Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zápal a bolesť hrdla

Prekvapila vás náhla bolesť hrdla? Aj keď je určite nepríjemná, nie je to dôvod ihneď utekať k lekárovi. Škrabanie v hrdle, bolesť hrdla pri prehĺtaní, ale aj bolesť hrdla u detí, dokážete zvládnuť aj doma. Samozrejme, to neplatí v prípade, ak bolesť sprevádza vysoká horúčka, či iné príznaky. Pri bežnej miernej bolesti hrdla si však vystačíte s voľnopredajnými liečivami.

Príznaky bolesti hrdla

Ako sa bolesť hrdla vlastne prejavuje? Okrem pálenia a škrabania v hrdle sa môže objaviť aj problém s rozprávaním a prehĺtaním. Hrdlo môže byť výrazne červené a posiate drobnými bielymi bodkami. Bolesti v krku sprevádzajú často aj iné sprievodné príznaky, a to kašeľ, kýchanie, zvýšená teplota, opuchnuté žľazy v krku alebo nechutenstvo.

Kedy je vhodné vyhľadať lekára?

Ak bolesť hrdla neustupuje a po dlhšej dobe nezaberajú ani pastilky na hrdlo, či domáca liečba. Lekára vyhľadajte aj v prípade, ak máte zvýšenú teplotu viac ako tri dni, silno vás bolí hlava alebo uši, máte zdurené uzliny na krku, prípadne neznáme vyrážky.

Liečba bolestí hrdla

Čo pomáha na bolesť hrdla? Čo na bolesť hrdla môžete užiť aj doma a bez lekárskeho predpisu? Sú to liečivá s účinnými látkami ibuprofén, aspirín a acetaminofén. Vybrať si môžete z rôznych foriem liečiv, a to:

  • Tablety a pastilky na hrdlo – dezinfikujú ústnu dutinu, zmierňujú bolesť, bránia šíreniu vírusov a baktérií
  • Kloktadlá – vynikajúce napríklad aj pri aftách, či zápale mandlí
  • Spreje – aplikujete ich priamo na bolestivé miesto, najčastejšie na mandle
  • Sirupy – bežne podávané deťom, napríklad kalciový sirup
  • Obklady – ak je príčinou angína hrdlo sa upokojuje pomocou Priessnitzovho obkladu
  • Inhalačné roztoky – vhodné pri infekciách hltanu a dýchacích ciest

Doplnková liečba pri bolestiach hrdla

Ako doplnková liečba pri bolesti hrdla sú vhodné produkty na podporu imunity, a to s obsahom vitamínu C, či echinacey. Prospešné sú tiež výťažky s cesnaku, ktorý pôsobí antibakteriálne a antisepticky. Pre deti sú vhodné rôzne sirupy na hrdlo, prípadne multivitamíny.

ℹ️ Sprievodca chrípkou a nachladením

 

Filter
-

Najpredávanejšie produkty

Zobrazených 24 z 114 produktov

Filter