Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Psoriáza a seborea

Seborea a psoriázaTrápia vás kožné ochorenia ako psoriáza alebo seborea? Či už je to psoriáza, zvaná aj lupienka alebo seboroická dermatitída, jedná sa o veľmi nepríjemné kožné ochorenia, ktorých príznaky sú mimoriadne podobné.

Čo je psoriáza a čo seborea?

Seborea sa prejavuje začervenanou a podráždenou pokožkou, na ktorej vznikajú žlté alebo biele lupienky. Pokožka so seboroickou dermatitídou sa vyznačuje zvýšenou tvorbou mazu a seborea sa prejavuje práve na miestach so zvýšenou tvorbou mazu. Veľmi častá je seborea vo vlasoch, ale aj seborea na tvári – najmä v okolí nosa, či na očných viečkach.

Je to choroba, ktorá postihuje všetky vekové kategórie. Seborea u detí sa nazýva aj mliečna chrasta. Ide o typické žlté lupienky, ktoré sa tvoria najčastejšie na hlávke bábätka.

A čo psoriáza? Je to choroba s takmer identickými príznakmi. Taktiež, rovnako ako seboroická dermatitída, je psoriáza neprenosné chronické kožné ochorenie. Aj pri psoriáze sa na pokožke vytvárajú tzv. psoriatické lézie – červené ohraničené miesta s hrubými belavými šupinami.

Odlišuje sa však miesto ich výskytu. Pri psoriáze sa šupiny tvoria skôr na lakťoch a kolenách alebo na miestach na tele, ktoré sú náchylné na poranenia. Nie je to však pravidlo a aj psoriáza sa môže vyskytnúť na tvári, v podpazuší a pomerne bežná je psoriáza vo vlasoch, či psoriáza nechtov. Tá sa prejavuje zhrubnutím, priehlbinami, či deformáciou nechtov. Aj tu platí, že psoriáza postihuje osoby všetkých vekových kategórií. Mimoriadne častá je psoriáza u detí, dokonca až v tretine prípadov sa choroba objaví práve v detstve.

Účinná liečba psoriázy a seborey

Ak u vás bolo diagnostikované niektoré z týchto ochorení, lekár vás iste upozornil na to, že liečba môže byť veľmi náročná. Ide totiž o chronické ochorenia, ktoré sa nedajú úplne vyliečiť. Správnou starostlivosťou sa však dajú príznaky výrazne potlačiť, pričom pacient funguje v stave bez príznakov, v tzv. remisii ochorenia. Ako sa teda starať o pokožku s psoriázou a seboreou a ako tieto choroby liečiť?

  • Vhodná kozmetika. Pri týchto ochoreniach vylúčte dráždivú kozmetiku! Používajte výlučne kozmetické prípravky pre pacientov s psoriázou alebo seboreou. Pre bežnú starostlivosť sú vhodné napríklad prípravky z radu Codexial, Eucerin, či Bioderma Atoderm
  • Konopný olej. Za studena lisovaný konopný olej je ideálny na starostlivosť o pleť náchylnú k lupienke a iným kožným ochoreniam. Pôsobí protizápalovo
  • Antimykotiká. Ich užívanie vám odporučí ošetrujúci lekár
  • Šampóny a krémy. V prípade seborey a psoriázy úplne vynechajte klasické šampóny a používajte len špeciálne šampóny ako Psoristop alebo Konopný šampón. Pokiaľ ide o krémy, voľte špeciálne krémy na suchú a popraskanú kožu.

Či už vás teda trápi seborea alebo psoriáza liečba je zdĺhavá a náročná. Dôležité je tiež minimalizovať spúšťače ochorenia ako podráždenie pokožky, dlhodobý stres, zlá strava, či nesprávna starostlivosť o pleť. S prípravkami z ponuky našej lekárne však starostlivosť o pleť so seboroickou dermatitídou alebo psoriázou určite zvládnete.

Všetko o možnostiach liečby seborei

Ako si poradiť s psoriázou?


 

Filter
-

Najpredávanejšie produkty

Zobrazených 24 z 69 produktov

Filter
CETAPHIL Hydratačné mlieko 460ml
-25 %
18,07 €
13,50 €

13,50 €
18,07 €

Dr Konrad Ichtamol pasta 30ml
-22 %
8,67 €
6,80 €

6,80 €
8,67 €

Bepanthen Sensiderm krém 20g
-17 %
8,89 €
7,39 €

7,39 €
8,89 €

CETAPHIL Hydratačný krém 85g
-16 %
10,10 €
8,50 €

8,50 €
10,10 €