Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Prvé príznaky tehotenstva. Poznáte ich?

Prvé príznaky tehotenstva. Poznáte ich?

Ak sa snažíte o dieťa, zrejme máte „naštudované“, ako vyzerajú prvé príznaky tehotenstva. No každý organizmus je iný. Preto aj tehotenstvo sa u každej ženy môže prejavovať inak. Ako spoznáte, že ste tehotná a aké sú príznaky tehotenstva už od jeho prvých fáz?

Kedy začínajú prvé príznaky tehotenstva

Dámy, ktoré intenzívne túžia po dieťati, sa zvyknú sledovať a striehnuť na každý náznak, že by niečo mohlo byť inak. Očakávajú, že tehotenstvo sa prejaví v období tesne predtým, ako majú dostať menštruáciu. Nie vždy je to tak.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov pre budúce mamičky

Pozrieť ponuku

Hormonálne zmeny v tele ženy totiž ešte nemusia byť také intenzívne. A tak bolesti hlavy a pocit naliatych prsníkov pokojne môžu znamenať len prichádzajúcu menštruáciu. Na prvé príznaky tehotenstva pred menštruáciou sa teda nespoliehajte. To, že ste tehotná, sa zrejme potvrdí až neskôr. Takže kedy začínajú prvé príznaky tehotenstva a aké sú?

Typické prvé príznaky tehotenstva

Na to, že ste tehotná, vás nemusí upozorniť ani meškajúca menštruácia. Iste viete, že niektoré ženy majú menštruáciu aj v pokročilejšom tehotenstve. Iné majú cyklus nepravidelný a tak spozornejú až dlhý čas potom, čo menštruáciu nedostanú.

Medzi bežné úplne prvé príznaky tehotenstva patria tieto:

 • Citlivé, bolestivé a navreté prsia
 • Nechutenstvo, celková zmena chutí a preferencií v jedle
 • Zmeny nálad, úzkosť a precitlivenosť
 • Nafúknuté brucho a problémy s trávením, zápcha
 • Nevoľnosti a zvracanie
 • Intenzívne vnímanie pachov
 • Časté močenie
 • Bolesti v krížoch
 • Nadmerná únava
 • Závraty a bolesti hlavy
 • Vaginálny výtok – iný ako obvykle

Pri príznakoch tehotenstva použite tehotenský test.

Nie sú to však príznaky tehotenstva v prvom týždni. Skôr sa dá povedať, že sú to typické príznaky pre tehotenstvo v 1. mesiaci. Pretože prvé príznaky tehotenstva ešte pred vynechaním menštruácie sú skôr výnimočné.

Aké sú zvláštne príznaky tehotenstva?

Tie, ktoré sme uviedli vyššie, sú považované za typické a aspoň s niektorými sa stretne takmer každá tehotná žena. Za zvláštne príznaky tehotenstva sa skôr považuje to, ak si žena ani nevšimne, že je tehotná a teda žiadny z týchto príznakov nemá.

Odporúčame preto pozorne sledovať svoje telo, aj počas menštruačného cyklu. Potom vám nebude robiť problém odpovedať si na otázku „Aké sú moje prvé príznaky tehotenstva?“

Istotu vám dá až návšteva lekára

Či už príznaky máte alebo nie, skutočne potvrdiť tehotenstvo vám môže až lekár. Kvalitné tehotenské testy sú síce spoľahlivé, no ani tie vám nezaručia istotu. Test si totiž môžete urobiť chybne alebo príliš skoro a výsledok môže byť skreslený.

Kedy sa prejaví tehotenstvo na teste? Odporúča sa urobiť si ho najskôr 15 dní po nechránenom styku a až po termíne, kedy ste mali dostať menštruáciu. V každom prípade, ak sa rozhodnete urobiť si tehotenský test, pozorne si prečítajte návod na použitie. A výsledok si potvrďte u lekára.

Kompletná ponuka pre budúce mamičky

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡