Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Bezpečný spánok bábätiek a SIDS

Bezpečný spánok bábätiek a SIDS

Novorodenec sa rodí ako bezbranný jedinec. S väčšinou vypätých situácií nedokáže vôbec bojovať. A práve to sa mu stáva osudným aj v prípade SIDS. SIDS je jednou z hlavných príčin úmrtí detí vo vyspelých krajinách a spolu s inými nevysvetliteľnými úmrtiami sa vyskytuje u 1 z 3000 detí. Prichádza bez varovania a postihuje deti do 1. roka života - najmä však v priebehu prvých 6. mesiacov života.
SIDS je strašiakom každého rodiča, avšak pri správnych režimových opatreniach mu viete predchádzať a zachrániť tak život svojho dieťaťa. Keďže ide o úmrtie počas spánku, pozrime sa spolu bližšie na to, ako zabezpečiť bábätkám bezpečný spánok bez zbytočného rizika SIDS.

Čo je vlastne SIDS?


Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS = Sudden Infant Death Syndrom) je pojem, ktorý označuje náhle, nepredvídateľné úmrtie dojčiat v prvom roku života, ktoré nie je možné predpokladať na základe zdravotného stavu dieťaťa. K úmrtiu prichádza náhle, spravidla počas spánku a nie je sprevádzané krikom či plačom. Dieťa sa pred udalosťou javí ako úplne zdravé, čulé a spokojné.
Dôvody, ktoré k SIDS vedú, zostávajú zatiaľ záhadou.

Faktom je, že prvých 6 mesiacov života dieťaťa je obdobie, kedy je riziko SIDS najvyššie. S pribúdajúcim vekom toto riziko výrazne klesá (aj keď do roka sa môže stále objaviť). Je to hlavne z dôvodu vyvinutejších zmyslov - dieťa je silnejšie, dokáže sa pretáčať, vie sa rýchlejšie dostať z nebezpečných situácií.

spiace dieťa

Ako predchádzať SIDS?

Americká akadémia pediatrov odporúča nasledovné kroky k maximalizácii prevencie pred rizikom SIDS:

 1. SPÁNOK V POLOHE NA CHRBÁTIKU - jediná bezpečná poloha na spanie bábätka v prvých týždňoch a mesiacoch života. Ostatné polohy sú vhodné až v momente, keď sa do nich a tiež z nich, dokáže dostať dieťa samé, bez pomoci rodiča.
   
 2. SPÁNOK NA TVRDOM POVRCHU - ideálne sú tvrdšie matrace s hrúbkou maximálne 12 cm. Matrace s pamäťovou penou sa pre najmenšie deti neodporúčajú. Dôvodom je zabránenie zaborenia hlávky do matracu pri otočení hlavičky a následné zadusenie sa.
   
 3. ČISTÉ PROSTREDIE NA SPÁNOK BEZ ZBYTOČNÝCH PREDMETOV - z postieľky odstráňte všetko nepotrebné - vankúšik, perinu, hračky, plienky. Jednoducho všetko, čo by sa dieťaťu vedelo dostať do blízkosti nosa a skompikovať mu dýchanie.
  Miesto periny zvoľte radšej zavinovačku či ulitku - okrem dostatočného tepla zabezpečí dieťaťu tiež pokojný spánok bez budenia sa na Morov reflex, pri ktorom bábätku vystrelujú rúčky.
   
 4. DOJČENIE - ak je to možné, aspoň prvých 6 mesiacovdojčite svoje dieťa. Na podporu dojčenia už nájdete na trhu mnoho prípravkov, pri problémoch sa môžete obrátiť aj na laktačné poradkyne.
   
 5. SPOLOČNÉ SPANIE V JEDNEJ MIESTNOTI - aby ste mali dieťa na dosah ruky a neohrozovali ho spoločným spaním v jednej posteli, zabezpečte bábätku samostatnú postieľku, ktorú si bez bočnice prisuniete k vašej posteli. Dieťa ma samostatný priestor na spánok, no tiež rodiča v bezprostrednej blízkosti. Vhodné sú aj mantinely do postieľky, ktoré si môžete skúsiť ušiť svojpomocne.
  Spanie v spoločnej posteli určite nepraktizujte pokiaľ ste požívali alkohol, trpíte obezitou alebo ste extrémne unavení. Aby ste mali dieťa na dosah ruky a neohrozovali ho spoločným spaním v jednej posteli, zabezpečte bábätku samostatnú postieľku, ktorú si bez bočnice prisuniete k vašej posteli. 
 6. ELIMINOVANIE FAJČENIA V BLÍZKOSTI BÁBÄTKA  - rizikové je nielen fajčenie samotnej matky, ale aj iných obyvateľov domácnosti, ktorí dieťa pasívne ohrozujú. Pevná voľa a prípravky na odvyknutie od fajčenia vám v boji s fajčením zaručene pomôžu.
   
 7. CUMLÍK V SPRÁVNEJ VEĽKOSTI - cumlíky sú vhodné skôr pre nedojčené deti
   
 8. SPRÁVNA TEPLOTA V MIESTNOSTI - veľký pozor treba dať na prehriatie dieťaťa - teplota miestnosti, kde dieťa spí by mala byť medzi 19 - 22 °C. Dieťa treba k tomu adekvátne obliecť.

ZAUJÍMAVOSŤ:

Po spustení kampane propagujúcej spanie bábätiek na chrbátiku sa výskyt SIDS v USA znížil o 50-70%.

Monitorovanie bábätka

Vďaka pokročilým technológiám sa podarilo zachrániť život nejedného bábätka. Hlavným hrdinom je v tomto prípade monitor dychu, ktorý dokáže zaznamenať a rodiča upozorniť na prípadnú zástavu dýchania bábätka.

Obzvlášť odporúčané sú pre predčasne narodené deti, deti s refluxom, spánkovým apnoe, kŕčami a tiež pre deti, ktorých súrodenci zomreli na SIDS.

Existuje viacero druhov monitorov dychu – platne/podložky, ktoré sa vkladajú pod matrac, monitory s upínaním na plienku alebo aj nožičku bábätka.

TIP:

Monitor dychu si dokážete pohodlne zakúpiť, avšak existujú organizácie, nemocnice a poisťovňe, ktoré na určitú dobu monitory dychu zapožičiavajú.

Ako postupovať ak monitor dychu vydáva varovný signál?

Utekajte k dieťaťu!
Ak je pri vedomí a dýcha, vylúčte nemedicínske zavinenie spustenia signalizácie - môže ísť o nesprávne uloženie podložky pod matracom, spojenie postieľky s rodičovskou posteľou, privysoký matrac (nad 12 cm), prípadne je monitor po záručnej dobe.
medicínskych dôvodov môže byť príčinou reflux, znepriechodnenie dýchacích ciest dekou či plienkou, ojedinele tiež spánkové apnoe, príhoda ALTE či prítomná kŕčová aktivita.

Ak však dieťa nedýcha, nereaguje na oslovenie ani potrasenie je potrebné zahájiť resuscitáciu a okamžite privolať lekársku pomoc.

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡