Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Čo je seborea a aké sú možnosti liečby?

Čo je seborea a aké sú možnosti liečby?

Seborea je choroba, ktorá výrazne vplýva aj na psychické zdravie človeka. Je totiž viditeľná, opakovane sa vracia a preto môže byť pre pacienta mimoriadne nepríjemná.

V tomto článku sa dozviete:

 1. Čo je seborea
 2. Čo ju spôsobuje?
 3. Aké má seborea prejavy
 4. Detská seborea
 5. Liečba a prevencia seborey
 6. Aké prípravky sa používajú na liečbu seborey?
 7. FAQ - najčastejšie otázky

Čo je seborea?

Seborea alebo seboroická dermatitída je kožné zápalové ochorenie neinfekčného pôvodu. Ide o chronické ochorenie, ktoré postihuje najmä časti tela s vysokou hustotou mazových žliaz. Podstatu tejto choroby prezrádza už jej pomenovanie. Seborea totiž znamená nadprodukciu kožného mazu a pojem dermatitída znamená zápal kože. Lupiny seborea sú biele až žlté a objavujú sa na červených zápalových ložiskách na koži.

Podľa štúdií (1) seborea postihuje častejšie mužov. Vyskytuje sa u všetkých vekových kategórií, dokonca aj seborea u bábätka, seborea u detí počas puberty a seborea u dospelých. Je to ochorenie, ktoré môže pacienta sprevádzať po celý život. Miernou útechou je však to, že sa striedajú obdobia bez príznakov s príznakovými obdobiami.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov na seboreu

Pozrieť ponuku

Príčiny seborey. Čo ju spôsobuje?

Zatiaľ nie je úplne zrejmé, prečo seborea vzniká. Sú však identifikované rôzne spúšťače choroby a faktory, ktoré stav zhoršujú:

 1. Nadmerná aktivita mazových žliaz. V prípade, že mazové žľazy produkujú priveľa kožného mazu, vzniká prostredie, v ktorom sa mimoriadne dobre darí kvasinkám. To vedie k vzniku seborey.
 2. Nadmerné potenie. Taktiež v spojení s nedostatočnou hygienou vedie k tvorbe prostredia, ideálneho pre vznik seborey.
 3. Stres. Seboreu síce priamo nespôsobuje, ale vedie k oslabeniu imunity a rýchlejšiemu šíreniu choroby.
 4. Hormonálne zmeny. Kolísanie hladín hormónov v tehotenstve alebo v puberte vplýva na produkciu kožného mazu.
 5. Genetická predispozícia. Štúdie (2) síce nepreukázali, že ide o dedičné ochorenie. Avšak potvrdili, že ak sa v rodine častejšie vyskytuje seborea, riziko rozvinutia choroby sa zvyšuje.
 6. Chýbajúce vitamíny. Existuje spojitosť s rozšírením seborey a nedostatkom vitamínov skupiny B.
 7. Zlá strava. Seboreu zhoršujú pikantné a dráždivé jedlá, nadmerné množstvo cukrov v strave a tiež živočíšne tuky.
 8. Zlozvyky. Zlý vplyv na stav choroby má aj fajčenie a pitie alkoholu.
 9. Zlý životný štýl. Pri tomto ochorení je dôležitý aj pravidelný spánok.
 10. Nesprávna kozmetika. Pri seborei je nutné používať špeciálnu kozmetiku. Stav výrazne zhoršuje dráždivá kozmetika.

VEDELI STE ŽE:

„Seboreu ovplyvňuje aj ročné obdobie? V lete býva stav pacientov lepší, v zime sa však spravidla zhoršuje.“

Ako sa prejavuje seborea?

Ako sme uviedli, seborea sa prejavuje v podobe červených zápalových ložísk na pokožke, na ktorých vznikajú biele až žlté mastné lupiny. Kde sa seborea na tele vyskytuje?

 • Seborea vo vlasoch – kde tvorí prevažne biele lupiny a v jej dôsledku sa vlasy nadmerne mastia
 • Seborea na tvári – na očných viečkach, na obočí, v oblasti nosa
 • Seborea na hlave – častá je seborea v uchu
 • Seborea na tele – najmä v podpazuší, na hrudníku alebo medzi lopatkami

Seboroický ekzém sa teda môže objaviť prakticky kdekoľvek, aj keď najčastejším miestom výskytu je hlava (3).

Pacienti si tiež často mýlia príznaky seborey a psoriázy. Aký je rozdiel medzi seboreou a psoriázou? V oboch prípadoch ide o neprenosné chronické kožné choroby. Taktiež sa obe ochorenia prejavujú tvorbou začervenaných ložísk a šupín na koži. Aj to je dôvod, prečo ich pacienti rozlišujú len ťažko a často konkrétnu diagnózu určí až vyšetrenie u odborníka – histologické vyšetrenie kože.

PREČÍTAJTE SI:

Psoriáza. Ako si s ňou poradiť?

Prečítať

Detská seborea

Seborea u novorodencov má mierne odlišný priebeh. Novorodenecká seborea je často označovaná aj ako mliečna chrasta. Výhodou je, že správnou hygienou a starostlivosťou sa môže úplne vyliečiť. Vzniká už po narodení, často v prvom mesiaci života dieťaťa. Pretrváva spravidla do roka, u niektorých detí aj dlhšie, počas škôlkarského obdobia. Pri detskej seborei sa šupinky vyskytujú najčastejšie na hlave dieťaťa. Sú mastné a lipnú na pokožke hlavy, nie je možné ich odstrániť. Občas sa vyskytnú aj za ušami bábätka, na krku, či v plienkovej oblasti.

Možno vás prekvapí, že pomerne bežná je aj seborea u psa. Toto ochorenie je takisto neinfekčné, človek sa teda od psa nemôže nakaziť. Psom pomôže napríklad šampón Alavis, ktorý môžete zakúpiť v lekárni.

Detská seborea - aké su možnosti liečby

Ako žiť so seboreou? Liečba a prevencia

Pri liečbe seborey je dôležitá najmä trpezlivosť. Aj keď spočiatku je liečba úspešná, pri opakovaných prejavoch môže strácať účinnosť. Ak liečbu nie je možné zvládnuť voľne dostupnými prípravkami, prípadne sa stav zhoršuje, odporúča sa návšteva kožného lekára.

Aké prípravky sa používajú na liečbu seborey?

 • Antimykotiká. Regulujú výskyt kvasiniek, zmierňujú zápal a odstraňujú lupiny.
 • Keratolytiká. S obsahom kyseliny salicylovej, ktoré pomáhajú zmäkčiť a odstrániť lupiny. Pôsobia protizápalovo.
 • Kortikoidy. Využívajú sa lokálne a sú veľmi účinné. Sú viazané na lekársky predpis.
 • Vhodné kozmetické produkty. Na pokožku hlavy sú mimoriadne účinné šampóny ako napríklad Cannaderm Capillus alebo Nizoral. Na pokožku tela sa používa napríklad Konopný olejKrém na seboreu s kyselinou mliečnou, či prípravky Bioderma Atoderm.

Seborea vo vlasoch

A čo domáca liečba? Existujú bylinky na seboreu, ktoré by mohli pomôcť? Slúžiť by mali len ako doplnková liečba, prípadne na liečbu menej závažných stavov. Z byliniek alebo rastlinných produktov sa odporúča napríklad gél z rastliny aloe veranechtík lekársky s protizápalovými účinkami, harmanček, vhodný na kožné ekzémy a zápaly, olivový olej, prípadne aj tea tree olej. Ak je seborea vo vlasoch domáca liečba môže zahŕňať aj lokálnu aplikáciu jablčného octu, zriedeného s vodou. V každom prípade sa však odporúča takéto postupy konzultovať s kožným lekárom a spoliehať sa na jeho odporúčania.

Seborea je ochorenie, ktoré si vyžaduje dôkladnú starostlivosť o pokožku tela a vlasov. Dôležité je vyhnúť sa dráždivej kozmetike a používať len špeciálnu kozmetiku, určenú pre seboroitickú pokožku. Pokožka hlavy by mala byť vždy suchá. Vlasy si preto fénujte, nechoďte spať s mokrými vlasmi a vyhnite sa noseniu príliš hrubých čiapok, aby sa hlava nepotila. Pri seborei sa neodporúča farbenie vlasov. Takáto prevencia môže pomôcť predchádzať vypuknutiu choroby.

FAQ - najčastejšie otázky

1. Je seborea infekčná?

Nie. Je to chronické zápalové ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné. Seboreou sa teda nemôžete nakaziť.

2. Majú seboreu aj deti?

Áno, seborea postihuje všetky vekové kategórie. Bežná je novorodenecká seborea, tzv. mliečna chrasta.

3. Dá sa seborea liečiť?

Úplne sa vyliečiť nedá. Dajú sa zmierniť príznaky, resp. úplne potlačiť, pričom sa však obdobia bez príznakov striedajú s obdobiami prepuknutia choroby.

4. Ako sa starať o pleť so seboreou?

Určite je vhodné poradiť sa s kožným lekárom, najmä pri vážnejších stavoch. Používajte kozmetiku, určenú špeciálne na pleť so seboreou.

5. Existujú lieky na seboreu?

Ako liečivo sa používajú lokálne prípravky – krémy, masti, gély a pod. s antimykotickými a keratolytickými látkami, ale aj s obsahom konopného oleja, ichtamolu, či síry. Mnohé sa dajú zakúpiť bez lekárskeho predpisu.

Kompletná ponuka produktov na seboreu

Zdroje:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532846/
 2. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/exd.14091
 3. https://lekar.sk/clanok/seboroick-ekzem