Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Covid-19. Ako zvládnuť príznaky v domácej karanténe?

Covid-19. Ako zvládnuť príznaky v domácej karanténe?

Ste pozitívny na ochorenie Covid-19? Ak máte ľahšie príznaky, liečbu zvládnete aj doma. Dokonca ste povinný ostať v domácej karanténe. Samozrejme, ak je priebeh ochorenia ťažší, konzultáciu s lekárom a návštevu nemocnice neodkladajte. Aké sú príznaky Covid-19 a kedy ich stačí liečiť doma?

Čo je Covid-19 a aké sú príznaky

Covid-19 je infekčné respiračné ochorenie, ktoré spôsobuje nový koronavírus SARS-CoV-2. Postihuje hlavne dýchací systém, v ťažkých prípadoch vyvoláva ťažkú pneumóniu (zápal pľúc) a môže viesť k úmrtiu pacienta.

U väčšiny pacientov však ochorenie prebieha bezpríznakovo, prípadne len s ľahšími príznakmi a odznieva približne po 14-tich dňoch. K rizikovým skupinám s ťažším priebehom patria pacienti s chronickými chorobami, seniori, či pacienti s imunitnými problémami.

To, prečo u niekoho prebieha choroba ľahšie, kým iný má závažné príznaky, nie je jasné. Zrejme však ide o prehnanú alebo naopak slabú reakciu imunitného systému na vírus.

Covid 19. Ako zvládnuť príznaky v domácej karanténe?

Aké sú najčastejšie príznaky Covid-19? Medzi bežné príznaky patria:

 • Horúčka (telesná teplota nad 380C)
 • Kašeľ
 • Bolesti v krku
 • Bolesť svalov
 • Dýchavičnosť
 • Únava
 • Nevoľnosť
 • Gastrointestinálne symptómy ako je bolesť brucha, hnačka, vracanie
 • Strata čuchu a chuti

Pri ochorení s ľahším priebehom sú príznaky podobné bežnému prechladnutiu. K správnej diagnostike, respektíve odlíšeniu ochorenia Covid-19 od nádchy, je dôležité u pacienta zisťovať epidemiologické súvislosti. Samozrejme, pri prvých príznakoch je dôležitá karanténa. Prečítajte si, čo robiť keď ste pozitívne testovaný.

Pri vážnych stavoch môže pacient upadať do spánku až bezvedomia a cítiť ťažobu alebo bolesť na hrudníku. Dochádza tiež k dehydratácii organizmu, čoho dôsledkom je aj slabé močenie. Nastáva dýchavičnosť, dochádza k zápalu pľúc, až k zlyhávaniu dýchania a vitálnych funkcií. V prípade ťažších príznakov je nutné okamžite previezť pacienta do nemocnice.

Na Slovensku sa v súčasnosti šíri infekčnejší delta variant ochorenia Covid-19. Prejavuje sa najmä bolesťami hrdla a hlavy, zvýšenou teplotou, kašľom, výtokom z nosa a hnačkou. Príznaky sú často podceňované a zamieňané so sezónnym prechladnutím. Práve preto sa vírus šíri rýchlejšie.

Aká je prevencia ochorenia Covid-19?

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vydal preventívne opatrenie ROR, teda rúško-odstup-ruky, ktoré bolo neskôr rozšírené. Prevencia by mala spočívať v častom a dôkladnom umývaní rúk (mydlom a teplou vodou), nosení rúška (respektíve respirátoru, podľa Covid automatu), vyhýbaniu sa kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky ochorenia (dvojmetrový odstup).

Dôležité je tiež používať jednorazové papierové vreckovky, pravidelne dezinfikovať povrchy a vyhýbať sa miestam s vyššou koncentráciou ľudí.

Významnú úlohu v prevencii zohráva podpora imunity. Okrem zdravého životného štýlu je vhodné užívanie vitamínov CDE a minerálov ako zinok a selén.

Pozitívne vplývajú na imunitu aj doplnky výživy s obsahom echinacey, prípravky ako PlusimunImunoglukanHliva ústricováReishi alebo Čierny cesnak.

Domáca liečba príznakov

Ako sme už spomenuli, v prípade ľahších príznakov postačuje domáca liečba a je nutná izolácia v karanténe. Čo treba urobiť? V prvom rade je nutné telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára, ktorého informujete o príznakoch a pozitívnom výsledku testu. Ten vám odporučí ďalší postup a liečbu. Tá spočíva najmä v zmierňovaní príznakov. Čo užívať na zmiernenie jednotlivých príznakov?

NÁŠ TIP:

Všetky spomínané produkty nájdete v našej ponuke

Pozrieť ponuku

 1. Pri zvýšenej teplote. Zvýšenú teplotu znižujte klasickými liekmi s obsahom paracetamolu ako napríklad Panadol alebo Paralen. Vhodný je aj AcylypyrinAspirínValetolAtaralginNurofen alebo Ibalgin. Z horúcich nápojov odporúčame ParalengripTheraflu alebo ColdrexAk sa jedná o malé dieťa, podávajte výlučne lieky určené pre deti, napríklad čapíky alebo sirupy NurofenParalen a Panadol. Ak teplota neklesá, vhodné sú studené obklady na čelo, spánky, slabiny a potieranie tela vlažnou vodou.
 2. Bolesti svalov, kĺbov a hlavy. Pri Covid-19 hlásia pacienti silné bolesti hlavy, často aj v oblasti uší. Bolesti svalov a kĺbov sú tradičným sprievodným príznakom horúčky. Užívajte preto lieky ako Panadol ultra a ultra rapidNalgesin SVoltarenFlectorParalen extra, či Ibalgin Plus.
 3. Kašeľ. Ochorenie Covid-19 môžu sprevádzať dva druhy kašľa. Ak sa jedná o vlhký kašeľ s potrebou vykašliavania hlienu, pomôžu sirupy ako SolmucolMucosolvanFlavamed či Hedelix. Dostupné sú tiež tablety na vlhký kašeľ ako Bromhexin alebo Ambrobenekvapky Kaloba, či Hedelix a pastilky na cmúľanie so skorocelom a materinou dúškou. Pri suchom a dráždivom kašli, s potrebou utlmiť kašeľ, siahnite po sirupoch TussirexSinecodMugotusol alebo Stodal. Z kvapiek a tabliet sú vhodné Stoptussin a z pastiliek, ktoré utíšia dráždenie na kašeľ, voľte tie s obsahom islandského lišajníka.
 4. Bolesť hrdla. Utlmia ju pastilky na cmúľanie ako Dorithricín a Muller alebo pastilky so šalviou. Zo sprejov do hrdla zvoľte SeptoleteTantum a Strepfen alebo Neo-angin. Ak dávate prednosť kloktaniu, pomôžu kloktadlá Glimbax alebo Tantumverde.
 5. Nádcha a upchatý nos. Pri silnejšej nádche voľte spreje s liečivom ako MuconasalNasivin alebo Sanorin. Pri slabšom priebehu postačia spreje s prírodným zložením, a to MarQuixxNeorhin alebo klasická Vincentka.
 6. Hnačka a žalúdočné ťažkosti. Častým príznakom, najmä v prvých fázach choroby, sú bolesti brucha, sprevádzané hnačkou. Vtedy pomôže Hylak forteImodiumSmecta alebo rôzne kvalitné probiotiká. Pri dehydratácii, ktorá môže sprevádzať hnačku, sa odporúčajú rehydratačné roztoky ako TasectanFluidex a Kulišek.

Je vhodné, aby ste mali počas domácej karantény k dispozícii aj teplomertlakomer a oxymeter. (Tu si prečítajte o oxymetre viac.)

Samozrejme platí, že užívať máte len lieky, ktoré vám podľa vašich príznakov odporučí ošetrujúci lekár (telefonicky). Pokiaľ ide o telesnú teplotu, je potrebné znižovať ju aj vtedy, ak je v hodnotách cca 38°C. A to najmä ak stúpa dlhodobo, pretože môže organizmus veľmi vyčerpať.

Mimoriadne dôležité je dodržiavať dostatočný pitný režim. Vhodná je vlažná čistá voda a teplé tekutiny – bylinné čaje. Aj keď sa potreba pitného režimu zdôrazňuje pri každom ochorení, pri Covid-19 je naozaj nevyhnutný. Môže totiž dochádzať k zastaveniu močenia a celkovej dehydratácii organizmu.

Pri Covid-19 sa zväčša antibiotiká nepodávajú. O tom, či sú nutné alebo nie, rozhodne lekár. To isté platí pre liek Ivermektín, ktorého účinky pri liečbe koronavírusu zatiaľ nie sú spoľahlivo preukázané. Viac o liečive Ivermektín sa dočítate v našom článku.

Covid 19. Ako zvládnuť príznaky v domácej karanténe?

Ako sa „dať dokopy“ po covide?

Rekonvalescencia môže byť dlhodobá a náročná. Pacienti udávajú najmä chronickú únavu. Na tú pomôže doplnok výživy Cordyceps. Časté po Covid-19 je vypadávanie vlasov a ich horšia kvalita. Vtedy je potrebné užívať zinok, kremík a výživové doplnky ako Revalid alebo Biosil.

Najmä starší pacienti majú po ochorení problémy s nervovými dráhami, ktoré pomôžu napraviť liečivá Revitanerv alebo Milgama N. Na zlepšenie cirkulácie krvi zas poslúžia doplnky výživy Terezia žily a cievy alebo Reishi. Ešte dlho po odznení ochorenia môže pretrvávať strata čuchu a tzv. mozgová hmla. Pri týchto problémoch odporúčame B15 Memory.

Po prekonaní Covid-19 by mali byť pacienti imúnni niekoľko mesiacov. Očkovanie sa však odporúča absolvovať po 3 mesiacoch od vyliečenia.

Najčastejšie otázky:

1. U koho predstavuje Covid 19 zvýšené riziko?

K rizikovým skupinám patria pacienti s rôznymi chronickými ochoreniami. Nebezpečný je kovid pre seniorov a ľudí s imunitnými chorobami.

2. Aké sú bežné príznaky kovidu?

Kašeľ, bolesť v krku, horúčka, dýchavičnosť, nevoľnosti, únava, bolesti svalov a hlavy, bolesti brucha, hnačky, zvracanie, strata čuchu a chuti.

3. Ako sa chrániť pred nakazením?

Toľko prízvukované pravidlo R-U-R (rúško-odstup-ruky) je skutočne účinné. Pravidelne si umývajte a dezinfikujte ruky, vyhýbajte sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí a noste rúško. Taktiež celoročne podporujte imunitu.

4. Ako mám doma liečiť kovid?

Kontaktujte lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou vám odporučí lieky na zvýšenú teplotu a od bolesti (Paralen, Panadol, Voltaren, Ibalgin a pod.), na kašeľ (Solmucol, Hedelix), na bolesti hrdla (Septolete...), bežné spreje na nádchu a upchatý nos a tiež probiotiká.

5. Na čo nezabúdať pri domácej liečbe kovidu?

Na pitný režim! Je nevyhnutný, aby sa predišlo dehydratácii. Pravidelne si tiež merajte teplotu, tlak a hodnoty kyslíka v krvi.

Kompletná ponuka na liečbu príznakov Covid - 19

Z našej poradne:

📅 Dátum: 23. 06. 2020

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň, chcem sa spýtať, dostal som covid a mám tlaky na hrudniku, páli ma hrdlo a horúčky mám 38, pre istotu mi doktor predpísal ATB a preto sa chcem informovať, môžem užívať antibiotiká Klacid, keď užívam od vás zakúpené produkty oreganorakytnikovy olejvilcacorudračiu krv a produkt candixostropestrec mariánskylipozomálny vitamín c a ešte si chcem u vás zakúpiť Arteflu artemisinin, jedna sa mi aj o to, lebo sú to lieky s postupným uvoľňovaním, či to nevadí lebo asi 2 hodinovi rozdiel bude zbytočný, keďže sa uvoľňujú niekoľko hodín, nebude problém? Keby to boli tablety z rýchlym uvoľňovaním, tak sa na toto nepýtam a určite by stačil 2 hodinový odstup. Ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, antibiotikum Klacid môžete užívať aj spolu s ostatnými doplnkami, nemajú spoločné interakcie. Z hľadiska zvýšenia množstva vitamínov a minerálnych látok opatrnosť vyžaduje užívanie Arteflu Artemisinin (obsahuje zinok, jód, selén, vitamín C, B6, D3). Mohlo by hroziť riziko predávkovania.

MÁTE OTÁZKU?

Ak sa nás chcete niečo spýtať alebo si chcete pozrieť odpovede na ďalšie otázky, pozrite si našu online poradňu.

Online poradňa

📅 Dátum: 22. 06. 2020

👩‍🦰 Otázka: Dobrý deň, chcem sa spýtať, aké vitamíny odporúčate pre 10 dievča, máme podozrenie na covid, keďže jej mamina má covid, aj syn len ešte čakáme na otestovanie PCR a dávame jej 3 krát denne Vitamín C dr muller a 1000 iu vitamínu D plusprobiotika biogaia, dávame jej aj Prospan sirup, má dusivý kašeľ, ako keby jej sem tam aj pískalo pri zakašľaní a rád by som vedel, či môže dieťa aj selén a zinok alebo popripade produkt ARTEVIR Artemisinin? Poprípade, čo by ste odporučila ešte ako doplnok na imunitu? Ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, detskí pacienti vo veľkej väčšine znášajú infekciu Covid lepšie, ako dospelí. Liečbu má postačujúcu, nič by som nepridávala. Prípravok ARTEVIR Artemisinin je určený pre ľudí od 18 rokov. Selénzinok taktiež od 15 rokov. Odporúčam trpezlivosť, pokoj na lôžku, dostatok tekutín a ovocia, zelenina.

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡