Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Siedma choroba (ruky, nohy, ústa) – ako ju liečiť?

Siedma choroba (ruky, nohy, ústa) – ako ju liečiť?

Siedma choroba, známa aj ako Choroba ruky, nohy, ústa (skr. HFMD z ang. Hand, foot, mouth disease), je bežné vírusové ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým dojčatá a deti, hoci sa môže vyskytnúť aj u dospelých. Tento nákazlivý stav je zvyčajne spôsobený enterovírusmi, pričom najčastejšími vinníkmi sú vírus Coxsackie A16 a Entero 71. Štatisticky sa takmer 95% pacientov pohybuje vo veku do 5 rokov.

Táto choroba má spravidla sezónny charakter a objavuje sa najčastejšie v lete a začiatkom jesene. Jej infekčnosť je veľmi vysoká – zdrojom vírusov je totiž chorý človek alebo človek v inkubačnej dobe, u ktorého sa ochorenie ešte navonok neprejavilo, no už je jeho nositeľom.

Symptómy siedmej choroby

Horúčka

HFMD často začína náhlym nástupom horúčky, ktorá môže byť sprevádzaná všeobecnou nevoľnosťou a nedostatkom chuti do jedla.

Bolesti v krku a v ústach

V ústach, vrátane hrdla, ďasien a jazyka sa môžu objaviť bolestivé vriedky - afty. To môže spôsobiť nepohodlie počas jedenia a pitia až jeho odmietanie.

Kožná vyrážka

Na rukách, nohách a niekedy aj na zadku sa môžu objaviť charakteristické červené škvrny a malé pľuzgiere. Vyrážka môže byť sprevádzaná svrbením. Najčastejšie sa vyrážky objavujú na dlaniach a chodidlách, no zaznamenaných je aj mnoho prípadov s výsypom v inej časti končatín, napr. na predlaktí, na stehne a pod.

výsyp siedma choroba

Podráždenosť a únava

Deti s HFMD sa môžu stať podráždenými v dôsledku nepohodlia a únava je bežným príznakom v priebehu choroby.

Príčiny vzniku siedmej choroby

Siedma choroba je primárne spôsobená enterovírusmi, najčastejšie vírusom Coxsackie A16 a Entero 71. Vírusy sú vysoko nákazlivé a ich prenos sa uskutočňuje:

1. Kvapôčkovou infekciou

Vírus sa prenáša pri kýchaní, kašlaní nakazenej osoby, v ktorej blízkosti sa nachádzate.

2. Orofekálne

Nakaziť sa vírusom môžete tiež kontaktom so stolicou (pri prebaľovaní), slinami, hlienom alebo priamym kontaktom s vyrážkou.

3. Nepriamo - kontakt s kontaminovanými predmetmi

Nevýhodou je, že tento vírus je veľmi odolný a na predmetoch vydrží pomerne dlhý čas. Riziko teda predstavuje takmer akékoľvek miesto, napr. kúpalisko, verejná doprava, detský kútik, v ktorom bolo infikované dieťa.

Ako sme už spomínali, ochorenie je vysoko nákazlivé a často dochádza k “posunutiu si” vírusu medzi súrodencami. Čo viac, mnohokrát ochorenie neobíde ani rodičov, keďže sú v bezprostrednom kontakte s dieťaťom.
Inkubačná doba je pomerne krátka, predstavuje 3 – 5 dní.

Starostlivosť a ošetrenie pri siedmej chorobe

Neexistuje žiadna špecifická antivírusová liečba pre HFMD a ochorenie zvyčajne ustúpi samo. Liečba sa zameriava na zmiernenie symptómov, t.j. snažíme sa eliminovať bolesť, horúčku, svrbenie a afty v ústach.

 • Horúčka a úľava od bolesti

  Voľne predajné lieky ako NurofenPanadol či Paralen môžu pomôcť zmierniť horúčku. V prípade výstupu horúčky nad 39,5 °C alebo ak podané lieky na zníženie teploty nezaberajú, môžete k zníženiu horúčky dopomôcť fyzikálnymi zábalmi.

 • Hydratácia

  Je dôležité zabezpečiť, aby infikovaný jedinec zostal dobre hydratovaný, najmä ak afty v ústach sťažujú jedenie a pitie.

 • Odpočinok

  Primeraný odpočinok je nevyhnutný pre zotavenie, pretože imunitný systém tela pracuje na boji proti vírusu. Pokoj na lôžku sa odporúča aj z hľadiska zastavenia šírenia vírusu.

 • Izolácia a hygiena

  Infikované osoby by mali byť izolované a mali by sa dodržiavať správne hygienické opatrenia vrátane častého umývania rúk, aby sa zabránilo šíreniu vírusu na ostatných. V žiadom prípade neberte dieťa do kolektívu.

 • Svrbenie vyrážok

  Na zmiernenie svrbiaceho pocitu sa odporúča podať antihistaminiká vo forme kvapiek (napr. Fenistil, ktorý je však viazaný na lekársky predpis) a miesta postihnuté vyrážkou ošetriť tekutým púdromzinkovou masťou a vhodným dezinfekčným prostriedkom (napr. BetadineNeocide spray a i.). Pre väščiu úľavu možno postihnuté miesta chladiť studenými obkladmi.

 • Doplnenie vitamínov

  Pri siedmej choroba netreba zabúdať na vitamíny. Samozrejmosťou by mal byť vitamín C, no nič nepokazíte ani nasedením vitamínu D. Za najdôležitejšie sú však v tomto prípade považované vitamíny skupiny B (napr. Floraliv).

afty siedma choroba

Základom je však prevencia. Prevencia šírenia zahŕňa praktizovanie dobrej hygieny vrátane častého umývania rúk, najmä po výmene plienok a použití toalety. Vyhýbanie sa úzkemu kontaktu s infikovanými jedincami a dezinfekcia povrchov, ktorých sa bežne dotýkate, môže tiež pomôcť zabrániť prenosu vírusu.

Komplikácie pri siedmej chorobe

Zatiaľ čo siedma choroba je vo všeobecnosti mierna, v zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť komplikácie. Dehydratácia môže byť problémom, ak má jednotlivec ťažkosti s prehĺtaním v dôsledku aftov v ústach. Okrem toho sa v niektorých prípadoch môže vyskytnúť vírusová meningitída alebo encefalitída, ktorá si vyžaduje lekársku pomoc.

Narozdiel od piatej a šiestej choroby nezískava nakazený jedinec doživotnú imunitu. Hoci po prekonanej chorobe v tele pacienta zostávajú ochranné protilátky, tie fungujú iba proti konkrétnemu pôvodcovi ochorenia. Siedmu chorobu možno dostať opakovane, dokonca aj niekoľkokrát.

Choroba ruky, nohy, ústa je bežná detská choroba, ktorá je síce nepríjemná, ale zvyčajne sa dá zvládnuť pomocou podpornej starostlivosti. Pochopenie tejto choroby je kľúčové pre rodičov, opatrovateľov a zdravotníckych pracovníkov, aby sa zabezpečilo hladšie zotavenie a obmedzilo sa šírenie vírusu v rámci komunít a kolektívov. Ako vždy sa odporúča konzultovať konkrétne prípady so zdravotníckym personálom.