Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Som Covid-19 pozitívny. Čo teraz?

Som Covid-19 pozitívny. Čo teraz?

O ochorení Covid-19 sa toho za posledný rok pohovorilo naozaj veľa. V médiách však v poslednej dobe narážame len na informácie o dennom prírastku pozitívnych. A v podstate nie sme pripravení a nevieme čo robiť, ak náhodou ochorieme. Preto vám prinášame súhrn odporúčaní, ale aj povinností v prípade, že ste pozitívne testovaný.

Pomôže vám aj reálny príbeh a rady nášho kolegu, ktorý si ochorením prešiel cez vianočné sviatky. Pomocou jeho rozprávania si prejdete počiatočnými fázami choroby a dozviete sa, čo robiť v konkrétnych situáciách.

Ochorel som na Covid-19. S akými problémami som sa pasoval?

Koronavírus ma postihol v období Vianoc. Ani neviem, kedy a kde som sa nakazil. Prišlo to naozaj znenazdajky. V jednu chvíľu som sa cítil úplne v poriadku a o hodinu mnou lomcovala horúčka, bolela ma hlava, bol som malátny a cítil som sa zle.

Keďže pri bežných ochoreniach nemávam horúčky, hodnota 38,5°C na teplomery ma okamžite utvrdila v tom, že mám covid. Keďže bol večer, nemohol som sa ísť testovať a doma som antigénový test nemal. Preto som sa okamžite izoloval od rodiny a noc prečkal v miestnosti v podkroví domu.

1. Čo robiť pri prvých príznakoch ochorenia?

Ak máte možnosť, okamžite sa nechajte otestovať alebo si urobte antigénový test doma. Ak test k dispozícii nemáte, izolujte sa od rodiny a počkajte, kým sa budete môcť ísť otestovať. Neutekajte hneď k lekárovi (ak nejde o život ohrozujúci stav), ani nevolajte záchrannú službu.

Ráno som sa vybral na antigénový test, ktorý bol samozrejme pozitívny. Preto mi ihneď spravili PCR test, ktorý bol takisto pozitívny. Šiel som hneď domov, no nevedel som, čo mám vlastne robiť. Netušil som, dokedy som infekčný, dokedy som pozitívny a ani koľko dní musím ostať v karanténe. Aké sú moje povinnosti? Komu mám zavolať? Najhoršie bolo, že som sa naozaj cítil zle a nechcelo sa mi nikam volať, ani nič riešiť. Chcel som len oddychovať. No vedel som, že musím oboznámiť ľudí, s ktorými som bol v kontakte.

PREČÍTAJTE SI:

Covid-19. Ako zvládnuť príznaky v domácej karanténe?

Prečítať

2. Čo robiť, keď som pozitívny?

Je nutné dodržiavať karanténu. Ako dlho treba zostávať v izolácii? Po dobu 10 dní od odobratia vzorky, ktorej výsledkom je pozitívny test, ak je osoba bez príznakov. Ak má osoba príznaky ochorenia, o jej spôsobilosti ukončiť karanténu rozhodne obvodný lekár. Aké sú ďalšie povinnosti pozitívnej osoby?

 • Oznámiť pozitívny výsledok testu osobám, s ktorými bola v kontakte – teda do práce, priateľom, rodine a pod.
 • Kontaktovať všeobecného lekára – mailom, telefonicky alebo SMS správou.
 • Sledovať svoj zdravotný stav a 2x denne si merať telesnú teplotu.
 • Nestretávať sa s inými osobami.

3. Čo robiť keď som pozitívny a zaočkovaný?

Karanténu nemusí dodržiavať osoba, ktorá je plne zaočkovaná alebo osoba, ktorá za posledných 180 dní prekonala ochorenie Covid-19 a nemá príznaky ochorenia.

Keď som si splnil svoje povinnosti, teda zavolal do práce a obvodnému lekárovi, začal som s domácou liečbou. Lekár mi odporučil užívať počas horúčky Paralen Grip. Z vitamínov mi odporučil Vitamín C lipozomálnyB komplexZinkorot a Vitamín D. žiadne lieky na predpis som neužíval – ani antibiotiká, Isoprinosine a podobne. Dvakrát denne som si vyplachoval nos konvičkou na výplach nosa Rhinohorn, veľmi mi to pomohlo s upchatým nosom.

Poradil mi však, aby som si zaobstaral oxymeter (tu si o ňom prečítajte viac)a v prípade nízkych hodnôt saturácie kyslíka mu zavolal. Dostal som inštrukcie, ak je hodnota pod 90, mám sledovať oxmater veľmi často, ak je hodnota pod 85, okamžite volať záchranku. Musím povedať, že oxymeter mi skutočne pomohol, najmä psychicky. Vďaka nemu som vedel, že to so mnou nie je až také vážne, pokým sú hodnoty kyslíka v poriadku. Aj keď som bol v karanténe, všetko potrebné – od liekov, cez stravu a spomínaný oxymeter, mi zaobstarala rodina. Neviem si však predstaviť, aké to musí byť v karanténe, ak nemáte pri sebe nikoho blízkeho.

4. Kedy môžem porušiť karanténu?

V prípade, ak pozitívna osoba potrebuje nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť, ide na test na Covid-19, na nákup životne nevyhnutných potrieb ako sú potraviny a lieky (ak nemá nikoho, kto by jej ich zabezpečil) alebo na pohreb blízkej osoby, ak nemá príznaky ochorenia. Vo všetkých prípadoch musí dodržiavať odstup a mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu.

Ochorenie u mňa prebiehalo vcelku dobre. S dýchaním som problémy nemal. K mojim príznakom patrili bolesť hlavy, zvýšená teplota, slabosť, malátnosť a tráviace ťažkosti. Vedel som, že záchranku nepotrebujem a ak sa nič ďalšie neprihodí, chorobu zvládnem aj doma.

5. Kedy volať pri Covid-19 záchrannú zdravotnú službu?

Záchranku je potrebné volať v prípade problémov s dýchaním – ak sa zadýchavate, neviete sa poriadne nadýchnuť, pre nedostatočný dych neviete dokončiť vetu... 112 volajte aj v prípade kolapsových stavov, pri dlhodobej hnačke (ktorá môže chorobu sprevádzať), kedy v sebe neudržíte žiadne tekutiny. Môže dôjsť k dehydratácii organizmu.

O pár dní som sa začal cítiť omnoho lepšie a začal som sa zaujímať, ako dlho vlastne musím ostať doma, ako dlho som infekčný, čo je inkubačná doba a vlastne o všetko, čo s touto chorobou súvisí. Všetky potrebné informácie som si ľahko dohľadal na webe.

6. Čo ešte treba vedieť, ak som Covid-19 pozitívny?

V prvom rade musíte vedieť, kto je vlastne pozitívny človek. Je to osoba, ktorej bol oznámený pozitívny výsledok testu. Osoba je pozitívna od momentu oznámenia pozitívneho výsledku testu, až do momentu ukončenia izolácie. To znamená, že aj keď sa cítite dobre a nemáte príznaky, až do ukončenia karantény ste stále pozitívny. Všetky potrebné informácie o ochorení sú dostupné na webových stránkach korona.gov.sk. Po pozitívnom výsledku testu dostane pozitívna osoba e-mail a SMS správu s výsledkom a odporúčaniami, povinnosťami a tipmi, ktoré jej pomôžu pri ochorení Covid-19.

Doma som bol približne 15 dní. Potom som sa už cítil dobre a nemal som žiadne príznaky choroby a tak som znova absolvoval test. Teraz už našťastie s negatívnym výsledkom. Covid-19 na mne nezanechal žiadne následky a som rád, že som obstál takto dobre. Pretože viem, že mnohí toto šťastie nemali...

Covid-19 – základné povinnosti

 • Kontaktovať obvodného lekára
 • Dodržiavať karanténu
 • Oznámiť môj pozitívny výsledok testu ľuďom, s ktorými som bol v úzkom kontakte
 • Obmedziť kontakt s ľuďmi
 • Sledovať svoj zdravotný stav

Covid-19 – tipy a odporúčania

 • Užívať voľnopredajné vitamíny a liečivá, ktoré odporučí obvodný lekár
 • Prijímať dostatok tekutín
 • Oddychovať na lôžku
 • Snažiť sa (ak je to možné) obmedziť kontakt aj s členmi rodiny, resp. osobami, s ktorými som v karanténe
 • Kúpiť si oxymeter – pre prípad zhoršenia stavu
 • Pravidelne si merať teplotu, saturáciu kyslíka, tep, tlak
 • Neklesať na duchu a myslieť pozitívne!

Veríme, že vám prípad nášho kolegu pomohol zorientovať sa v tom, čo robiť ak ste Covid-19 pozitívny a že vám tieto informácie pomôžu v prvých fázach ochorenia. Ďalšie dôležité informácie o priebehu ochorenia, príznakoch a domácej liečbe si môžete prečítať v našom článku.

Najčastejšie otázky:

1. Aké sú prvé príznaky ochorenia Covid-19?

U každého pacienta je to iné. Niektorí nemajú žiadne príznaky, iní majú okamžite vysoké horúčky. K prvým príznakom patrí zvýšená teplota, kašeľ, slabosť, malátnosť, bolesti hlavy, výtok z nosa.

2. Čo treba urobiť, keď zistíte, že ste kovid pozitívny?

Otestujte sa doma alebo sa nechajte otestovať a ostaňte v karanténe! Oboznámte ľudí, s ktorými ste boli v kontakte.

3. Môžem ísť k lekárovi?

Určite nie. Lekára kontaktujte telefonicky a informujte ho o svojom stave. Lekára vyhľadajte až vtedy, keď sa priebeh ochorenia zhoršuje a ak klesajú hodnoty kyslíka.

4. Môžem porušiť karanténu?

V nevyhnutných prípadoch. Ak vám nemá kto nakúpiť základné veci ako potraviny a lieky alebo ak potrebujete lekára.

5. Kedy ide o život ohrozujúci stav?

Pri problémoch s dýchaním, kolapsových stavoch alebo dlhodobej hnačke a z nej plynúcej dehydratácie.

Kompletná ponuka produktov na koronavírus