Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Pozor na vši! Ako sa ich zbaviť?

Pozor na vši! Ako sa ich zbaviť?

To, že vaše dieťa si vo vlasoch prinieslo z kolektívu nechcených návštevníkov, zistíte veľmi jednoducho. Neustále sa škriabe vo vlasoch, je nepokojné a nervózne. Pri bližšom pohľade dokonca vši alebo hnidy vo vlasoch môžete vidieť! Ako vši spoznáte, ako sa ich zbaviť a aká je prevencia zavšivavenia?

Čo sú vši?

Detská voš je parazit, ktorý sa zdržiava výhradne vo vlasoch. Jej životný cyklus trvá 30 dní, pričom v prvom štádiu ide o vajíčka vší, tzv. hnidy. Sú to miniatúrne biele a lesklé vačky, ktoré sú pripojené k vlasom. Z týchto vajíčok sa po siedmych dňoch vyliahnu vši.

A ako vyzerajú vši? Majú cca 1 až 3 mm, ich telo je ploché a majú nožičky, ktoré sú zakončené malými kliešťami. Vďaka nim sa dokážu pevne pridŕžať vlasov.

Voš detská

Ako rozoznáte vši? Veľmi jednoducho a určite si ich nepomýlite s lupinami. Lupiny totiž z vlasov odfúknete alebo ich zmyjete vodou. Vši ani hnidy však nie. Tie musíte odstrániť mechanicky. To, že sa vo vašich vlasoch alebo vo vlasoch detí udomácnili vši, prezradia aj tieto príznaky:

  • Svrbenie pokožky hlavy
  • Škrabance vo vlasovej pokožke
  • Nervozita a nepokoj postihnutého
  • Problémy so spánkom

Aj keď spomíname voš detskú, ktorá je najbežnejšia, existujú viaceré druhy vší. Nebezpečná je voš šatová, ktorá môže prenášať aj iné choroby, ako napríklad škvrnitý týfus. Veľmi nepríjemná je voš lonová, tzv. filcka, ktorá sa však detí netýka. Najbežnejšie vši u detí, ale aj u dospelých sú teda tie detské vši, ktorým sa v článku venujeme.

VEDELI STE ŽE:

„Vši prispôsobujú svoje sfarbenie prostrediu? V hnedých vlasoch budú hnedé, na blond vlasoch môžu byť svetlé.“

Prenos vší

Pýtate sa ako vznikajú vši a ako sa vlastne dostanú do vlasov? Vši sa prenášajú telesným kontaktom z človeka na človeka. Je to tak v 99%tách prípadov. Len zriedka sa stáva, že voš chytíte z čiapky alebo oblečenia niekoho iného.

Ozrejmuje to aj entomológ Ján Vosýpka z Katedry parazitológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe: „Dospelá samica zostáva živá mimo telo svojho hostiteľa aj 24 hodín, ale schopnosť napadnúť ďalšieho hostiteľa stráca v dôsledku dehydratácie a podchladenia oveľa skôr. Záleží na teplote a vlhkosti okolia. (1)“ To znamená, že voš bez hostiteľa prežije veľmi krátko, resp. je len veľmi krátko schopná napadnúť iného hostiteľa. Takýto prenos je teda zriedkavý.

Vši vo vlasoch určite nepodceňujte a okamžite s nimi začnite bojovať. Aké sú možnosti?

Vajíčka vši detskej - hnidy

Základné zásady po odhalení vší

Po odhalení vší je potrebné okamžite prijať určité opatrenia. Vši sú totiž infekčné ochorenie a neradno ho brať na ľahkú váhu. Čo robiť?

  • Postihnutý nesmie ísť do kolektívu, pretože vši sa veľmi rýchlo prenášajú. Deti neposielajte do školy, ani na krúžky.
  • Upozornite pani učiteľky na to, že sa u vášho dieťaťa vyskytli vši.
  • Prezrite vlasy všetkých členov domácnosti.
  • Nezdieľajte spoločné uteráky, či hrebene na vlasy!

Ako sa zbaviť vší

Aký je najúčinnejší prípravok na vši? A ako sa zbaviť vší po domácky? Prvá možnosť, ako sa zbaviť vší, je pomerne radikálna. No niektorí rodičia k nej stále pristupujú a svojim deťom vlásky ostrihajú úplne nakrátko. Nie je to však nutné. Vší sa dokážete zbaviť aj vďaka kvalitným prípravkom na odvšivenie, ktoré si môžete zakúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu.

Zaobstarajte si teda šampón proti všiam, prípadne sprej alebo roztok proti všiam. Tieto prípravky fungujú tak, že vši zabijú ochromením ich nervovej činnosti. Voliť môžete tiež olejnaté prípravky na prírodnej báze, ktoré obsahujú esenciálne oleje. Tie upchávajú dýchacie cesty vší, teda ich udusia.

Po usmrtení vší budete potrebovať hrebeň na vši, ktorý má husté a pevné zuby. Tým mŕtve vši a hnidy vyčešete. Pozor! Jediné použitie takéhoto prípravku nestačí! Kúru musíte pravidelne opakovať, aby ste dokázali vyhubiť všetky zárodky vší.

Hrebeň proti všiam

A čo domáce recepty? V minulosti sa často používal olej alebo ocot na vši. Kým olej vši udusil, ocot zas rozpúšťal sekrét, ktorý držal hnidy vo vlasoch. Vďaka prípravkom proti všiam z lekárne sa ich však zaručene zbavíte.

Prevencia vší

Prevencia vší spočíva najmä v obmedzení kontaktu s deťmi, ktorí majú vši. Ak už ku kontaktu došlo, ako prevenciu použite preventívne spreje proti všiam z lekárne. Ako prevencia fungujú tiež éterické oleje, napríklad tea tree olej, ktorý naneste do vlasov a za uši dieťaťa.

Kompletná ponuka produktov proti všiam

Zdroj:

1. https://www.idnes.cz/hobby/domov/jak-se-zbavit-vsi-a-jak-odvsivit-veci.A150301_235732_hobby-mazlicci_mce

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡