Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Prevencia proti kliešťom

Prevencia proti kliešťom

Ako chrániť domácich miláčikov pred kliešťami

Priaznivé počasie počas jarných a letných dní málokoho udrží doma. Obzvlášť ak máme štvornohého chlpáča. Treba sa mať však na pozore, čo sa týka kliešťov.

Psia srsť, respektíve celkovo srsť zvierat, je pre nich rajom na zemi. Okrem toho, že sú už len na pohľad škaredé, ich odstránenie nie je práve jednoduché. Taktiež je potrebné dbať na to, aby sme boli maximálne úspešní, nakoľko tieto parazity môžu spôsobiť vážne ochorenia.

Prevenciou pred takýmito stavmi je pravidelná kontrola zvieraťa aspoň každý druhý deň. Pri prehľadávaní použite končeky prstov, aby ste sa mohli lepšie prepracovať cez srsť k pokožke.

Prisatého kliešťa pocítite ako hrbolček na pokožke, pozor však, buďte opatrní, aby ste ho náhodou neodtrhli. Ich obľúbenou časťou sú miesta pred prednými nohami, najmä na tvári, krku a ušiach.

To však neznamená, že iným častiam sa vyhýbajú. Preto pri prehľadávaní odstráňte všetky obojky a nevynechajte žiadnu časť, ani len záhyb vášho chlpáča.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio prípravkov proti parazitom. 

Prezrite si našu ponuku.

Ak je váš domáci miláčik pri prehliadke nevrlý, nie je možné ho dôkladne prehliadnuť a následne tým pádom ani odstrániť kliešťa, vezmite ho radšej k veterinárovi, nakoľko tlak/stres vyvolaný podráždením umožňuje toxínom z kliešťa rýchlejšie pracovať.

Možnosti prevencie pred kliešťami

Aby sme eliminovali počet neželaných „prísavníkov“, prípadne ich odstránili, existujú rôzne prípravky, ktoré nám užitočne pomôžu. Nikdy nič nie je stopercentné, ale viditeľná redukcia množstva kliešťov je istá.

Jednou z možností ako ochrániť zvieratko pred kliešťami je spot-on roztok / pipety. Ide o tekutinu, ktorá sa nakvapká na pokožku zvieraťa. Jeho účinnosť je približne mesiac. Dá sa kúpiť u veterinára, v pet obchodoch, lekárňach alebo taktiež aj v e-shopoch.

Ďalšou ľahko dostupnou možnosťou sú lieky. Podávajú sa raz mesačne a zneškodňujú kliešte aj nezrelé blchy, dokonca narušia aj životný cyklus bĺch. Jednoducho sa podávajú a na rozdiel od spot-on roztoku, môžu deti so zvieratkami prísť do styku bezprostredne po aplikácií.

Finančne nenáročný boj proti kliešťom môže byť prostredníctvom šampónov. Ich liečivé prísady zabijú kliešťov pri kontakte. Avšak jeho účinnosť nie je trvácna a túto metódu je potrebné opakovať približne každé dva týždne.

Dostatočne preventívnou pomôckou sú obojky, ktoré odpudzujú kliešte. Vhodné sú hlavne na ochranu krku a hlavy. Je potrebné, aby bol obojok v dostatočnom kontakte s kožou, aby účinná látka dokázala do nej preniknúť. Pri nasádzaní obojka dbajte na to, aby sa pod neho zmestili dva prsty pre dostatočné pohodlie zvieratka.

K lokálnej medikácií patria tiež prášky a spreje. Počas aplikácie práškov treba byť opatrný, nakoľko je sypký, pri vdýchnutí dráždi ústnu dutinu a pľúca. Preto pri aplikácií používajte malé množstvo, ktoré votriete do pokožky, aby sa rozptýlilo čo najmenšie množstvo prášku.

Je potrebné si zaobstarať taký produkt, ktorý je určený pre vekovú kategóriu vášho psa. Počas sezóny sa vyžaduje nanášať ho približne raz do týždňa. Spreje je vhodnejšie použiť ako doplnok pri ochrane šampónmi alebo roztokmi. Najmä ak plánujete tráviť čas so štvornohým priateľom v zalesnených oblastiach.

Ak sa už nejaký ten nešťastník predsa len zahryzne na zvieratko, aj tu existujú pomôcky ako napríklad pinzety, ktorými ich vieme jednoduchšie odstrániť.

 

 

proti kliestom