Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

  • 03. 06. 2024

Zdieľať

Depresia alebo smútok? Pozor na depresiu, môže byť smrteľná!

Depresia alebo smútok? Pozor na depresiu, môže byť smrteľná!

Cítite občas smútok a melanchóliu? Je to v poriadku a patrí to k životu. Avšak nie je v poriadku, ak tento smútok pretrváva dlhodobo, nič vás neteší a dokonca myslíte na ukončenie života. Môže ísť o depresiu, ktorú je potrebné liečiť.

V článku sa dozviete:

  1. Čo je depresia a aké má príznaky depresia
  2. Ako sa prejavuje depresia?
  3. Čo je príčinou depresie?
  4. Depresia – liečba
  5. Čo môžete urobiť pre seba pri depresii a ako vám môže pomôcť okolie?
  6. Čo ešte treba vedieť pri depresii
  7. Najčastejšie otázky - FAQ

Depresia – príznaky a typy depresie

Depresia je v psychológii duševný stav charakterizovaný pocitmi smútku, skleslosti, vnútorného napätia či nerozhodnosti spolu s útlmom a spomalením duševných a telesných procesov, ochudobnením záujmov a nízkym sebavedomím. V psychiatrii ide o závažnú duševnú afektívnu poruchu (klinická depresia), ktorá ochromuje jasnosť myslenia, psychomotoriku, spánkový cyklus a vyvoláva pesimistické či skľučujúce emócie často vedúce k patologickej zmene osobnosti (1).  

 

 Depresia alebo smútok? Pozor na depresiu, môže byť smrteľná!

Netreba si zamieňať bežný smútok a depresiu. Smútok totiž súvisí s nepríjemným zážitkom, či stratou blízkej osoby a po istom čase odznie. Avšak depresia vzniká bez zjavného dôvodu a pretrváva. Je to choroba, pri ktorej je nutná liečba.

Ako sa prejavuje depresia?

  • Smútok, ktorý pretrváva a nemá zjavnú príčinu
  • Negativizmus a pesimizmus
  • Nenávisť voči sebe samému, seba obviňovanie
  • Myšlienky na samovraždu
  • Pocity zlyhania
  • Častý plač alebo naopak, nemožnosť plakať
  • Nervozita a podráždenosť
  • Nerozhodnosť aj pri maličkostiach
  • Náhla zmena hmotnosti – prejedanie alebo nechutenstvo
  • Ťažkosti so spánkom
  • Vyčerpanosť a strata energie
  • Nezáujem o sex
  • Neupravenosť a strata záujmu o vlastný výzor
  • Pacient je spomalený, na bežné činnosti potrebuje viac času
  • Tinitus – hučanie v ušiach, resp. hučanie v hlave depresia takisto môže zapríčiniť

Pri miernej depresii sa pacient musí nútiť do bežných činností, nič ho neteší a uzatvára sa do seba. Stredne ťažká depresia sa prejavuje ako pocit nešťastia, pacienta nič nebaví a nemôže pracovať.

Aké má ťažká depresia prejavy? Môže ísť až o myšlienky na samovraždu alebo pokus o samovraždu. Chronická depresia je dlhotrvajúca depresia, pri ktorej sa depresívne stavy opakujú. Depresia bohužiaľ postihuje aj deti a tínedžerov.

 

 Depresia alebo smútok? Pozor na depresiu, môže byť smrteľná!

Rozlišujeme 4 základné typy depresie, a to:

  1. Endogénna depresia – vzniká bez skľučujúcej situácie, z vnútorných príčin.
  2. Exogénna depresia – vzniká po skľučujúcej situácii, napr. strate milovaného človeka.
  3. Larvovaná depresia – je skrytá, neprejavuje sa alebo sa prejavuje netypicky.
  4. Psychogénna depresia – je duševného pôvodu, napr. neurotická.

Depresia sa vyskytuje aj pri iných psychických ochoreniach, napr. bipolárna depresia (manická depresia). Ide o duševné ochorenie – bipolárnu poruchu, s extrémnymi zmenami nálad, kedy sa striedajú stavy depresie s „manickými“ stavmi.

Známa je tiež úzkostná depresia, pri ktorej má pacient symptómy depresia a úzkosť, čiže obdobie smútku a zlej nálady, spojené s úzkostným strachom. Úzkosť a depresia sa môžu vyskytovať samostatne, ale aj spoločne.

 

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov na stres, stres a nespavosť

Pozrieť ponuku

Čo spôsobuje depresiu

Aké sú rizikové faktory? Je to najmä genetika. Ak sa u príbuzného vyskytne depresia, je asi 30 až 40%-ne vyššie riziko vzniku depresie. Na vznik depresie vplývajú aj povahové črty človeka. Ak je niekto uzavretý, nekomunikuje s okolím, je príliš sebakritický a perfekcionistický, prípadne odmieta požiadať o pomoc, zvyšuje sa uňho riziko vzniku depresie. Ďalej na depresiu vplývajú:

  • negatívne zážitky ako úmrtie blízkeho, strata práce, rozvod, nehoda a pod.
  • alkohol a drogy – vyskytuje sa depresia po alkohole a drogách, pretože ovplyvňujú chemické zloženie v mozgu, čo môže viesť k depresii
  • nedostatok svetla – zimná a jesenná depresia, resp. sezónna depresia, ktorá je rozšírená najmä v severných zemepisných šírkach (2)
  • pôrod – hormonálne, ale aj fyzické zmeny môžu viesť k popôrodnej depresii
  • dlhotrvajúce zdravotné ťažkosti ako rakovina
  • osamelosť a izolácia
  • nedostatok minerálov – napr. magnézia a železa, nedostatok železa a depresia spolu súvisia, keďže chýbajúce železo sa prejavuje extrémnou únavou, zmenou nálad a podráždenosťou, čo môže viesť až k depresii

 

VEDELI STE ŽE:

„Na Slovensku žije podľa štatistík 3 až 3,5% ľudí s depresívnymi poruchami? Štatistiky sú však skreslené, pretože mnoho ľudí s príznakmi depresie sa odmieta liečiť. (3)

Liečba depresie

Liečba depresie by mala zahŕňať kombináciu psychoterapie, liekov, ale aj zmenu životného štýlu. U každého pacienta sa k liečbe pristupuje individuálne, a to podľa závažnosti jeho príznakov.

1. Lieky na depresiu, tzv. antidepresíva

Tieto lieky je nutné užívať dlhodobo. Predpisuje ich psychiater po vyšetrení pacienta. Antidepresíva regulujú látky v nervových bunkách, ovplyvňujú hladiny neurotransmiterov v mozgu, ktoré zodpovedajú za spánok, náladu, koncentráciu a pod. Antidepresíva plne začínajú účinkovať až po niekoľkých týždňoch. Pacienti ich nesmú svojvoľne vysadiť, resp. meniť predpísanú dávku, a to ani pri zlepšení stavu! Lieky musia brať pravidelne a v predpísanej dávke.

2. Psychoterapia

Cieľom je, aby pacient spracoval negatívne zážitky a aby videl svet a seba samého pozitívnejšie. Psychoterapia môže byť individuálna alebo skupinová.

 

VEDELI STE ŽE:

„K psychiatrovi nepotrebujete výmenný lístok? Ak vy alebo vaši blízki trpíte depresiou, neváhajte a okamžite kontaktujte lekára.“

3. Zmena životného štýlu

Je nutné skoncovať s alkoholom a návykovými látkami. Vhodné sú relaxačné cvičenia. Pri depresii pomáha aj šport a zdravá strava a samozrejme, pravidelný a dostatočný spánkový režim.

Kedy odznie depresia? Antidepresíva začínajú účinkovať po pár týždňoch. Je preto nutné nevzdať sa hneď na začiatku a brať ich pravidelne. Dôležité je zvládnuť depresívnu epizódu a snažiť sa, aby sa neopakovala.

Ako si pomôcť pri depresii?

Pre človeka, ktorý už depresiou trpí, je veľmi ťažké si pomôcť. Je preto dôležité vyhľadať pomoc už pri prvých príznakoch depresie a nenechať to zájsť až do ťažkých depresívnych stavov. Preto sa pri ťažkostiach zverte lekárovi alebo aspoň blízkej osobe. Aj počas depresie sa snažte myslieť na to, že je to choroba a vy sa z nej dostanete a opäť budete žiť normálne.

Čo môžu pre pacienta urobiť blízki? Je dôležité takéhoto človeka podporiť a nevravieť mu, že je to len zlá nálada. Podporte ho a uistite ho, že ste mu nablízku, a že sa z depresie opäť dostane. Zistite si o depresii čo najviac, podporte ho v liečbe.

Dôležité informácie pri depresii

Depresia postihuje približne každého štvrtého človeka. Pri správnej diagnostike a liečbe je dobre zvládnuteľná a pacient môže žiť normálny život. Ak počujete blízkeho hovoriť o samovražde, okamžite konajte. V krízovej situácii volajte 112. Pomôcť môže linka pomoci – depresia Nezábudka . Osobu v ohrození nenechávajte osamote.

 

 Depresia alebo smútok? Pozor na depresiu, môže byť smrteľná!

FAQ - najčastejšie otázky

Klinická depresia je stav, ktorý vážne ovplyvňuje myslenie a správanie človeka. Na rozdiel od bežného smútku depresia pretrváva a výrazne zasahuje do bežného života. Je to choroba, ktorú je potrebné liečiť.

Ak sa nelieči, môže viesť k samovražde.

Matky po pôrode v dôsledku fyzických a hormonálnych zmien môžu zažiť tzv. „baby blues“ – stavy smútku. Tieto vymiznú do desiatich dní. Ak pretrvávajú, môže ísť o popôrodnú depresiu.

Dôležitá je návšteva lekára. Liečba zahŕňa psychoterapiu, užívanie antidepresív a zmenu životného štýlu.

Typická je smutná nálada, spomalené myslenie a psychomotorický útlm. Typické sú príznaky ako bolesti brucha, hlavy, nevoľnosti a problémy so spánkom (5).

 Spánok, stres a nervy kompletná ponuka
Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡