Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Ako otehotnieť prirodzene?

Ako otehotnieť prirodzene?

Pre mnohé páry je cesta za vytúženým dieťatkom zložitá. Napriek tomu, že nemajú zdravotné problémy, ktoré by im v počatí bránili, vysnívané dve čiarky na tehotenskom teste neprichádzajú. Existujú však spôsoby, ako zvýšiť šance na prirodzené počatie.

Prečo nemôžem otehotnieť?

Za týmto problémom môže stáť niekoľko faktorov. Ak vylúčime zdravotné problémy, ako sú syndróm polycystických vaječníkov u žien, či porucha tvorby spermií u mužov, za problémom s počatím stoja najmä tieto faktory:

  • Vek. Podľa výskumov je ideálny vek ženy na počatie do 26 rokov. Po 35-tom roku klesá plodnosť u žien.
  • Stres. Stáva sa, že páry, ktoré túžia po dieťati, sa až príliš upriamujú na tento cieľ a sú pod tlakom. Stres má negatívny vplyv na milostný život a na produkciu spermií a ovuláciu.
  • Škodlivé návyky. Ak sa snažíte o dieťa, vyhýbajte sa alkoholu a cigaretám. Negatívne vplývajú na plodnosť a kvalitu spermií.
  • Nesprávna životospráva. A s tým súvisiaca váha. Plodnosť klesá pri obezite, ale aj pri podváhe. Snažte sa teda zdravo stravovať.

Ako zvýšiť šance na otehotnenie?

Samozrejme, základom je nechránený sex. Ako často a v akom období počas ženského cyklu? Podľa odborníkov je ideálna frekvencia styku za účelom otehotnenia každé dva až tri dni, a to počas celého cyklu. Šance na oplodnenie sa zvyšujú, ak máte styk počas ovulácie. No nie je to podmienkou.

Viete, kedy máte ovuláciu? Je to proces, kedy sa dozreté vajíčko uvoľní z vaječníkov a dostane sa do vajíčkovodu. Dozreté vajíčko má životnosť 12 až 24 hodín. Toto obdobie sa nazýva plodnými dňami.

V prípade, že je oplodnené spermiami, uhniezdi sa v maternici, kde sa vyvíja. Ak máte pravidelný 28 dňový cyklus, výpočet plodných dní je jednoduchý. Ovuláciu by ste mali mať v 14-ty deň od začiatku poslednej menštruácie. Ak ale nemáte pravidelný cyklus, plodné dni zistíte takto:

  • Ovulačný test. Zistí v moči prítomnosť luteinizačného hormónu, ktorý spúšťa ovuláciu. Ovulačný test kúpite v lekárni.
  • Stanovenie ovulácie lekárom. Gynekológ urobí odber krvi a ultrazvukové vyšetrenie.
  • Sledovanie výtoku. Pri ovulácii je výtok z krčka maternice redší, priehľadný a vo väčšom množstve.
  • Meranie bazálnej teploty. Po prebudení sa teplota tela pri ovulácii zvýši až o 0,50C.

Avšak platí, že otehotnieť môžete kedykoľvek počas cyklu.

Môžem otehotnieť vo vyššom veku?

Po 35-tom roku života ženy sa šance na otehotnenie znižujú, keďže sa znižuje funkcia vaječníkov. Určite však nie sú nulové a v dnešnej dobe sa môžeme stretnúť aj so staršími prvorodičkami.

Existujú tu však aj isté riziká. Zvyšuje sa pravdepodobnosť tehotenskej cukrovky, zvýšeného krvného tlaku, či ďalších pridružených ochorení.

Ďalším rizikom je, že vo vyššom veku klesá poddajnosť a rozťažnosť tkaniva, čo môže spôsobiť problémy pri pôrode. Z tohto dôvodu staršie ženy častejšie rodia cisárskym rezom.

Po 35-tom roku sa tiež zvyšuje riziko narodenia dieťaťa s poruchou. Samozrejme, nie je to pravidlom. A na odhalenie prípadných porúch sa vykonávajú prenatálne vyšetrenia. Pozitívne však je, že tehotenstvo vo vyššom veku môže byť pre budúcu matku aj prínosom z hľadiska zdravotného stavu.

Je dokázané, že tehotenstvo u žien nad 40 rokov môže znížiť riziko vzniku rakoviny vaječníkov až o viac ako 50%!

Za aký čas otehotniem?

Štatistiky hovoria o tom, že zdravé ženy vo veku do 26 rokov majú pri pravidelnom styku viac ako 90%-nú šancu, že otehotnejú do roka a takmer 100%-nú, že otehotnejú do dvoch rokov.

Tu sa však hľadí len na plodnosť žien. Ak sa vezme do úvahy aj plodnosť partnera, šance mierne klesajú. Napriek tomu by mal zdravý pár vo veku do 35 rokov dokázať splodiť dieťa do roka. Čím dlhšie sa nedarí, tým viac šance klesajú.

A kedy sa odporúča navštíviť lekára? Určite vždy, ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave. No ak ste s partnerom zdraví a nepočali ste po roku nechráneného styku, neváhajte sa poradiť s lekárom.

 

ako otehotniet

Ovplyvňuje strava počatie?

Odpoveď na túto otázku, ktorú si kladie množstvo budúcich mamičiek, je jednoznačne áno. Čo by teda mal obsahovať váš jedálniček?

Kyselina listová. Azda najdôležitejšia zložka, ktorá chráni plod pred rôznymi vývojovými poruchami. Nachádza sa v listovej zelenine, brokolici a obilninách.

Vitamín E. Je dôležitý najmä v období pred počatím, keďže zabezpečuje kvalitu pohlavných buniek. Nájdete ho v zelených šalátoch, sóji, mäse a v oleji z pšeničných klíčkov.

Železo. Vo zvýšenej miere ho pred otehotnením prijímajte najmä vtedy, ak máte sklony k anémii. V tehotenstve sa totiž tento stav môže výrazne zhoršiť. Jesť by ste mali mäso a vnútornosti, ale aj obilniny a strukoviny.

Vitamín C a antioxidanty. Ich úlohou je udržiavať vás v dobrom zdravotnom stave ešte pred počatím. Antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom, tiež prispievajú k zdravému vývoju plodu. Aby ste ich doplnili, jedzte veľa zeleniny a ovocia a pite zelený čaj.

Náš tip:

Všetky uvedené doplnky výživy nájdete v našej lekárni. 

Prezrite si našu ponuku.

Vhodné sú doplnky výživy

Tieto vitamíny je často zložité prijímať len zo stravy. Môžu tomu brániť tehotenské nevoľnosti alebo len zvláštne chute. Získať ich však môžete vďaka kvalitným doplnkom výživy.

Avšak pozor, kupujte výlučne vitamíny pre tehotné, a to aj pred počatím. V tomto období totiž potrebujete najmä vitamíny skupiny B, pričom nadbytok iných skupín vitamínov, napr. vitamínu A, môže byť pre plod škodlivý. Tehotenské doplnky výživy svojim zložením dokonale vyhovujú potrebám budúcich matiek.

A ktoré doplnky výživy si vybrať? Na podporu plodnosti je mimoriadne účinná včelia materská kašička a kyselina listová. V tehotenstve zas siahnite po overených a kvalitných produktoch, ako sú MamavitInofolic, či Femibion.

Napríklad Femibion je dostupný v rôznych variantoch, napríklad na podporu plodnosti, pri dojčení, či v rôznych obdobiach tehotenstva.

Som alebo nie som tehotná?

Mnohé ženy to akosi podvedome tušia aj bez toho, aby si museli spraviť tehotenský test. Medzi časté príznaky tehotenstva patrí bolesť pŕs, vynechanie menštruácie, únava, precitlivenosť, či averzia na rôzne pachy. Pred návštevou gynekológa, si môžete spraviť tehotenský test. Tehotenský test si môžete zakúpiť v lekárni.

Spoľahlivosť tehotenských testov je na vysokej úrovni, nie je však 100%-ná. Ako to? Môžete mať napríklad negatívny tehotenský test z dôvodu nízkej hladiny hormónu hCG, ktorý sa v tele nachádza zvyčajne len počas tehotenstva, no vy napriek tomu môžete byť tehotná.

Naopak, môžete mať pozitívny tehotenský test napríklad preto, že beriete lieky na plodnosť s obsahom hCG, no tehotná nie ste. Avšak ak je tzv. mamatest pozitívny, s najväčšou pravdepodobnosťou tehotná ste. Určite navštívte svojho gynekológa.

 

ako otehotniet

Dočkali ste sa – ste tehotná!

Konečne sa vám splnil sen a vy čakáte bábätko! Robte všetko pre to, aby ste v tomto radostnom období boli v pohode – fyzicky aj psychicky. Máte predsa zodpovednosť za vaše dieťa.

Nezabúdajte na vyváženú stravu, dostatok oddychu, ale aj pohybu. Samozrejme, tabu je fajčenie a alkohol. A nezabudnite si pozrieť kategóriu produktov Matka a dieťa v našom e-shope, kde nájdete všetko potrebné nielen pre mamičky, ale aj pre dieťatko.

Najčastejšie otázky:

1. Môžem otehotnieť aj počas menštruácie?

Áno. Žena môže otehotnieť kedykoľvek počas menštruačného cyklu.

2. Kedy je u žien najlepší čas na tehotenstvo?

Je to, samozrejme, individuálne. Lekári sa však zhodujú v tom, že čím je žena mladšia, tým sú šance na prirodzené počatie vyššie. Ideálny čas na otehotnenie je podľa nich medzi 21. a 25. rokom ženy.

3. Aký častý styk je pre otehotnenie najlepší?

Ak sa snažíte o dieťa, ideálny je styk každé dva až tri dni. Podľa vedcov tak stihnú spermie dostatočne dozrieť a sú schopné oplodniť vajíčko.

4. Ako podporiť šancu na počatie?

Ak je pár zdravý, šance na otehotnenie je možné zvýšiť zdravým životným štýlom, optimálnou váhou, či vhodnými doplnkami výživy. U žien je to kyselina listová, železovitamín C a antioxidanty.

5. Ako zistím, že som tehotná?

Okrem príznakov ako vynechanie menštruácie, bolesť pŕs, náladovosť, či únava, pomôže odhaliť tehotenstvo aj tehotenský test. Spoľahlivosť tehotenských testov je síce vysoká, no určite je potrebné nechať si tehotenstvo potvrdiť aj u gynekológa.

Z našej poradne:

📅 Dátum: 5. 3. 2018

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň, môže užívať Inofolic combi môj partner, keď užíva lieky na zrážanlivosť krvi konkrétne Warfarin? Ďakujem pekne ❤️

👩‍⚕ Odpovedá PharmDr. Eva Kozáková: Dobrý deň, Inofolic combi je liek určený ženám pre podporu plodnosti, obsahuje zložku d-chiro inozitol, ktorý vhodne dopĺňa účinok myo-inozitolu a kyseliny listovej v období pre plánovanie tehotenstva u žien s vyšším BMI.

Inofolic combi reguluje metabolizmus tukov a cukrov, redukuje inzulínovú rezistenciu, normalizuje dyslipidémiu, napráva symptóm hyperandrogenizmu (akné, nadmerné ochlpenie, plešivosť…), ovplyvnením hormonálnych parametrov - redukciou úrovne luteinizačného hormónu (LH) v plazme, testosterónu, prolaktínu a pomeru LH/FSH (folikulostimulačný hormón) obnovuje funkciu vaječníkov a reguluje menštruačný cyklus.

Kyselina listová zohráva dôležitú úlohu pri metabolizme aminokyselín, syntéze bielkovín a nukleových kyselín (najmä pri produkcii DNA a RNA) a pri obnove chromozómov. Preto je veľmi dôležitá pre normálne rozmnožovanie buniek a rast tkaniva. Užíva sa dvakrát denne, ráno a večer. Kapsula sa zapije vodou.

Pre mužov je vhodný prípravok s názvom Folandrol. Svojim zložením s obsahom selénu podporuje správnu tvorbu spermií a ich zrenie. Vďaka obsahu antioxidantov, ktoré prispievajú k ochrane buniek, chráni spermie pred oxidačným stresom. Môže tak prospievať mužskému reprodukčnému zdraviu v období, keď sa pár snaží otehotnieť.

ZLOŽENIE: Každé vrecúško obsahuje 1 g myo-inozitolu, 0,2 mg kyseliny listovej, 30 mg vitamínu E, 30 mg L- karnitínu, 30 mg L-arginínu a 0,055 mg selénu. FOLANDROL® je dostupný vo forme bieleho prášku.

DÁVKOVANIE: Odporúčané dávkovanie je 1 vrecúško denne. Výživový doplnok nie je vhodný pre deti do 12 rokov a pre ľudí trpiacich fenylketonúriou. Je vhodný aj pre pacientov uživajúcich warfarín.

MÁTE OTÁZKU?

Ak sa nás chcete niečo spýtať alebo si chcete pozrieť odpovede na ďalšie otázky, pozrite si našu online poradňu.

Online poradňa

📅 Dátum: 01. 06. 2020

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či by ste mi nevedeli poradiť, s priateľom sa snažíme o bábätko už pol roka a nedarí sa nám, ak by ste boli taká dobrá a poradili nám, ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, pol roka je veľmi krátka doba na možné otehotnenie, väčšina párov tieto problémy rieši až minimálne po roku a neskôr. To ale neznamená, že patríte do tejto skupiny. Väčšinou sa jedná o psychický problém, nie zdravotný. Nič netreba siliť a nechať veci plynúť. Odporúčam venovať sa koníčkom, snažiť sa na to nemyslieť a všetko príde v správny čas.

📅 Dátum: 14. 02. 2022

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na vitamíny na podporu otehotnenia. S mužom sa snažíme 7 mesiacov o bábätko a nedarí sa nám. Viete mi odporučiť niečo?

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová:Dobrý deň, za týmto problémom môže stáť niekoľko faktorov. Ak vylúčime zdravotné problémy, ako sú syndróm polycystických vaječníkov u žien, či porucha tvorby spermií u mužov, za problémom s počatím stoja najmä tieto faktory:

Vek

Podľa výskumov je ideálny vek ženy na počatie do 26 rokov. Po 35-tom roku klesá plodnosť u žien.

Stres

Stáva sa, že páry, ktoré túžia po dieťati, sa až príliš upriamujú na tento cieľ a sú pod tlakom. Stres má negatívny vplyv na milostný život a na produkciu spermií a ovuláciu.

Škodlivé návyky

Ak sa snažíte o dieťa, vyhýbajte sa alkoholu a cigaretám. Negatívne vplývajú na plodnosť a kvalitu spermií.

Nesprávna životospráva

A s tým súvisiaca váha. Plodnosť klesá pri obezite, ale aj pri podváhe. Snažte sa teda zdravo stravovať. Vhodným výživovým doplnkom v období plánovania materstva, aj v období tehotenstva, po pôrode a dojčení je GS Mamavit Prefolin+DHA, ktorý obsahuje kombináciu vitamínov a minerálov, DHA a EPA.

Taktiež máme dobré skúsenosti a pre Vás možno najlepšia voľba s prípravkom GS MimiStar FORTE vyvinu­tý so špecialistami na pomoc pri otehot­není z Ústavu pre starostlivosť o matku a dieťa v Prahe–Podolí, ktorý zohľadňuje potreby žien, ktoré sa chystajú otehot­nieť.

Dokonale pripraví Vaše telo k počatiu bábätka a navyše kladie dôraz na látky, ktoré prispievajú k psychickej pohode. Ďalšie vhodné výživové doplnky z našej ponuky:

Partnerský balíček Inofolic Premium 60 vrecúšok + Folandrol 30 vrecúšok

Folandrol výživový doplnok na tvorbu spermií 30 vrecúšok

Inofolic s obsahom kyseliny listovej 20 vrecúšok

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡