Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Nákazlivý svrab – ako sa chrániť a ako sa svrab lieči?

Nákazlivý svrab – ako sa chrániť a ako sa svrab lieči?

<iframe allow="autoplay" frameborder="no" height="300" sandbox="" scrolling="no" src="https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/1684521303&amp;color=%23ff5500&amp;auto_play=false&amp;hide_related=false&amp;show_comments=true&amp;show_user=true&amp;show_reposts=false&amp;show_teaser=true&amp;visual=true" width="100%"></iframe>

Tento text si môžete vypočuť s hlasom generovaným umelou inteligenciou.

Svrab je ochorenie, ktoré môže postihnúť každého z nás. Šíri sa najmä na miestach, kde žijú ľudia v kolektívoch, teda v nemocniciach, domovoch dôchodcov, či na internátoch. Čo sa dozviete v článku?

 1. Čo je svrab a aké sú jeho príznaky?
 2. Hlavné príznaky svrabu
 3. Ako sa svrab prenáša a ako sa chrániť?
 4. Ako sa svrab diagnostikuje a lieči?
 5. Komplikácie pri svrabe
 6. Domáca liečba svrabu
 7. FAQ - najčastejšie otázky

Čo je svrab a aké sú jeho príznaky?

Svrab je kožné ochorenie, ktoré spôsobujú roztoče Sarcoptes scabiei – zákožka svrabová. Roztoč sa zavŕta do kože človeka a spôsobuje silné svrbenie. (1) V spodných vrstvách kože potom roztoče vytvárajú chodbičky a kladú vajíčka. Z tých sa liahnu larvy, ktoré žijú na povrchu kože a do 14tich dní sa z nich opätovne vyvíjajú samičky, ktoré sa znova zavŕtajú do kože alebo sa prenesú na nového hostiteľa. Svrab je mimoriadne nákazlivé ochorenie. Ako sa prejavuje svrab u človeka?

Hlavné príznaky svrabu

 • Svrbenie. Nastupuje najskôr mierne svrbenie, ktoré sa časom zhoršuje a veľmi tenzívne je najmä v noci.
 • Kožné prejavy. Chodbičky, ktoré môžu mať niekoľko mm, až cm a sú dobre viditeľné. Sú mierne vyvýšené, ružovkastej alebo sivastej farby a s chrastou na konci.
 • Pľuzgiere. Vznikajú po rozškrabaní na miestach porušenej kože.

VEDELI STE ŽE:

„Od roku 2017 je svrab uznaný Svetovou zdravotníckou organizáciou ako choroba verejného významu? Zároveň je zaradený do zoznamu zanedbávaných tropických chorôb.(2)

Kde všade na ľudskom tele sa svrab objavuje? Najčastejšie je to na miestach s tenkou kožou. Svrab na rukách sa vyskytuje najmä medzi prstami alebo v záhyboch lakťového kĺbu. Svrab na nohách je častý v kolennom kĺbe, až na slabinách. Svrab vyrážky sa tvoria aj pod pazuchami, v oblasti genitálií, na podbrušku, okolo prsných bradaviek alebo v miestach, kde k pokožke tesne prilieha odev.

Svrab vo vlasoch nie je bežný. Hlavu, krk a oblasť medzi lopatkami svrab u dospelých ľudí zvyčajne nepostihuje. Odlišné sú však miesta výskytu u detí. Svrab u detí sa môže objaviť aj na tvári, pokožke hlavy a krku, často tiež na dlaniach a chodidlách. Deti bývajú týmto ochorením nakazené menej často ako dospelí.

Ako sa svrab prenáša a ako sa chrániť?

Inkubačná doba svrabu je až šesť týždňov, ak ste sa ním nakazili prvý krát. Ak ide opakovanú nákazu, príznaky sa objavia skôr.

Aké sú najčastejšie spôsoby nákazy? Človek sa svrabom nakazí pri priamom telesnom kontaktne, najčastejšie pri pohlavnom styku s nakazenou osobu.

Svrab sa prenesie z pokožky na pokožku pri telesnom kontakte. Čím dlhšie ste v kontakte s nakazeným, tým je pravdepodobnosť nákazy vyššia.

Nákazlivý svrab – ako sa chrániť a ako sa svrab lieči?

Existujú však aj iné spôsoby nákazy:

 1. Spoločne používané posteľné prádlo, uteráky a iné.
 2. Nákaza z vrchného odevu, čalúnených poťahov alebo kobercov.
 3. Miesta s vysokou koncentráciou ľudí – kúpaliská, pláže, spoločné ubytovacie zariadenia ako hotely alebo internáty, nemocnice, domovy seniorov a pod.
 4. Miesta s vyššou vlhkosťou a vysokou teplotou – svrabový roztoč obľubuje tieto miesta a dobre sa tu šíri.
 5. Svrab od zvierat – domáce zvieratá takisto trpia svrabom. Ide však o iného pôvodcu nákazy ako je svrab u človeka. Ak teda svrabové roztoče prejdú na ľudského hostiteľa, môžu síce spôsobiť krátke svrbenie, no čoskoro uhynú. Nie je tu preto potrebná žiadna liečba.

Svrab teda môžete chytiť nielen priamym kontaktom s nakazeným človekom, čo je najčastejší spôsob prenosu, ale aj z použitej posteľnej bielizne, oblečenia, či kobercov. Svrab nedostanete pri veľmi krátkom kontakte, napr. rýchlom podaní ruky. Takisto nemôžete chytiť svrab od zvierat, resp. zvieracie roztoče svrabu na tele ľudského hostiteľa odumierajú.

PREČÍTAJTE SI:

Psoriáza. Ako si s ňou poradiť?

Prečítať

Ako sa pred svrabom chrániť? Vyhýbajte sa tesnému fyzickému kontaktu ak viete, že je človek nakazený svrabom. Majte sa na pozore pri používaní spoločných zariadení ako kúpaliská, hotely, či rôzne miesta s vysokou koncentráciou osôb. Uistite sa, že používate výlučne vlastné uteráky, bielizeň a oblečenie. V ubytovniach a hoteloch sa uistite, že ste dostali čistú posteľnú bielizeň. Vždy si dôkladne umývajte ruky a po návšteve spoločných zariadení ako kúpaliská alebo sauny sa dôkladne osprchujte.

Ako sa svrab diagnostikuje a lieči?

Pri diagnostike lekár vykoná fyzické vyšetrenie kože. Na preskúmanie kože môže použiť aj dermatoskop. Keďže roztoče svrabu zanechávajú charakteristické stopy, svrab nie je ťažké diagnostikovať. Možno tiež odobrať vzorku kože a vyšetriť ju pod mikroskopom, čím sa odhalí prípadná prítomnosť vajíčok.

Liečba svrabu je jednoduchá, no môže byť zdĺhavá, respektíve príznaky a svrbenie môžu trvať aj niekoľko týždňov. Je potrebné navštíviť lekára, keďže lieky na svrab nie sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Ide o masti a krémy s obsahom týchto látok:

 • Permethrin. Ide o chemickú látku, ktorá zabíja roztoče a aj vajíčka svrabu.
 • Síra. Sírový krém sa aplikuje pri svrabe opakovane.
 • Ivermektín. Používa sa v prípade, ak lokálna liečba nie je dostačujúca. Ivermektín sa užíva perorálne. Nie je však vhodný pre deti.

Nákazlivý svrab – ako sa chrániť a ako sa svrab lieči?

Ďalšie systémové opatrenia, ktoré sú nutné pri liečbe svrabu:

 • Po každej kúre oprať posteľnú bielizeň a aj oblečenie. Prežehliť žehličkou.
 • Uskladnenie vecí. Ak nemôžete hneď oprať všetko, veci uzavrite do plastových vriec a nechajte ich uložené aspoň týždeň. Roztoče svrabu bez jedla uhynú.
 • Dôkladne vyčistite domácnosť. Umyte nábytok, povysávajte koberce, podlahy, aj čalúnenia.
 • Preliečiť by sa mali všetci členovia domácnosti, v ktorej je nakazený. A to aj v prípade, ak nemajú žiadne príznaky.
 • Dezinfekcia proti svrabu. Veci v domácnosti je vhodné vystriekať dezinfekčným prostriedkom proti svrabu, ktorý existuje vo forme rôznych antiparazitných sprejov a roztokov.

Komplikácie pri svrabe

Ku komplikáciám, ktoré svrab spôsobuje, patrí napríklad časté poškodenie kože v dôsledku škriabania. Môže tak vzniknúť infekcia kože. Taktiež môže neliečený svrab spôsobiť vredy na koži a vážne komplikácie ako septikémia (infekcia krvného obehu), srdcové choroby a problémy s obličkami.

Komplikáciou je aj tzv. krustový svrab, ktorý postihuje deti, ľudí s oslabenou imunitou alebo inými závažnými ochoreniami. Krustový svrab je ťažké liečiť, kožu napadnú milióny roztočov a koža je posiata chrastami. Je veľmi nákazlivý.

Nákazlivý svrab – ako sa chrániť a ako sa svrab lieči?

Domáca liečba svrabu

Existuje domáci liek proti svrabu? Pri svrabe alebo podozrení na svrab vždy navštívte lekára a dodržiavajte ním stanovenú liečbu. Niektoré domáce rady odporúčajú lokálne ocot na svrab, tea tree olej, rozmarínový éterický olej, či dokonca kajenské korenie. Aj keď tieto recepty môžu lokálne zmierniť príznaky, resp. potlačiť na určitý čas svrbenie, určite nie sú na svrab také účinné ako lekárom stanovená liečba.

FAQ - najčastejšie otázky

1. Je svrab nákazlivý?

Áno, toto ochorenie je mimoriadne nákazlivé.

2. Čo spôsobuje svrab?

Ide o roztoče zákožky svrabovej, ktorá sa zavŕta do kože človeka.

3. Aké sú príznaky svrabu?

Silné svrbenie kože, ktoré sa stupňuje v noci. Na koži môže byť vidno chodbičky, ktoré si roztoče „vyhrýzli“.

4. Ako sa lieči svrab?

Určite u lekára! Ten predpíše účinné lieky na svrab.

5. Ako sa svrab prenáša?

Najmä dotykom s nakazenou osobu, ale aj používaním spoločných uterákov, odevov, či posteľnej bielizne.

Kompletná ponuka produktov na problémy pokožky

Zdroje:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544306/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8009191/