Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Angína – druhy, príznaky a liečba

Angína – druhy, príznaky a liečba

Bolí vás v krku, akoby ste prehltli žiletku? Máte zvýšenú teplotu a ledva stojíte na nohách? Pravdepodobne máte angínu. Čo je vlastne angína, aké typy tohto ochorenia poznáme a ako sa lieči?

Čo je angína a jej druhy

Angína (zápal mandlí) je zápal lymfoepitelového tkaniva hltana. Postihuje najčastejšie podnebné mandle, často aj nosohltanovú a jazykovú mandľu alebo celý hltan. Príčinou je baktériová, vírusová alebo mykotická infekcia.

Vo väčšine prípadov je ochorenie bakteriálneho pôvodu, vírusová angína je menej častá. Angína spôsobená baktériami sa nazýva aj streptokoková angína alebo hnisavá angína. Jedná sa o to isté ochorenie.

Z hľadiska frekvencií výskytu rozlišujeme tri druhy angíny:

  1. Akútna angína. Má rýchly nástup s ihneď rozpoznateľnými príznakmi.
  2. Opakujúca sa akútna angína. Ktorá sa objaví niekoľkokrát v roku a neskôr už nereaguje na liečbu antibiotikami.
  3. Chronická angína. Má kolísavé príznaky, pacienti sú unavení, trpia zápachom z úst a pocitom tlaku v krku.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov proti bolesti hrdla

Pozrieť ponuku

A čo angína u detí? Veľmi často sa u detí objavuje tzv. šarlachová angína. Ide o angínu bakteriálneho pôvodu, pri ktorej sa objaví aj červená šarlachová vyrážka.

U detí sa vyskytuje aj tzv. herpetická angína vírusového pôvodu. Pri nej sa na podnebí objaví herpetický výsyp, mandle sú zapálené, ale bez hnisu.

Pozor, nie každé ochorenie s názvom angína je zápal mandlí. Napríklad angína pectoris.

Angína – druhy, príznaky a liečba

Prenos a príznaky angíny

Aké má angína príznaky a ako ju odhalíte? Je angína nákazlivá? A ako sa prenáša? Angína je mimoriadne nákazlivá, najmä v detských kolektívoch. Prenos nastáva kýchaním, kašľaním, čiže vdychovaním malých infikovaných kvapôčok.

Nakaziť sa možno aj patogénmi, ktoré sa zachytili na predmetoch a dôjde ku kontaktu so sliznicami. Inkubačná doba je 2-5 dní. Ak začne chorý užívať antibiotiká na angínu, prestáva byť infekčný do 48 hodín.

Typické príznaky sú:

  • Silná bolesť v krku. Veľmi rýchlo zasiahne angína hrdlo. Mandle sú opuchnuté, zahnisané, často je v začiatkoch nemožné prehĺtať stravu
  • Horúčka
  • Únava, malátnosť
  • Bolesť hlavy, bolesť celého tela
  • Chrapot a kašeľ
  • Bolesť uší
  • Upchatý nos a výtok z nosa

VEDELI STE ŽE:

„Angína pectoris je ochorenie srdca? S klasickou angínou teda nemá nič spoločné!“

Liečba angíny

Ako liečiť angínu? Je nutná návšteva lekára? Väčšinou áno. Keďže najčastejšie sa jedná o bakteriálnu angínu, je nutná liečba antibiotikami. Ak je však miernejšia angína liečba antibiotikami nemusí byť potrebná. No ak sa stav nezlepšuje ani po troch dňoch pokoja na lôžku, radšej navštívte lekára, ktorý vám predpíše lieky. Samozrejmosťou je oddych a dostatočný pitný režim.

A čo Angína – domáca liečba? Liečbu antibiotikami je vhodné doplniť o pastilky, spreje, či iné lieky proti bolesti hrdla. Vynikajúci je napríklad aj šalviový čaj, keďže šalvia má antibakteriálne účinky. Nezabudnite na dostatok vitamínov a minerálov.

Všetko na bolesť a zápal hrdla

Zdroje:

https://zdravie.pluska.sk/zdravy-zivot/nedajte-pomylit-herpeticka-angina-nie-je-angina-ako-nou-poradit

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡