Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

podporiť tvorbu materského mlieka? Poradca pre dojčiace mamičky

podporiť tvorbu materského mlieka? Poradca pre dojčiace mamičky

Mnohé budúce mamičky sa obávajú toho, že nebudú mať dostatok materského mlieka, prípadne že nedokážu správne dojčiť svoje dieťa. Avšak platí, že prevažná väčšina žien dojčiť dokáže. Je však potrebná správna technika.

Význam dojčenia

Materské mlieko je pre dieťa nenahraditeľné. Jeho zloženie totiž dieťaťu poskytuje ochranu pred rôznymi infekciami. Dojčené deti sú spravidla:

  1. zdravšie
  2. majú menej respiračných ochorení a alergií
  3. netrpia kolikou a ekzémami

Dojčenie dokonca znižuje riziko cukrovky, obezity a artritídy.

Bojíte sa nedostatku mlieka? Mali by ste vedieť, kedy sa tvorí mlieko v tehotenstve. Je to už v 16. týždni! To znamená, že do pôrodnice už mamička v podstate prichádza s vytvoreným mliekom. Čo však v prípade, ak dojčenie naozaj nefunguje?

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov na pomoc s kojením.

Pozrieť ponuku

Ako spoznáte problém

Mnohé ženy si kladú otázku: „Ako zistím, že bábätku nestačí materské mlieko“? Prípadne si nie sú isté, či dieťa naozaj pije alebo je len prisaté. Zistíte to jednoducho. Ak saje, ale nerobí pauzu v rytme satia, čiže neprehĺta, vtedy sa len snaží dostať mlieko von. Dieťa je nervózne, plače, odťahuje sa od prsníka. V tom prípade je vhodné naučiť sa, ako zvýšiť tok mlieka a podporiť dojčenie.

Ako podporiť tvorbu materského mlieka Poradca pre dojčiace mamičky

Čo urobiť pre podporu dojčenia?

Pre správne dojčenie je dôležité najmä držať sa nasledujúcich pravidiel:

  • Kontakt matky a dieťaťa koža na kožu
  • Prisatie podľa záujmu a potrieb dieťaťa
  • Kŕmiť bez pomôcok ako klobúčiky a pod.
  • Umožniť dieťaťu časté dojčenie, aj v noci
  • Snažiť sa neprikrmovať dieťa umelým mliekom

Ak aj napriek tomu dojčenie nefunguje správne, problémom môže byť nesprávne prisatie, prirastená uzdička pod jazykom bábätka, či dlhé odlúčenie od dieťaťa.

Často krát môže pomôcť jednoduchá úprava polohy, či prisatia dieťaťa. Dieťa má mať pri dojčení zaborenú bradu do prsníka a noštek má byť voľný. Ústami má uchopiť väčšiu časť dvorca, nie len bradavku.

PREČÍTAJTE SI:

Prvé príznaky tehotenstva. Poznáte ich?

Prečítať

Mnohé matky nevedia, ako často kŕmiť novorodenca a ako rýchlo sa tvorí materské mlieko. Uvažujú, koľko ml mlieka je v prsníku a či ho budú mať dostatok na ďalšie dojčenie. Tento prístup je však nesprávny. Skutočnosť je taká, že žiadne pauzy na tvorbu mlieka nie sú potrebné. Kŕmiť treba vždy, keď dieťa prejavuje záujem. Dôležité je teda časté prikladanie dieťaťa, správne prisatie a vhodná poloha. Je ešte niečo, čo robiť keď strácam materské mlieko?

Stláčanie a striedanie prsníkov

Ako zvýšiť tvorbu mlieka? Okrem častého prikladania a kontaktu koža na kožu je dôležité tiež stláčanie a pravidelná výmena prsníkov pri dojčení. Aby dieťa nasalo viac mlieka, prsník pri dojčení jemne stláčajte. Ak už nepije ani so stláčaním, nechajte ho prisať sa na druhý prsník. V priebehu jedného kŕmenia tak prsníky môžete vystriedať aj viackrát.

Bylinky na podporu tvorby mlieka

Pomôcť môžu bylinky ako Senovka grécka, či Benedikt lekársky. Tie slúžia na podporu tvorby mlieka. Užívajú sa vo forme čajov alebo výživových doplnkov. Pre matky je vhodná tiež Moringa olejová. Obsahuje kombináciu vitamínov, minerálov a proteínov, ktoré sú dôležité pre dojčiace ženy.

Vhodná je tiež kombinácia bylín rasca, fenikel a aníz. Podporujú totiž sekréciu žliaz a navyše sú skvelé proti nadúvaniu, čo je prospešné aj pre dieťa.

Ak vaše problémy s dojčením, napriek všetkému, pretrvávajú, vhodné je obrátiť sa na poradkyňu pri dojčení.

Kompletná ponuka produktov na pomoc s kojením či dojčením