Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Všetko, čo potrebujete vedieť o paracetamole

Všetko, čo potrebujete vedieť o paracetamole

Účinná látka paracetamol je vám určite dobre známa. Ak už nie pod týmto názvom, tak ho určite poznáte ako liek Panadol, či Paralen. Viete ho však správne užívať? A poznáte všetky jeho účinky a riziká spojené s jeho užívaním?

Čo je paracetamol

Paracetamol je liečivá látka s analgetickými a antipyretickými účinkami. Z chemického hľadiska ide o derivát anilínu. Svetová zdravotnícka organizácia ho považuje za jedno z kľúčových liečiv v zdravotníctve.

Podľa vedcov účinkuje v centrálnej nervovej sústave, kde ovplyvňuje intenzitu signálov bolesti, ktoré smerujú do mozgu. Laicky povedané, pracuje centrálne a to tak, že v mozgu zmierňuje signály bolesti. Zároveň tiež blokuje uvoľňovanie látok, ktoré zvyšujú telesnú teplotu.

Kedy užívať paracetamol?

Ak vás niečo bolí, zrejme bežne siahnete po Panadole alebo Ibalgine. Kým Panadol obsahuje liečivo paracetamol, Ibalgin zas liečivo ibuprofén. Aký je v nich rozdiel?

Okrem účinnej látky v tom, že paracetamol pracuje centrálne a ibuprofén zas v mieste bolesti. Navyše má ibuprofén aj protizápalové účinky, ale paracetamol nie. Výhodou paracetamolu je však to, že nie je ťažký na trávenie. Pri akých problémoch teda môžete užívať paracetamol?

Všeobecne sa dá povedať, že paracetamol dobre funguje na bolesť nervového pôvodu.

Pre koho môže byť paracetamol nebezpečný

Liek paracetamol nie je určený pre každého. Pred jeho užívaním sa vždy poraďte s lekárom alebo si pozorne prečítajte príbalový leták. Pre zdravých ľudí, ktorí ho užívajú v odporúčaných denných dávkach, nemá veľa vedľajších účinkov.

VEDELI STE ŽE:

„Liek paracetamol bol objavený už v roku 1893?“

Užívať ho nesmú ľudia s alergiou na paracetamol. Rizikový je pre pacientov so závažnými chorobami pečene. Riziko poškodenia pečene existuje aj u alkoholikov, ktorí liečivo kombinujú s alkoholom. To znamená, že liek paracetamol by ste si nemali dávať na zmiernenie bolestí hlavy po alkohole.

Ako sme však už spomenuli, pri dôslednom dodržiavaní odporúčaní od lekára a tiež v prípade, že dodržiavate určenú dennú dávku a nepodceníte rizikové faktory, tento liek je naozaj bezpečný. Po porade s lekárom ho dokonca môžu užiť aj tehotné ženy.

V akej forme je paracetamol dostupný?

Liek Panadol vo forme tabliet nie je jediný, ktorý obsahuje paracetamol. Aké iné formy sú dostupné?

  1. Tablety a kapsule – napr. Panadol, ParalenAtaralgin
  2. Šumivé tablety – napr. Panadol ultra Rapide
  3. Horúce nápoje – obsahujú kombináciu paracetamolu a iných liečiv na nádchu a prechladnutie - TherafluColdrex
  4. Čapíky – Panadol Junior alebo Panadol Baby pre deti
  5. Perorálna suspenzia – sirup Paralen

Paracetamol je voľno predajné liečivo.

Zdroje:

https://www.nurofen.sk/ako-na-bolest-a-horucku/o-nurofene/co-je-paracetamol/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Paracetamol

Kompletná ponuka produktov proti bolesti