Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Migréna a jej podoby

Migréna a jej podoby

Migréna nie je vlastne bolesťou hlavy. Migrénou môžete trpieť, bez toho aby Vás hlava bolela. Je to totiž stav mozgu, ktorý sa môže prejavovať mnohými rôznymi formami alebo príznakmi, ktoré sa líšia pacienta k pacientovi. Medzi najčastejšie príznaky prevažne patrí pulzujúca bolesť, citlivosť na svetlo, zvuky, závraty, nejasné videnie, nevoľnosti až zvracanie.

Migréne môžu predchádzať poruchy vyjadrovania, slabosť, poruchy videnia, čuchu. Bolesť hlavy môže postihnúť iba jednu stranu hlavy, alebo obe. Bolesť nemusí byť vždy pulzujúca. Pretrvávajúce ťažkosti môžu trvať 4 - 72 hodín. Náchylnosť k migréne je daná geneticky. Ak jeden z rodičov trpel migrénou, je veľká pravdepodobnosť, že budete trpieť migrénou aj Vy.

Príznaky migrény

Prvým príznakom je zníženie prekrvenie určitej časti mozgu, keď toto zníženie vyvolá rozšírenie ciev, ktoré privádza krv do mozgu. Súčasne s tým sa uvoľní mnoho látok, ktoré začnú pôsobiť na najrôznejších miestach v ľudskom tele. Následkom je ďalšie rozšírenie ciev, potom vznik zápalu. Všetko dohromady má následok jediné - migréna.

Pri vzniku migrény vlastne dochádza k súhre viacerých faktorov. Hormonálnych – pretože sa jedná o poruchu rovnováhy serotonínu, cievnych – pretože dochádza k rozšíreniu ciev v mozgu a nervových – pretože dochádza k sterilnému zápalu tepien mozgových obalov.

Náš tip:

Vyberte si z našej ponuky liekov proti bolesti. 

Prezrite si našu ponuku.

Všetky tieto faktory majú za následok vznik silnej pulzujúcej a ťahavej bolesti hlavy, ktorú poznáme pod názvom migréna, prípadne chronická migréna (ak trvá viac ako 15 dní v mesiaci).

Fáza migrény

Migréna, tak ako každá choroba, má svoj začiatok, priebeh a záver.

 • Štart migrény: zmena chuti, citlivosť na svetlo a zápach, zadržanie tekutín, únava 
 • Rozvoj migrény: zdvojené videnie, znížená citlivosť, ťažkosti s rozprávaním, záblesky pred očami
 • Bolesť hlavy: stredne silná až silná bolesť hlavy, pulzujúce charakter, nutkanie k zvracaniu, ospalosť 
 • Odoznení migrény: vracanie, hlboký spánok
 • Ukončenie migrény: obmedzená chuť k jedlu, únava

Aké sú typy migrény?

Aby sme vedeli určiť, respektíve pochopiť jednotlivé typy migrény, musíme si najprv vysvetliť pojem aura. Ide o stav, ktorý môže migrénu sprevádzať. Aura je komplex rôznych neurologických príznakov, ktoré sa môžu prejavovať motoricky, senzoricky alebo môžu byť viditeľné.

Veľmi častý pri aure je takzvaný scintilačný skot. Ide o stav, kedy pacient pozoruje hmlistý bod v strede zorného poľa, ktorý sa postupne mení na trblietajúce svetlo a rozširuje sa do celého zorného poľa. Pri aure sa môžu objaviť aj pocity tŕpnutia, až neúplného ochrnutia.

Poďme teda k samotným typom migrény:

 • Migréna bez aury. Je najčastejší typ migrény.
 • Migréna s aurou. Sprevádzajú ju vyššie spomínané príznaky.
 • Klasická migréna. Je sprevádzaná aurou, tŕpnutím tváre alebo končatín, zmätenosťou, ospalosťou, motaním... Po odznení týchto príznakov nastupuje silná bolesť.
 • Obyčajná migréna. Bez aury, sprevádzaná silnou bolesťou hlavy, ktorá môže postihovať jednu alebo obe strany hlavy.
 • Chronická migréna. Trvá viac ako 15 dní v mesiaci.

Spúšťače migrény

Sami pacienti postupom času vypozorujú, ktoré podnety u nich spúšťajú bolesti hlavy. Niekedy je príčinou:

 • Nepravidelná strava 
 • Nedostatok spánku 
 • Dlhodobá jednostranná práca na počítači 
 • Miestnosť osvetlená žiarivkami 
 • Stres 
 • Náročná fyzická aktivita
 • Sex
 • Určité druhy potravín 
 • Určité druhy nápojov 
 • Pobyt v zafajčené miestnosti 
 • Chlad 
 • Pobyt na slnku alebo vo vysokohorskom prostredí
 • Hladovanie alebo prejedanie
 • Nečinnosť
 • Vyčerpania
 • Hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu

Bolesti hlavy sa tiež vyskytujú pri:

 • Vysokom krvnom tlaku
 • Očných ochorení
 • Postihnutia krčnej chrbtice.

Ženy trpia migrénou častejšie

Ženy sú k migrénam náchylnejšie. Bolesti hlavy totiž úzko súvisí so zmenou hladiny hormónov. Migrény sa častejšie objavujú v období menštruácietehotenstva, po pôrode, po menopauze.

Liečba migrény

Príznaky migrény sa u rôznych ľudí líši. S liečbou je tomu tiež tak. Preventívne pôsobiace lieky môžu redukovať výskyt migrény až na polovicu. Problémy s bolesťami hlavy by ste mali konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Väčšinou sa na migrénu predpisujú dva typy liekov. Prvé zmierňuje bolesti a užívajú sa vo chvíli, kedy migréna nastupuje. Tým môžu byť výrazne redukované príznaky. Všeobecne platí, čím skôr si liek vezmete, tým účinnejšie bude.

Lieky však neužívajte zbytočne, alebo v nadmerných dávkach, odporúča sa maximálne dva dni v týždni. V prípade vyššej dávky, by ste mohli docieliť opačného efektu, tj zvýšenie frekvencie bolesti hlavy.

Druhý typ liekov sa užíva preventívne, keď cieľom týchto liekov je redukovať frekvencia migrén. Okrem liekov na predpis, môžete zakúpiť aj lieky voľnopredajné, bez lekárskeho predpisu. Tu je však na mieste opatrnosť. Môže sa Vám totiž stať, že miesto, aby Vás hlava prestala bolieť, budete bolesťami trpieť vo väčšej miere. Ideálne liek proti bolestiam hlavy nie je.

Zvážiť môžete aj liečbu akupunktúrou, alebo biofeedback, ktorá Vás naučí, ako uvoľniť svaly počas stresu.

Ako predísť migréne

Akonáhle zistíte, že určité podnety u Vás vyvolávajú migrénu, je logické, že ich budete chcieť čo najviac eliminovať. To, čo u niekoho povedie k úporným bolestiam hlavy, Vám nemusia ublížiť. Je dôležité teda vypozorovať, na čo citliví ste práve Vy sami. Zmenu počasia nejspíš neovplyvníte, je však nespočetné množstvo faktorov, ktoré ovplyvniť môžete.

Vplyv spánkového režimu na migrénu

Príliš dlhý spánok u Vás môže spúšťať migrénu, rovnako ako nedostatok spánku. Snažte sa preto chodiť spať stále v rovnakom čase a v rovnakom čase tiež vstávajte. Toto je dobré dodržiavať nielen v pracovných dňoch, ale aj cez víkend.

Vplyv druhu jedla na migrénu

Venujte pozornosť tomu, čo jete. Dávajte si pozor na potraviny, ktoré obsahujú tyramín (tvrdé syry, kyslá smotana, jogurt), siričitany (sušené ovocie), dusičnany (slanina, salámy, párky), monosodium glutamín (čínska jedla, niektoré mrazené potraviny, chipsy, zemiakové lupienky). Medzi rizikové potraviny patrí aj orechy, citrusové ovocie, banány, niektoré druhy fazule. Vyššie uvedeným potravinám sa nemusíte úplne vyhýbať, skôr u nich sledujte, ktoré Vám nerobia dobre.

Vplyv alkoholu na migrénu

Alkohol, a to najmä červené víno, vedie u mnohých žien k neľútostným migrénam. Ak aj Vy patríte medzi tieto ženy, budete musieť na lahodný červený mok zabudnúť, ak sa nechcete sužovať migrénou. Popíjajte radšej biele víno, avšak s mierou.

Vplyv kofeínu na migrénu

Migrénu u Vás môže aj spustiť, keď si nedáte svoju pravidelnú kávu. S množstvom konzumácia nápojov obsahujúcich kofeín, by ste to však nemali preháňať. Ak ste zvyknutí na rannú kávu a niektorý deň si ju nedáte, či s ňou naraz prestanete, riskujete, že Vás potrápia migréna.

Vplyv stresu na migrénu

Stres môže byť silným spúšťacím mechanizmom, ale rovnaké účinky môže vyvolať aj nedostatok stresu. Niektoré osoby postihne migréna, ak nemajú svoju dennú dávku stresu. Snažte sa teda fungovať bez väčších výkyvov. Skúste vyskúšať meditáciu, dýchacie techniky, jogu a pod 

Vplyv svetelných a zvukových efektov na migrénu Nezvyčajné a nárazovej svetelné a zvukové efekty (diskotéky) môžu spôsobiť migrénu. V kombinácii s alkoholom si o migrénu priamo sami hovoríte.

Vplyv migrény na život jedinca

Bolesť migrény má vážny dosah na všetky aspekty života danej osoby. Migréna môže trvať aj niekoľko dní. Všetky činnosti (pracovné, súkromné), tak je nutné odvolať, zrušiť. Migréna môže ovplyvniť duševnú pohodu postihnutej osoby. Je nebezpečná, pretože môže spôsobovať až depresie a dokonca môže zvyšovať riziko mŕtvice. Bohužiaľ, týmto závažným ochorením trpia často aj deti.