovania je až 99%, no je dôležité dôsledne dodržiavať postup testovania. Ak si test urobíte priskoro, aj najcitlivejší tehotenský test môže ukázať negatívny výsledok, no napriek tomu môžete byť tehotná. Najpresnejšie tehotenské testy majú citlivosť 10 mUI/ml hCG. Čím nižšie je toto číslo, tým je test spoľahlivejší, pretože dokáže odhaliť menšie množstvo hCG v krvi alebo v moči.

Druhy tehotenských testov

Aký domáci tehotenský test si vybrať? Na výber existuje viacero druhov tehotenských testov:

  1. Tehotenský test z moču. Tu má žena možnosť vybrať si z viacerých typov tehotenských testov z moču. Dostupné sú testovacie prúžky, ktoré sa ponoria do nádobky s močom. Ďalšia možnosť je, že vzorka moču sa kvapne pipetou na testovaciu doštičku. Prípadne sa test robí pomocou prúdu moču priamo na tyčinku. Alternatívou je tiež digitálny tehotenský test, ktorý dokáže určiť aj to, koľko týždňov je žena tehotná.
  2. Tehotenský test z krvi. Krvný tehotenský test je spoľahlivý tehotenský test, ktorý tehotenstvo dokáže odhaliť skôr, dokonca už pred očakávanou menštruáciou, 9 dní po oplodnení. Je to síce tehotenský test kedy najskôr môžete vidieť výsledok, no napriek tomu sa odporúča s testovaním počkať. Set krvných tehotenských testov obsahuje tzv. lancetku, ktorou sa urobí vpich do bruška prsta pre získanie kvapky krvi.

Čo robiť po pozitívnom tehotenskom teste?

Pre správne odčítanie výsledku tehotenského testu postupujte vždy presne podľa návodu v konkrétnom teste. Väčšinou sú na tehotenských testoch dva prúžky. Jeden kontrolný a druhý ten, ktorý indikuje tehotenstvo. Ak sú obidva prúžky zafarbené, test indikuje tehotenstvo. Druhý prúžok môže byť aj slabší, menej viditeľný. Ak je výsledok vášho testu pozitívny, objednajte sa ku gynekológovi. Ten vás však objedná zrejme až o pár týždňov, pretože plod je možné na ultrazvuku vidieť najskôr v 6-tom týždni tehotenstva.

Pri negatívnom výsledku sa sfarbí len kontrolný prúžok, druhý prúžok sa nesfarbí vôbec. Ak sa nesfarbí ani jeden z prúžkov, zrejme sa jedná o chybný test. V takom prípade test opakujte. Ak sa chystáte kupovať tehotenský test cena nemusí rozhodovať o jeho kvalite. Sledujte údaje ako citlivosť testu, prípadne si zvoľte krvný tehotenský test, ak sa chcete testovať čo najskôr.

 

Filter
Filtrovať podľa ceny
-

Najpredávanejšie produkty

Zobrazených 24 z 24 produktov

Filter