Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Psoriáza. Ako si s ňou poradiť?

Psoriáza. Ako si s ňou poradiť?

Psoriáza je dedičné autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje na pokožke. Ide o nadmernú tvorbu kožných buniek. Psoriáza síce život neohrozí, no môže ho výrazne ovplyvniť. Čo ju spôsobuje a ako ju liečiť?

Príčiny a prejavy psoriázy

Psoriáza sa môže objaviť kedykoľvek. Najčastejšie však medzi 15-tym a 35-tym rokom života. Čo je spúšťačom? Okrem toho, že je táto choroba dedičná, na jej výskyt majú vplyv viaceré faktory:

 • Stres a depresia
 • Závažné choroby ako cukrovka, choroby srdca
 • Mechanické poškodenie kože – tetovanie, poranenie a pod.
 • Chemické poškodenie kože – nesprávna kozmetika, agresívny prací prostriedok
 • Zlá životospráva
 • Hormonálne zmeny
 • Infekcie

Aké sú príznaky psoriázy?

Na pokožke, najmä v oblasti lakťov, na chrbte a kolenách, sa objavia hrboľaté červené škvrny, ktoré sú obsypané bielymi kožnými lupinami. Aj preto sa psoriáza označuje ako lupienka.

psoriaza

Náš tip:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov určených na psoriázu. 

Prezrite si našu ponuku.

Často sa vyskytuje psoriáza vo vlasoch a v začiatočných fázach sa môže zameniť s lupinami. No pri psoriáze postihnuté miesta na pokožke svrbia, bolia, môžu aj praskať a krvácať.

V niektorých prípadoch sa psoriáza rozšíri na kĺby a spôsobuje opuch a bolesti. Vtedy hovoríme o psoriatickej artritíde.

psoriaza

Dá sa psoriáza liečiť?

Bohužiaľ, vyliečiť sa táto choroba nedá. Liečba spočíva iba v tlmení prejavov. Ale pri správnej starostlivosti o pokožku môžu prejavy psoriázy vymiznúť aj na dlhé roky. Čo teda pomáha?

 1. Pobyt na slnku a kúpanie v mori
 2. Úprava životosprávy
 3. Eliminácia stresu
 4. Používanie jemnej a nedráždivej kozmetiky a drogérie
 5. „Šetrenie“ pokožky – vyhnúť sa tetovaniu, či inému mechanickému poškodeniu kože

Mierne príznaky je možné liečiť lokálnymi prípravkami, ktoré obsahujú kyselinu salicilovú alebo mliečnu. Suché miesta je potrebné hydratovať bohatými krémami, určenými pre suchú a podráždenú pleť.

Dostupné sú tiež rôzne prípravky, ktoré zmierňujú svrbenie pri psoriáze. Pacientom sa odporúča zvoliť si špeciálne šampóny a umývacie oleje alebo gély, vhodné pre tento typ pleti.

Voľne dostupné sú aj špeciálne krémy a kúry pre pacientov s psoriázou, ktoré nielenže zvláčnia pleť, ale aj podporia jej prirodzené obranné mechanizmy.

Pri závažnejších stavoch je možná svetelná terapia alebo biologická liečba, ktorá blokuje imunitný systém a kontroluje zápal. Ak iná liečba nezaberá, lekár môže predpísať retinoidy alebo cyklosporín A. Tieto liečivá však môžu mať závažné vedľajšie účinky.

Pre pacientov je preto najvhodnejšia prevencia. Ak máte psoriázu v rodine, prípadne sa u vás začína objavovať, venujte starostlivosti o svoju pleť zvýšenú pozornosť. Pravidelne ju hĺbkovo hydratujte a používajte jemnú kozmetiku, určenú pre citlivú a suchú pleť.

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡