Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Častý nepriateľ mamičiek - reflux. Ako s ním bojovať?

Častý nepriateľ mamičiek - reflux. Ako s ním bojovať?

Hneď zo začiatku vás chceme povzbudiť a ukludniť, že v tom nie ste sami. Až takmer polovica bábätiek trpí miernym refluxom. Prečo je tomu tak? Zvierač v mieste spojenia žalúdka a pažeráka je u bábätiek nevyvinutý a nezatvára sa dokonale, a preto vzduch a prebytočná strava môžu ľahko opustiť žalúdok. Práve preto je typickým príznakom vygrckávanie.

Pridružené príznaky

Reflux býva spravádzaný aj ďalšími príznakmi ako neustále čkanie, problém s dojčením, či pitím UM, chronické podráždenie, nespokojnosť bábätka, keď leží na chrbátiku, poruchy spánku, či chronický kašel alebo zápcha. V závažnejších prípadoch môže byť príznakom aj nenaberanie na váhe bábätka.
Čoraz častejšie deti trpia tichým refluxom. V tomto prípade bábätko nevygrckáva, no prejavujú sa u neho zvyšné príznaky refluxu, najčastejšie ide o nespokojnosť v momente položenia tesne po nakŕmení.

Ako môžem svojmu bábätku pomôcť?

Opíšme si pár praktických krokov.

 1. Kŕmte málo a častejšie, aby sa bruško bábätka príliš nenaplnilo. Často pomáha držať bábätko aspoň pol hodinu po kŕmení v uhle 45°, aby sa mlieko v žalúdku usadilo. Pri umelom mlieku vydržte o kúsok dlhšie, jeho trávenie trvá totiž dlhšiu dobu.
   

  NÁŠ TIP:

  Pri dojčení vám so správnou polohou pri dojčení a prisatím,
  aby bábatko nehltalo zbytočý vzduch, pomôže laktačná poradkyňa.
   

 2. Neobliekajte bábätko do príliš tesného oblečenia najmä v oblasti bruška, aby nebol vyvíjaný tlak na plný žalúdok.
   
 3. Veľkým pomocníkom vie byť aj postieľka s nastaviteľným sklonom. Tieto postieľky ponúkajú možnosť nezávislého nastavenia výšky ľavej a pravej nohy a tak môže bábätko spinkať vo vyvýšenej polohe.
   
 4. V nenaklonenej postieľke, ako aj v kočiari, odporúčame použiť vankúšový klin. Je vyrobený z polyuretánovej peny v stupňovitom uhle, ktorý sa umiestňuje hlavne pod matrac dieťaťa tak, aby jeho hlavička bola vyvýšená nad telom, čím zmierni prípadne vygrckávanie a podporí tak bezpečný spánok bábätka.
   
 5. Väčšina bábätiek s refluxom neobľubuje polohu na chrbátiku. Vracajúca sa kyselina a pálenie záhy im narúča ich pohodu. Uľaviť im viete nosením v zvislej polohe. Aby nebola chrbtica bábätka (a tiež vaša) príliš zaťažená a nebol na ňu vyvíjaný tlak, nezameniteľným spoločníkom vám môže byť ergonomický nosič či šatka. Dieťatku tým uľavíte od nepohody nielen zvislou polohou, ale aj vašou blízkosťou.
   
 6. Pre bábätka trpiace refluxom boli vyvinuté špeciálne antirefluxné dojčenské mlieka. Ak si s výberom umelého mlieka nie ste istí, kontaktujte svojho pediatra.
   
 7. Pokiaľ dojčíte máte dve možnosti ako vášmu bábätku pomôcť.
  Prvou možnosťou je Nutrilon - ide o jediný prípravok na trhu, ktorý sa pridáva do materského mlieka. Hlavnou zložkou je karobová guma, ktorá zahusťuje obsah žalúdka a pomáha tak znižovať výskyt vracania.
  Druhou možnosťou je antirefluxný sirup Gastrotuss Baby - je vhodný od narodenia a užíva sa po každom nadojčení.

Veríme, že naše rady vám pomôžu prejsť týmto náročným obdobím s čo najväčšou ľahkosťou.

 

VEDELI STE, ŽE:

U väčšiny detí príznaky vymiznú po 3.mesiaci života,
 pri vyše 90% zvyšných prípadoch príznaky pominú najneskôr dovršením 10.mesiaca.

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡