Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Ivermektín vs. Covid-19. Je účinný alebo nie?

Ivermektín vs. Covid-19. Je účinný alebo nie?

Potom, čo u nás prepukla pandémia koronavírusu, sa doslova rozbehol „čierny trh“ s liečivom ivermektín. Dovtedy pomerne neznámy liek, ktorý sa u nás používal len vo veterinárnom lekárstve a vo forme pre zvieratá, si pacienti začali kupovať zo zahraničia. Mnohí dokonca siahli po u nás dostupnej – veterinárnej forme. Sú však účinky ivermektínu v boji proti Covid-19 skutočne také výnimočné?

Čo je ivermektín

Ivermektín je liečivo, ktoré sa používa v boji proti parazitom, napríklad proti svrabu. Je to teda antiparazitárny liek, ktorého objav získal dokonca v roku 2015 Nobelovu cenu.

Od roku 2012 sa skúmajú aj jeho antivírusové účinky. V laboratórnych podmienkach je preukázané, že účinkuje pri vírusových ochoreniach ako chrípka, Zika alebo horúčka dengue.

Ako sme už spomínali, na Slovensku bol donedávna používaný len vo veterinárnom lekárstve. S nástupom pandémie Covid-19 sa však začal používať aj na liečbu tohto ochorenia. Liek je viazaný na lekársky predpis.

Účinky v boji proti Covid-19

Podávanie ivermektínu v boji proti covidu sa považuje len za akúsi doplnkovú liečbu. Podáva sa teda súbežne s ostatnými bežnými liečivami, používanými pri Covid-19.

Názory odborníkov na účinnosť ivermektínu sa rôznia. Kým niektorí tvrdia, že pri liečbe pomáha, iní sú toho názoru, že sa jedná skôr o placebo efekt.

Podľa slovenských odborníkov, napríklad aj prof. MUDr. Ivana Schrétera, hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre infektológiu a tropickú medicínu, je vhodné nasadiť ivermektín už pri prvých príznakoch ochorenia Covid-19. V súčasnosti sa však používa nielen u pacientov, ktorí už ochorenie majú, ale aj u tých, ktorí boli s chorým človekom v kontakte, a teda je tu zatiaľ len podozrenie na ochorenie.

Aké sú, respektíve by mali byť (keďže stále nie sú preukázané štúdiami) účinky ivermektínu v boji s korona vírusom?

  • Pôsobí protizápalovo
  • Tlmí množenie vírusu
  • Zmenší vírusovú nálož, čím predchádza poškodeniu orgánov
  • Urýchľuje zotavenie

Podľa niektorých nemocničných zariadení, kde sa ivermektín užíval, sa dokonca pri jeho podávaní znížila úmrtnosť pacientov s Covid-19. Je však nutné pripomenúť, že tieto jeho účinky si vyžadujú naozaj podrobnejšie štúdie.

Na Slovensku sa užíva ako súčasť liečby ochorenia Covid-19, a to tak pri prvých príznakoch, ako aj u pacientov s respiračným zlyhávaním. Od lieku sa očakáva zmiernenie príznakov choroby a tiež urýchlenie prepustenia pacienta do domácej liečby.

Ivermektín vs. Covid-19. Je účinný alebo nie?

Čo hovoria vykonané štúdie?

Po rozšírení pandémie koronavírusu nebolo možné vykonávať dlhodobé štúdie, ktoré by účinnosť ivermektínu preukázali. Jeho účinok v boji s Covid-19 teda doposiaľ nebol preukázaný žiadnou veľkou klinickou štúdiou na ľuďoch.

Doteraz sa vykonali štúdie na zvieratách, ktoré preukázali, že ivermektín skutočne zmierňuje množenie vírusu. Vykonané boli tiež menšie štúdie na ľuďoch, s viac menej pozitívnymi výsledkami, napríklad menšia štúdia na ľuďoch v Španielsku. Výsledky týchto štúdií sú však považované za málo vierohodné, a to z dôvodu nízkeho počtu účastníkov.

Zatiaľ nie je potvrdená ani výška dávky lieku, ktorá je účinná, nutná dĺžka liečby, či bezpečnosť lieku pri jeho dlhodobom užívaní.

Dá sa teda konštatovať, že účinnosť ivermektínu v boji s covidom preukáže až čas. V súčasnosti je jeho užívanie skutočne len na experimentálnej úrovni.

Platí však, že na jeho užívanie musí vždy dohliadať lekár! Preto si v žiadnom prípade nezháňajte ivermektín svojvoľne (napríklad zo zahraničia) a neužívajte ho na vlastnú päsť. To platí aj pre liečivo ivermektín, určené pre zvieratá. O tom, či ivermektín pri liečbe alebo prevencii Covid-19 potrebujete alebo nie, rozhodne lekár.

Pre koho nie je ivermektín vhodný a aké sú vedľajšie účinky?

Že sa nesmie užívať svojvoľne, bez lekárskeho predpisu, je samozrejmé. Užívať by ho však nemali ani tehotné a dojčiace ženy, deti s váhou pod 15 kg, pacienti s poškodením pečene a precitlivenosťou na niektorú zložku lieku. Opatrní by mali byť aj seniori nad 65 rokov.

Pokiaľ ide o nežiadúce účinky, má ich samozrejme aj ivermektín. Tak, ako všetky liečivá. K vedľajším účinkom sa radia nevoľnosti a zvracanie, bolesti hlavy, závraty, ospalosť, tachykardia, vyrážky, svrbenie, opuchy kože a dokonca zvýšené hodnoty pečeňových testov. Môže tiež oslabiť alebo zosilniť účinky niektorých liekov, ak sa užívajú súbežne.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov na pomoc s príznakmi Covidu-19

Pozrieť ponuku

Účinná alternatíva – voľno predajné liečivá

Ak sa chcete pred koronavírusom chrániť alebo zmierniť jeho príznaky, pomôžu vám aj voľno predajné liečivá. Ako prevencia sú ideálne vitamíny a výživové doplnky, ktoré posilnia imunitu. Určite by ste mali užívať vitamín D a vitamín C, z minerálov zas zinok a selén.

Imunitu podporí napríklad aj Imunoglukán, či hliva ustricová. Ak už ste chorí, po porade s lekárom užívajte lieky s obsahom paracetamolu, ktoré znížia horúčku a zmiernia bolesti svalov.

Pri Covid-19 sú časté aj hnačky a črevné ťažkosti. Tu pomôžu probiotiká ako napríklad Hylak Forte, ale aj klasické čierne uhlie (prečítajte si o ňom viac v samostatnom článku). Samozrejmosťou sú tiež liečivá, ktoré zmiernia kašeľ a bolesť hrdla a tiež uvoľnia upchatý nos. Ako sa liečiť počas Covid-19, respektíve aké voľno predajné lieky by ste mali užívať, sa dočítate v našom článku o liečbe Covid-19.

Na záver teda dodáme len toľko, že ivermektín užívajte až vtedy, ak vám ho predpíše lekár. Aj keď je považovaný za prínos v liečbe Covid-19, v skutočnosti to nie je preukázané relevantnými štúdiami. Na Slovensku sa preto v súčasnosti ivermektín označuje za „potenciálne“ liečivo na ochorenie Covid-19.

Zdroj:

https://ssvpl.sk/ivermectin-v-liecbe-covid-19-v-nemocnicnej-a-ambulantnej-praxi-lekara/

https://slovenskypacient.sk/ivermektin-a-covid-funguje-to/

Kompletná ponuka na liečenie príznakov Covid-19

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡