Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Voda – základ života. Dodržiavate správny pitný režim?

Voda – základ života. Dodržiavate správny pitný režim?

Zdravý pitný režim je dôležitý po celý rok. Ale v lete, kedy čelíme extrémnym horúčavám a nadmerne sa potíme, je omnoho dôležitejší. Prečo je pitný režim dôležitý, čo môže spôsobiť nedostatok vody a koľko vody by ste mali prijať?

Prečo je pitný režim dôležitý

VEDELI STE ŽE:

„60 až 70 % ľudského tela tvorí voda?“

To je nesporným dôkazom toho, aký je pitný režim pre zdravie človeka dôležitý. Človek priemerne za deň vylúči potením, močom, stolicou a dýchaním až cca 2,5 litra tekutín. Časť tekutín si dokáže samo telo metabolizovať. No zvyšnú časť musíme doplniť vo forme pitného režimu. Množstvo vody, ktoré treba denne prijať, by nemalo byť nižšie ako 1,5 litra.

Čo spôsobuje nedostatočný pitný režim? Pri nedostatku vody najprv pociťujeme smäd, sucho v ústach a suché pery. Nastať môže dehydratácia, ktorá vedie k ďalším ťažkostiam:

  • Bolesti hlavy
  • Únava a malátnosť, zvýšená spavosť
  • Tmavý moč
  • Tlačenie okolo žalúdka a čkanie
  • Znížená psychická a fyzická výkonnosť
  • Zápchy
  • Problémy močových ciest, poruchy funkcie obličiek
  • Zadržiavanie vody v tele, opuchy končatín
  • Suchá a šupinatá koža

Veľmi riziková je dehydratácia v lete. V horúcom počasí totiž môže nastať pri nedostatku tekutín aj strata vedomia, prehriatie, či obehované zlyhanie. Preto si dávajte obzvlášť pozor na dostatočný pitný režim v lete!

Pitný režim

Správny pitný režim alebo koľko vody by ste mali vypiť?

Viete, že smäd by ste správne nemali pociťovať? Tekutiny je potrebné dopĺňať priebežne, aby ste nemali pocit smädu. Koľko teda vlastne vypiť? Veľmi jednoducho sa dá určiť pitný režim podľa váhy. Na každých 15 kg svojej váhy by ste denne mali prijať 0,5 litra tekutín. Uvedieme si príklad.

Dajme tomu, že vážite 83 kg. Pre váš správny denný pitný režim kalkulačka vyzerá takto:

83 kg : 15 = 5,53

5,53 x 0,5 l = 2,76 l

To znamená, že pri váhe 83 kg by ste denne mali vypiť cca 2,76 l vody.

Množstvo prijatých tekutín ovplyvňujú aj ďalšie faktory - fyzický výkon, teplota, či aktuálny zdravotný stav. Určite vypijete viac po tréningu ako pri sledovaní televízie. Taktiež platí, že v období horúčav môžete množstvo vody pokojne zdvojnásobiť.

Čo by ste mali piť?

Ako by mal vyzerať zdravý pitný režim? Piť by ste mali počas dňa. Určite sa neodporúča dopĺňať tekutiny v noci a ani neskoro večer, pretože by vás opakované návštevy toalety rušili v spánku.

Ak počas dňa zabúdate piť, možno by ste mali vyskúšať aplikácie, ktoré vám to pripomenú. Pomôže tiež fľaša na pitný režim, ktorú si položíte na pracovný stôl, prípadne na viditeľné miesto. Dajte si za cieľ vypiť aspoň liter tekutín dopoludnia.

PREČÍTAJTE SI:

Pozor na letné horúčavy! Ako ich prežiť v pohode?

Prečítať

Poďme však už k tekutinám, ktoré by ste mali prijímať. Základné pravidlo je – voda a pitný režim! Hovoríme o vode, ktorá tečie z kohútika. Tá je pre pitný režim ideálna. Kombinujte ju s minerálnymi vodami, avšak čistá kohútiková voda by mala tvoriť gro vášho pitného režimu.

Vodu môžete kombinovať tiež s čajmi. Ideálne sú bylinkové čaje alebo ovocné nesladené čaje. Pozor! Bylinkové čaje nepite nepretržite. Sú určené na liečbu zdravotných problémov. Takže ak máte napríklad problém s trávením, pitný režim vhodne doplňte mätovým nesladeným čajom, v prípade problémov s močovými cestami zvoľte urologický čaj a pod.

Vyhýbajte sa sladeným nápojom, ktorá pocit smädu môžu ešte zvýšiť. Takýto správny pitný režim pomáha aj v prípade, že ste sa dali na chudnutie. Vtedy úplne vylúčte sladené nápoje.

Kompletná ponuka bylinkových čajov