Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Chrípka

Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré vás môže prekvapiť prakticky kedykoľvek. U nás sa najčastejšie vyskytuje chrípka typu A, avšak existujú rôzne typy chrípky, napríklad chrípka typu B, či dokonca prasacia alebo vtáčia chrípka. Ich výskyt však u nás nie je bežný. Ako sa prejavuje chrípka a nachladnutie a ako proti chrípke bojovať?

Chrípka – inkubačná doba a príznaky

Chrípka sa prenáša kvapôčkami slín a ďalších ľudských sekrétov. Tie môžu prežiť mimo hostiteľa dokonca až hodiny. Preto sa môžete nakaziť aj dotykom predmetov, ktorých sa dotkol chorý. Je preto veľmi dôležité, aby ste, najmä v čase chrípkových epidémií, dôkladne dodržiavali hygienu. Inkubačná doba chrípky je 18 až 24 hodín. Ako dlho trvá chrípka a aké má chrípka príznaky?

 • Vysoká horúčka
 • Zimnica
 • Bolesti celého tela – svalov a kĺbov
 • Kašeľ
 • Bolesti hrdla a hlavy
 • Slabosť a únava
 • V prípade črevnej chrípky aj tráviace ťažkosti

Od prvých príznakov sa pri klasickom priebehu chrípky vyliečite približne za sedem dní.

Chrípka u detí a chrípka v tehotenstve

Chrípka u detí mladších ako tri mesiace môže byť nebezpečná. Pri prvých príznakoch preto s bábätkom navštívte lekára. U starších detí do 6tich mesiacov, ak teplota nepresiahne 38°C, liečte chrípku doma. Návšteva lekára je nutná až pri dlhšie trvajúcej teplote nad 38°C a u detí vo vyššom veku nad 39°C. Samozrejme, to platí len pri inak zdravé dieťa s normálnym priebehom ochorenia.

Ak sa vám zdá, že dieťa chorobu znáša mimoriadne zle, prípadne mu teplota neklesá, kontaktujte lekára. Aké lieky sa deťom podávajú počas chrípky? S účinnou látkou ibuprofen je to Nurofen a Ibalgin a s účinnou látkou paracetamol je to Paralen alebo Panadol. Pre najmladšie deti sú určené čapíky, starších deťom podávajte sirup podľa veku, resp. váhy.

Nebezpečná je chrípka aj u tehotných žien. Riziková je v určitých fázach tehotenstva dokonca aj pre plod. Preto je u tehotných žien mimoriadne dôležitá prevencia. Na liečbu príznakov chrípky u tehotných žien sa podáva paracetamol a soľné roztoky do nosa.

Chrípka – liečba

Ak vás prepadne chrípka, lieky od lekára neočakávajte. Na chrípku sa nepredpisujú antibiotiká, keďže je to vírusové ochorenie. Na jej liečbu existujú antivirotiká, ktoré sa však odporúčajú len pre chronicky chorých a rizikové skupiny pacientov. Pri chrípke sa teda liečia, resp. len tlmia jej príznaky, a to pomocou týchto liečiv:

 1. Na zvýšenú teplotu až horúčku. Najbežnejšie a najúčinnejšie sú liečivá ako Paralen Grip, Aspirin, Ibalgin alebo Voltaren. Tieto lieky účinkujú aj pri bolestiach tela a hlavy.
 2. Pri bolestiach hrdla. Užívajte tablety (Octenidine Klosterfrau), pastilky (Dorithricin, Strepsils), spreje (Virostop, Strepfen, Anginal), či kloktadlá (Jox koncentrát).
 3. Proti kašľu. V prípade, že je váš kašeľ suchý a dráždivý, pomôže Robitussin. Pri vlhkom a produktívnom kašli pomôžu napríklad šumivé tablety ACC Long, vrecúška Solmucol, sirup Hedelix alebo Prospan.
 4. Do nosa na uvoľnenie dýchacích ciest. Najprv vyskúšajte spreje na prírodnej báze ako je Mar alebo Vincentka. V prípade, že nezaberajú, pomôžu vám kvapky a spreje do nosa ako Olynth, Nasivin, Muconasal a iné.
 5. Pri črevných problémoch. Ak vás trápi črevná chrípka, určite by ste mali mať poruke aktívne uhlie.

Nezabúdajte, že chrípku musíte poctivo vyležať. Ideálne je, ak sa počas chrípky vypotíte. Doprajte si dostatok tekutín a tiež zvýšenú dávku vitamínu C.

Sprievodca chrípkou a nachladením

Chrípka u detí - príznaky, liečba aj prevencia

Chrípka – kedy je nutné navštíviť lekára?

Prechladnutie alebo chrípka?

 

Filter
-

Najpredávanejšie produkty

Zobrazených 24 z 377 produktov

Filter