Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Poznáte oxymeter? Pre koho je potrebný?

Poznáte oxymeter? Pre koho je potrebný?

Cez pandémiu ochorenia covid-19 ste určite započuli pojem oxymeter alebo pulzný oxymeter. Čo to vlastne je a nájdete táto zdravotnícka pomôcka svoje uplatnenie aj mimo pandémie?

Čo je pulzný oxymeter

Ako sme spomenuli v úvode, pulzný oxymeter je zdravotnícka pomôcka. Tento prístroj slúži na meranie srdcovej frekvencie a nasýtenia krvi kyslíkom. Wikipedia definuje pulzný oxymeter ako "pohodlné neinvazívne meracie zariadenie, ktoré ukazuje percento krvi, ktorá obsahuje kyslík" (1).

Pulzná oxymetria je neinvazívna metóda monitorovania kyslíkovej saturácie, ktorá poskytuje informácie o problémoch s transportom kyslíka do tkanív (2). A prečo je toto meranie dôležité? Nedostatok kyslíka v krvi totiž negatívne ovplyvňuje nielen pľúca, ale aj iné orgány v tele.

Hodnoty saturácie krvi kyslíkom

Aké hodnoty saturácie krvi by mal mať zdravý človek? U dospelého človeka, ktorý nemá žiadne zdravotné problémy, je to od 95 do 99%. U seniorov sa za normálnu považuje hodnota saturácie krvi od 93%. Ďalšie hodnoty saturácie a stav, ktorý znamenajú pre pacienta, nájdete v tabuľke.

Saturácia krvi/hodnota Stav
95 až 99% normálne hodnoty
93 až 99% normálne hodnoty u seniorov
90 až 95% nižšie hodnoty – odporúča sa sledovať zdravotný stav
Pod 90% zlý stav – odporúča sa kontaktovať zdravotnú službu
90 až 95% kritický stav
Pod 60% život ohrozujúci stav

Kedy používať pulzný oxymeter?

Ak ste zdravý a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti, pulzný oxymeter používajte maximálne raz denne. Avšak v prípade, že ste prekonali ochorenie covid-19, pulzný oxymeter by ste mali používať pravidelne, ideálne 3x denne. Pulzné oxymetre sa však často využívajú v lekárskych zariadeniach – od jednotiek intenzívnej starostlivosti, cez operačné sály, ambulancie, až po novorodenecké oddelenia.

Pulzné oxymetre sa však odporúčajú aj pre pacientov, ktorí trpia astmou, anémiou, či prekonali srdcový infarkt. Bežne ich však používajú aj športovci a ľudia, ktorí trávia viac času vo vyšších nadmorských výškach.

Pulzný oxymeter BEURER Oxymeter BEU-PO60BT

Typy a použitie pulzného oxymetra

Existujú tri základné typy pulzných oxymetrov, a to:

  1. Prstový pulzný oxymeter. Je najčastejšie používaný. Nasadzuje sa na ukazovák, prípadne existujú typy, ktoré merajú saturáciu krvi na ušnom lalôčiku.
  2. Ručný oxymeter. Meria presnejšie. Je používaný v lekárskych zariadeniach a nemocniciach.
  3. Fetálny pulzný oxymeter. Je určený na meranie saturácie krvi detí.

Na domáce použitie je určený prstový pulzný oxymeter, ktorý môžete kúpiť v našej  lekárni, prípadne v predajniach so zdravotníckymi pomôckami. Saturáciu krvi s ním zmeriate veľmi pohodlne. Stačí ho nasadiť na prst a pulzný oxymeter pomocou červeného a infračerveného svetla presvieti kožu a zistí pomer okysličenej a neokysličenej krvi. Výsledky merania zobrazí na displeji.

Zaujímavé je, že aj keď sú prstové pulzné oxymetre dostatočne presné a vhodné na domáce merania, u pacientov s tmavšou pokožkou a u aziatov podľa štúdií namerali vyššie a nesprávne hodnoty. Dôvodom je, že prenos svetelných vĺn, ktorý technológia pulzných oxymetrov využíva, je modifikovaný práve pigmentáciou kože, preto sa výsledky líšia u pacientov s tmavou pleťou (3).

Kompletná ponuka oxymetrov

Zdroje:

  1. https://sk.wikipedia.org/wiki/Pulzn%C3%BD_oxymeter
  2. https://cs.wikipedia.org/wiki/Pulsn%C3%AD_oxymetrie
  3. https://erj.ersjournals.com/content/early/2022/01/20/13993003.03246-2021