Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Čo je mononukleóza a ako ju liečiť?

Čo je mononukleóza a ako ju liečiť?

Infekčná mononukleóza je označovaná aj ako choroba z bozkávania. Dôvodom je, že sa prenáša cez sliny, práve pri bozkávaní. Čo je mononukleóza, aké má mononukleóza prejavy a ako sa lieči?

Mononukleóza a jej príznaky

Mononukleózu spôsobuje nákaza humánnym herpetickým vírusom Epsteina a Barrovej (EPV). Je sprevádzaná zvýšeným počtom lymfocytov (bielych krviniek). Aké má mononukleóza príznaky?

  1. Silná bolesť v krku – angína. Mandle sú opuchnuté a pokryté hnisom. Bolesť v krku je výrazná.
  2. Dlhotrvajúca horúčka. Až okolo 39-40°C. Mononukleóza bez teploty je zriedkavá. Až 90% pacientov má pri nej dlhodobo zvýšenú teplotu.
  3. Zdurené lymfatické uzliny. Výrazný a bolestivý opuch. U niektorých pacientov opuchnú uzliny aj v podpazuší a slabinách.

K ďalším príznakom patrí zväčšenie sleziny a pečene, dyskomfort v oblasti brucha, zvracanie, zvýšená únava, slabosť, malátnosť, bolesti hlavy a svalov, opuch nosohltana a okolia očí, kožné výražky, ale aj petechia (mononukleóza vyrážky ústnej dutiny).

Mononukleóza u detí, píznaky, liečba

Je to celosvetovo rozšírené ochorenie, ktoré však najčastejšie postihuje bielu rasu a mladých ľudí, najčastejšia je mononuklóza u detí. S veľkou pravdepodobnosťou človek na mononukleózu ochorie len raz za život.

Mononukleóza – prenos a inkubačná doba

Infekcia vírusom Epstein – Barr je spôsobená najčastejšie infikovanými slinami, prenosom z úst do úst. Prenáša sa však aj krvou, či pri pohlavnom styku. Najčastejšou vstupnou bránou do organizmu je však ústna dutina. Rizikové je teda bozkávanie, zdieľanie pohárov alebo príborov s cudzími ľuďmi, či kýchanie a kašľanie.

VEDELI STE ŽE:

„Človek na mononukleózu ochorie len raz za život?“

Mononukleóza – inkubačná doba:

  • cca 4 až 7 týždňov od kontaktu s nakazenou osobu u mladistvých a dospelých
  • cca 7 až 30 dní u detí

Diagnostika prebieha na základe odborného vyšetrenia. Okrem palpačného vyšetrenia stavu lymfatických uzlín sa vykonáva ultrasonografia pečene, odobratie vzorky zo sliznice hrdla a odobratie krvi. Ak sa diagnostikuje infekčná mononueklóza CRP je spravidla nízke a počet bielych krviniek zvýšený.

Monoukleóza – liečba a následky

Pri liečbe je nevyhnutný pokoj na lôžku s dostatkom spánku a minimom námahy. Liek na mononukleózu neexistuje. Užívajú sa antipyretiká, ktoré znižujú horúčku.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov na zníženie horúčky

Pozrieť ponuku

Mononukleóza s celkovým pocitom vyčerpania organizmu môže trvať dlhodobo. Pacient sa teda musí vyvarovať zvýšeným fyzickým výkonom, a to najmä v prípade, že mal zväčšenú pečeň a slezinu. Námaha totiž môže viesť k pretrhnutiu zväčšeného orgánu.

Liečba je zameraná aj na podporu zdravia pečene. Užívajú sa bylinné prípravky z bylín ako Pestrec mariánskyPľúcnik lekársky alebo Orech kráľovský. Samozrejme, liečbu bylinkami musí schváliť ošetrujúci lekár.

Má mononukleóza trvalé následky? V zriedkavých prípadoch sa môžu objaviť komplikácie ako nepriechodnosť dýchacích ciest, zápal mozgových blán a srdcového svalu, poškodenie pečene, či ruptúra sleziny. Prekonaná mononukleóza sa môže výnimočne opäť aktivizovať v tele a prejaviť sa ako iný druh ochorenia. Zvyčajne sa to stáva pri mimoriadne oslabenom imunitnom systéme, či vážnych ochoreniach.

Ak ochorie tehotná žena, vo väčšine prípadov nezanechá mononukleóza trvalé následky. Je však nutné dôsledné sledovanie plodu a matky.

Kompletná ponuka bylinných čajov na pečeň a žlčník