Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Kyselina listová

Kyselina listováTo, že je kyselina listová v tehotenstve nenahraditeľná a mimoriadne potrebná pre matku aj dieťa, určite viete. Kyselina listová je však dôležitá aj pre mnoho ďalších metabolických procesov v tele. Prečo ju užívať a čo spôsobuje jej nedostatok?

Nedostatok kyseliny listovej

Akútny nedostatok kyseliny listovej je príčinou anémie množstva ľudí, žijúcich v rozvojových krajinách. Ak chýba kyselina listová plodu v tele matky, následkom môže byť jeho vážne poškodenie, a to v podobe rázštepu nervovej trubice, srdcových malformácií, anomálií v močovom trakte a pod. Preto je dôležitá kyselina listová v strave a počas tehotenstva aj v podobe výživových doplnkov.

Koľko kyseliny listovej treba prijať?

Dospelý človek by mal denne prijať 400 mikrogramov kyseliny listovej. Keďže je kyselina listová pre tehotné potrebnejšia, odporúčaná dávka sa zvyšuje na 600 mikrogramov denne. Viac kyseliny listovej by mali prijímať aj ženy, ktoré plánujú otehotnieť. Deťom stačí omnoho nižšia dávka, napr. dojčatám k správnemu vývoju postačuje 60 mikrogramov kyseliny listovej denne.

Referenčná hodnota kyseliny listovej v krvi je viac ako 12,2 nmol/l, deficit je pod 7,6 nmol/l. Ak teda dôjde k deficitu kyseliny listovej a jej hodnoty v krvi klesnú pod 7,6 nmol/l, dochádza k anémii, zápalovým zmenám v organizme, poruchám rastu plodu a rizikom je aj predčasný pôrod.

Účinky kyseliny listovej

Aké má kyselina listová účinky?

  • Pomáha imunitnému systému normálne fungovať
  • Je nutná k správnemu vývoju plodu – prispieva k rastu zárodočných tkanív v tehotenstve
  • Napomáha normálnej krvotvorbe
  • Pomáha pri procese delenia buniek
  • Pozitívne vplýva na normálne fungovanie psychiky
  • Znižuje únavu a vyčerpanie

Má kyselina listová nežiadúce účinky? Nežiadúce účinky, ani prípady predávkovania kyselinou listovou, nie sú známe. Je však nutné dodržiavať odporúčané dávkovanie, najmä ak prijímate kyselinu listovú v podobe výživových doplnkov. A to z dôvodu, že jej nadmerný príjem by mohol spôsobiť, že by sa neodhalil akútny nedostatok vitamínu B12, čo môže viesť k zdravotným problémom.

Kyselina listová vo forme výživových doplnkov

Pýtate sa, ktorá kyselina listová je najlepšia? Záleží od toho, z akého dôvodu ste sa rozhodli kyselinu listovú užívať. V prípade, že ste tehotná alebo sa chystáte otehotnieť, najlepšia je kyselina listová pre tehotné, napríklad značky Femibion. Pre budúcich rodičov je zas vhodný Partnerský balíček Inofolic s obsahom selénu, kyseliny listovej a ďalších aktívnych látok, potrebných pri plánovaní rodičovstva.

Ak chcete doplniť komplex vitamínov B, zvoľte B-komplet + kyselina listová od MOVit. K obľúbeným prípravkom patrí kyselina listová od značky Jamieson, Elasti-Q, či MedPharma. Vybrať si ju môžete vo forme tabliet alebo aktívnej látky vo vrecúšku.

Tehotenstvo "krok po kroku"

Kyselina listová nielen v tehotenstve. Aké sú jej účinky?

Prvé príznaky tehotenstva. Poznáte ich?

Ako otehotnieť prirodzene?

 

Filter
-

Najpredávanejšie produkty

Zobrazených 24 z 29 produktov

Filter