Článok si môžete vypočuť aj v audio verzii.
Hematúria je stav, pri ktorom sa v moči objavuje krv. Môže ísť o dôsledok rôznych zdravotných problémov a preto krv v moči určite netreba ignorovať. Prítomnosť červených krviniek a krvácanie v moči nie je samostatná choroba, len príznak. O aké ochorenia teda môže ísť a čo s tým?
Hematúria a jej príčiny
Hematúria je prítomnosť krvi v moči. Môže sa prejavovať dvoma spôsobmi:
- Viditeľná krv v moči (makroskopická hematúria) – kedy má moč jasne červenú alebo ružovú farbu v dôsledku prítomnosti krvi. Problém teda spozorujete aj voľným okom.
- Neviditeľná krv v moči (mikroskopická hematúria) – kedy je krv v moči prítomná, ale nie je viditeľná voľným okom. Dá sa odhaliť až pri analýze moču v laboratóriu. (1)

Hematúria sa môže objaviť u mužov, u žien, aj u detí. Čo znamená krv v moči a môže byť krv v moči rakovina? Najčastejšie príčiny hematúrie sú tieto:
1. Infekcie močových ciest. Ide o bakteriálne infekcie močového mechúra alebo obličiek. Tie spôsobujú zápal a podráždenie, čo vedie ku krvácaniu do moču.
2. Obličkové kamene. Keď sa kamene v obličkách pohybujú, môžu poškodiť tkanivo v močovodoch, čo vedie ku krvácaniu.
3. Zranenia. Krv v moči môže spôsobiť aj tzv. trauma močového traktu alebo obličiek, ako je náraz alebo pád.
4. Rakovina močového mechúra alebo obličiek. Krv v moči môže byť príznakom nádorového ochorenia, ako je rakovina močového mechúra alebo obličiek, najmä ak sú prítomné aj ďalšie príznaky.
5. Zápal obličiek. Zápal obličiek môže spôsobiť, že sa tvoria bielkoviny a krv v moči. Avšak táto kombinácia môže znamenať aj vážnejšie obličkové problémy ako glomerulonefritída, čo môže viesť k chronickému zlyhaniu obličiek. (2)
Z rovnakých príčin sa môže objaviť krv v moči u detí a ak je spojená s ďalšími príznakmi, je nutné vyhľadať lekára. Súvisí krv v moči a tehotenstvo? Ani počas tehotenstva nie je krv v moči normálna, preto sledujte príznaky a objednajte sa na vyšetrenia.
VEDELI STE ŽE:
„Pojem hematúria pochádza z gréckych slov haima – krv a ouron – moč?“ (3)
Krv v moči a ďalšie príznaky
Pri hematúrii je dôležité venovať pozornosť ďalším príznakom, ktoré môžu pomôcť určiť príčinu. Ak krv v moči sprevádza bolesť pri močení a pálenie, môže ísť o infekciu močových ciest alebo o obličkové kamene. Častá je krv v moči a bolesti krížov alebo dolnej časti chrbta. V tomto prípade ide zvyčajne o obličkové kamene, prípadne infekciu obličiek.
Sledujte tiež, či sa mení frekvencia vášho močenia. Časté močenie, opakované nutkanie na močenie, únavu a slabosť, triašku, či teplotu určite oznámte svojmu lekárovi. Môže sa jednať o závažnejšie ochorenia.

Diagnostika hematúrie sa v prvom rade opiera o anamnézu pacienta, preto sú všetky vyššie uvedené príznaky veľmi dôležité. Lekár urobí test na krv v moči, ktorý potvrdí prítomnosť krvi. Nasleduje ultrazvuk obličiek a močového mechúra (ak ide o krv v moči u muža, tak aj prostaty), ktorý môže odhaliť obličkové kamene, nádory, či iné abnormality v močovom trakte a močovom mechúre. Ak sa uvedenými metódami nezistí príčina hematúrie, lekár môže v týchto prípadoch urobiť aj vyšetrenie ako CT alebo MRI. (4)
Liečba a prevencia hematúrie
Liečba hematúrie závisí od príčiny. V prípade infekcií močových ciest sa často používajú lieky na hematúriu - antibiotiká, obličkové kamene sa môžu liečiť buď liekmi alebo chirurgicky. Ak je príčinou rakovina, liečba závisí od typu a štádia ochorenia, a môže zahŕňať operáciu, chemoterapiu alebo radiačnú terapiu. Počas liečby môžete podporiť močový mechúr a zdravie močovej sústavy rôznymi výživovými doplnkami, napr. kvapky URO na funkciu močového mechúra, tabletami Prostakan forte pre mužov, pastilkami Urosept na močové cesty, či rôznymi čajmi, napr. tradičný urologický čaj na obličky a močovú sústavu.

A ako znížiť riziko hematúrie? Dôležitý je správny pitný režim, ktorý je prevenciou obličkových kameňov a infekcií močových ciest. Samozrejmosťou je dostatočná hygiena močového traktu. Nesprávna hygiena môže spôsobiť infekcie a krv v moči u ženy. Pre zdravie obličiek je dôležité udržiavať si zdravú hmotnosť a pravidelne sa hýbať. Ak máte v rodine rakovinu obličiek alebo močového traktu, absolvujte pravidelné lekárske prehliadky.

Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534213/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Glomerulonefrit%C3%ADda
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6365675/
- https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/hematuria-z-pohladu-urologa

PharmDr. Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡