Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Bolesti obličiek a ich príčiny. Ako ich liečiť?

Bolesti obličiek a ich príčiny. Ako ich liečiť?

Obličky sú mimoriadne dôležitý párový orgán, ktorého funkciou je odstraňovať odpadové látky a nadbytočnú tekutinu z tela. Deje sa tak prostredníctvom moču. Narušené funkcie obličiek však spôsobujú nielen bolesti, ale aj problémy s močením. V tomto článku sa dozviete:

 1. Čo sú obličky?
 2. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti obličiek?
 3. Liečba obličiek
 4. Prevencia chorôb obličiek

Obličky a ich funkcia

Obličky sa nachádzajú v hornej časti brucha, oproti chrbtovým svalom. Ako sme už spomenuli, ich úlohou je odvádzať škodliviny z tela. Obličky pôsobia ako filter pretekajúcej krvi. Odstraňujú splodiny metabolizmu, regulujú množstvo vody a solí v organizme, zúžastňujú sa na regulácii krvného tlaku, krvotvorby a acidobázickej rovnováhe.Základnou stavebnou a funkčnou jednotkou obličiek je nefrón (1).

VEDELI STE ŽE:

„Zdravý dospelý človek denne vylúči cca 1,5 litra moču?“

Keď obličky bolia. Čo je príčinou?

Existuje veľa možných príčin bolesti obličiek. Často môže byť problém odlíšiť bolesť ľadvín od bolesti chrbta, vaječníkov, či iných orgánov. Preto ak pociťujete silnú bolesť krížov, ktorá vystreľuje až do slabín a podbruška a je sprevádzaná ďalšími príznakmi ako zvracanie a horúčka, je vhodné vyhľadať lekára.

K najčastejším príčinám bolesti obličiek patria tieto:

1. Zápal močových ciest

Baktérie sa dostanú do močového mechúra a spôsobia bolesť, pálenie a rezanie pri močení. Ak sa zápal močových ciest nelieči okamžite, môže prerásť do zápalu obličiek.

2. Zápal obličiek

Je infekčné zápalové ochorenie, často bakteriálneho pôvodu. Aj keď máte bolesť obličky na jednej strane, keďže sú obličky prepojené, nejedná sa nikdy o zápal obličky, ale o zápal obličiek. Aké má zápal obličiek príznaky?

 • Bolesti chrbta, krížovej oblasti, brucha
 • Nevoľnosť, zvracanie, nechutenstvo
 • Zimnica, horúčka
 • Časté nutkanie na močenie, pálenie pri močení
 • Tmavý a zakalený moč, často zapáchajúci
 • Slabosť, závraty, únava, bolesť hlavy
 • Pri chronickom ochorení aj vysoký krvný tlak a chudokrvnosť

3. Obličkové kamene

Moč obsahuje minerály, ktoré sa z rôznych dôvodov začnú v tele ukladať a tvoria kamene. Obličkové alebo ľadvinové kamene sa môžu presunúť z obličky do močovodu, kde spôsobujú silné bolesti. Aké majú obličkové kamene príznaky?

 • Silné bolesti na boku, na chrbte, pod rebrami
 • Časté močenie v malých množstvách
 • Ružový, červený alebo hnedý moč
 • Bolesť pri močení
 • Nevoľnosť a zvracanie
 • Horúčka a zimnica

Obličkové kamene

4. Rakovina obličiek

Najčastejší je tzv. karcinóm z obličkových buniek, známy aj ako Grawitzov nádor. Nádory obličiek sú veľmi zradné, pretože spočiatku sa vôbec neprejavujú problémami a často bývajú odhalené náhodne.

5. Zlyhanie obličiek

Chronické ochorenia obličiek môžu znížiť ich funkciu natoľko, až nastane tzv. terminálne štádium ochorenia obličiek, obličky zlyhávajú a je potrebná náhrada ich funkcie.

Diagnostika a liečba ochorení obličiek

Človek s ochorením obličiek nemusí mať žiadne príznaky. Lekár však ochorenie rozpozná na základe rozborov krvi a moču.

Pri chronickom ochorení obličiek je dôležité určiť príčinu, ktorá k nemu viedla. Na diagnostiku sa v tomto prípade používajú techniky ako ultrazvuk a CT. V niektorých prípadoch môže byť potrebná biopsia – odobratie malého kúska tkaniva obličky a jeho vyšetrenie pod mikroskopom.

Diagnostika a liečba zápalu obličiek

Liečba obličiek závisí od druhu ochorenia. Pri bakteriálnom zápale obličiek sú často nutné antibiotiká. Lieky je vhodné doplniť vyššími dávkami tekutín.

Odporúčajú sa urologické čaje, odvary z byliniek ako ligurček lekársky, rozmarín lekárskyzlatobyľ obyčajný a zemežlč.

Čo na bolesť obličiek, ktorá ochorenie sprevádza? Na odstránenie bolesti lekár odporučí analgetiká a liečbu doplnia aj lieky proti zvracaniu.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov na zvracanie a nevoľnosť

Pozrieť ponuku

Ak máte malé obličkové kamene, liečba nemusí byť náročná. Ako rozpustiť obličkové kamene? Malý obličkový kameň sa môže vylúčiť vďaka veľkému množstvu čistej vody (2-3 l/denne) a s pomocou liekov, ktoré pomôžu vylúčiť obličkový kameň (predpíše ich lekár). Pri väčších kameňoch môže byť potrebný operačný zákrok.

Pri zlyhávaní obličiek závisí liečba od postupu ochorenia. V prvých štádiách sa ochorenie spomaľuje pomocou stravovania a liekov. V neskorších štádiách môže byť nutná dialýza, hemodialýza alebo transplantácia obličky (2).

Čo na bolesť obličiek doma?

Existuje niečo na bolesť ľadvín čo pomáha okamžite? V prvom rade myslite na dostatočný príjem tekutín, ktorý je pri chorobách obličiek nutný. Vhodné sú bylinné a urologické čaje.

Pomôžu tiež rôzne výživové doplnky a prípravky ako sirupy, kvapky, či tablety, určené na problémy s obličkami, ktoré obsahujú vhodnú kombináciu bylín. Častou prísadou sú aj brusnice, ktoré sú na ochorenia obličiek veľmi účinné. Platí však, že každú bolesť obličiek by mal posúdiť lekár.

Ako predchádzať chorobám obličiek

Akými spôsobmi je možné zmierniť riziko ochorenia obličiek?

 • Pozor na prechladnutie – obličky udržiavajte v teple, nechoďte s odhaleným chrbtom, nesadajte si na studenú zem
 • Dbajte na správnu hygienu – po stolici, pohlavnom styku, ale aj návšteve verejných kúpalísk
 • Prijímajte dostatočné množstvo tekutín
 • Dbajte o bohatú a vyváženú stravu s nižším obsahom solí a cukru
 • Prijímajte dostatok vitamínu B6 a horčíka
 • Dbajte o zdravý životný štýl – obmedzte sedavý spôsob života

Najčastejšie otázky:

1. Je možné vyliečiť bolesť obličiek aj doma?

Každú bolesť obličiek by mal posúdiť lekár. Ako prvá pomoc sú vhodné bylinné a urologické čaje a tiež výživové doplnky pre zdravie obličiek (napr. s obsahom brusníc).

2. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti obličiek?

Od prechladnutia, cez zápal močového mechúra a zápal obličiek, až po obličkové kamene a rakovinu obličiek v neskoršom štádiu.

3. Ako zistím, že mám chorobu obličiek?

K najčastejším prejavom patria bolesti v krížoch a bruchu, sfarbený a zapáchajúci moč, nevoľnosť, horúčka, časté močenie a slabosť.

4. Dá sa chorobám obličiek predchádzať?

Niektorým áno. Dôležitá je správna hygiena intímnych oblastí, dostatok tekutín a udržiavanie obličiek v teple.

5. Ako sa liečia choroby obličiek?

Pri zápaloch je najčastejšia liečba antibiotikami. Pri obličkových kameňoch môže byť nutný chirurgický zákrok. Pri zlyhávaní obličiek v posledných štádiách sa pristupuje k dialýze, či dokonca transplantácii obličky.

Kompletná ponuka produktov na močové cesty

Z našej poradne:

📅 Dátum: 22. 04. 2019

👩‍🦰 Otázka: Dlhší čas mám zlý pocit, lebo tam dole v nohavičkách my to smrdí, ako po rybe. Čím to by bolo dobre odstrániť a aký liek by som si mala kúpiť, lebo až sama sebe smrdím a ešte aj my začal trocha unikať moč, čim to je, mám už 62 rokov a lekárov sa hanbím. Ďakujem.

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, samotný zápach moču ešte nemusí znamenať nejaké ochorenie. Závisí od pitného režimu, zloženia stravy a podobne.

Pokiaľ máte podozrenie na ochorenie, stačí navštíviť praktického lekára a požiadať ho o vyšetrenie moču. Taktiež treba vylúčiť, či sa nejedná o vaginálnu mykózu, pri ktorej výtok môže zapáchať po rybách. Ak je rybací zápach jediným príznakom, pri dostatku tekutín zvyčajne zmizne do dvoch dní. Ak sa však objavujú aj iné príznaky ako píšete aj slabý únik moču, treba okamžite vyhľadať lekára. Rybací zápach môže totiž znamenať aj poškodenie obličiek alebo pečene.

Na vaginálnu infekciu sú voľnopredajné Canesten Gyn vag. tblIdelyn BeliemaRosalgin Easy...

Na močové cesty: Urinal tblCys-control cpsurologic. čaj...

Na únik moču: Ive inkontinstop tbl...

MÁTE OTÁZKU?

Ak sa nás chcete niečo spýtať alebo si chcete pozrieť odpovede na ďalšie otázky, pozrite si našu online poradňu.

Online poradňa

📅 Dátum: 26. 02. 2018

👩‍🦰 Otázka: Chcem sa opýtať, čo užívať ak ma trápia obličkové kamene? Ďakujem za odpoveď ❤️

👩‍⚕ Odpovedá PharmDr. Eva Kozáková: Dobrý deň, Rowatinex tablety a kvapky.

Zloženie: 100g roztoku (perorálne kvapky) obsahuje:pinenum (alfa + beta) 31,0 g (alfa + beta pinén); camphenum (kamfén) 15,0 g; cineolum (cineol) 3,0 g; fenchonum (fenchón) 4,0 g; borneolum (borneol) 10,0 g; anetholum (anetol) 4,0 g Pomocné látky: oleum olivae (olivový olej).

Charakteristika: ROWATINEX zvyšuje sekréciu moču, uvoľňuje kŕče močových ciest a tým podporuje vylučovanie kameňov. Vyváženou kombináciou terpénov sa zlepšuje prekrvenie obličiek a zvyšuje sa vylučovanie málo koncentrovaného moču, čím sa tlmí zápal močových ciest.

Dávkovanie: dospelí: Ak inak sa neurčí, užíva sa 3 až 5 kvapiek roztoku 4 až 5 krát denne, 30 minút pred jedlom. Pri kolike sa odporúča užiť 20 až 30 kvapiek a to sa môže zopakovať ak je treba po 20 minútach. Deti 6–14 ročné: Ak inak sa neurčí užíva sa 1 až 2 kvapky roztoku 3 až 4 krát denne, 30 minút pred jedlom.

Bylinné čaje. Na kamienky a piesok sú vhodné: brezaihlicakotvičníkprasličkastavikrvvreszlatobyľ.

Zdroje:

1. https://sk.wikipedia.org/wiki/Obli%C4%8Dka

2. https://www.nephrocare.sk/pacient-v-domacnosti/oblicky-a-zlyhanie-obliciek/ako-funguje-oblicka

https://www.zdravie.sk/choroba/53521/bolest-obliciek

https://www.oblickovadieta.sk/sk/chronicke-ochorenie-obliciek/diagnoza-ochorenia-obliciek-ako-mj-lekar-rozpozna-ochorenie-obliciek.html

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡