Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

10 tipov na jarný detox. Očistite svoje telo po zime!

10 tipov na jarný detox. Očistite svoje telo po zime!

Viete, že jar je ideálne obdobie na detoxikáciu organizmu? Ak o tomto kroku už dlhšie uvažujete, práve teraz je ten správny čas ísť na to! Čo je vlastne detoxikácia organizmu, ako prebieha a ako telu pomôže?

Čo je detoxikácia organizmu?

Je to veľmi jednoduché. Detoxikácia tela je vlastne komplexná očista organizmu. Jej cieľom je, aby sa telo zbavilo nahromadených toxínov, ktoré ho poškodzujú. Samozrejme, takáto detoxikácia je pre telo úplne bežná. Toxíny sa z organizmu dostávajú pomocou činnosti pečene, čriev a obličiek. No občas je dobré trochu im pomôcť.

Po neprimeranej záťaži, nadmernom strese alebo po zimnom období, kedy máme tendenciu skĺznuť k lenivosti a nezdravému stravovaniu. Práve vtedy je vhodná detoxikačná kúra.

Pýtate sa, aké sú príčiny, že je telo potrebné detoxikovať? V dnešnej dobe je ich mnoho. K „zaneseniu“ organizmu toxínmi vo veľkej miere prispieva nekvalitná a nezdravá strava.

Na zdraví nepridá ani nadmerný stres a nervozita, s ktorými môže súvisieť aj nedostatok spánku. Telo je tiež plné chemikálií a škodlivých látok. Nielen zo stravy, ale aj z vonkajšieho prostredia alebo dokonca nevhodnej kozmetiky. V neposlednom rade za zlý stav organizmu môžu zlozvyky ako fajčenie, pitie alkoholu alebo nadmerného množstva kávy.

Prečo je detoxikácia potrebná

Aj keď je detoxikácia v súčasnosti moderným pojmom, má svoje opodstatnenie. Nie je to len aktuálny trend. Je to očistná kúra, ktorú by ste svojmu telu určite mali z času na čas dopriať. Prečo? Čo vám prinesie a aké má detoxikácia organizmu prejavy? Očakávať môžete toto:

  1. Budete mať viac energie. Pretože zahltenie tela toxínmi spôsobuje únavu. Napríklad aj v dôsledku toho, že telo sa snaží stráviť nevhodnú a ťažkú stravu a všetku energiu spotrebuje práve na trávenie.
  2. Zlepší sa psychický stav. Alebo minimálne vaša nálada. Viac energie a lepší spánok znamená lepší psychický stav a pozitívnu náladu.
  3. Môžete schudnúť. Nie je to síce cieľom detoxikácie organizmu, ale u niektorých ľudí sa môže dostaviť aj tento pozitívny efekt. Zmena stravy k lepšiemu, zbavenie sa ťažkých a nezdravých jedál, určite pomôže vašej váhe.
  4. Zlepšenie zdravotného stavu. Detoxikácia jednoznačne prispeje k lepšiemu tráveniu, k lepšej funkcii obličiek a pečene a k podpore imunitného systému.
  5. Budete mať krajšiu pleť a vlasy. Počas detoxikácie sa môže stav vašej pokožky zhoršiť. Je to práve z dôvodu vylučovania toxínov, čo sa prejaví aj na pokožke. Po čase sa však stav pleti a vlasov výrazne zlepší.

Už viete, prečo by ste sa do toho mali pustiť. Ale ako detoxikovať telo?

Spôsoby detoxikácie organizmu

Každý organizmus je iný a preto každému vyhovuje iný spôsob detoxikácie. Možností je viacero. Detoxikácia môže byť dlhodobý proces, kedy úplne zmeníte životný štýl, stravovanie a svoje návyky.

10 tipov na jarný detox. Očistite svoje telo po zime!

Alebo si môžete dopriať krátkodobú detoxikáciu organizmu. Už po siedmych dňoch kúry totiž nastáva očista – detoxikácia pečene, čriev, obličiek a ďalších orgánov. Aké máte teda možnosti detoxikácie?

  • Detoxikačná diéta. Môže ísť o pár dňový pôst, kedy strava bude spočívať najmä v ovocí a zelenine. Alternatívou je úplný 24 hodinový pôst. Alebo zvoľte dlhodobú zmenu, kedy celkom vylúčite nezdravé a ťažko stráviteľné jedlá. Ak má byť detoxikácia organizmu úspešná strava zohráva veľkú úlohu a určite na nej musíte popracovať.
  • Detoxikácia organizmu vodou. Je to proces, ktorý je vhodný len pre zdravých ľudí. Určite nie pre tehotné ženy, ľudí s poruchami príjmu potravy, či kardiologických pacientov. O čo ide? Začnite tým, že prestanete jesť mäso, cukor, vylúčite alkohol a kofeín. Pokračujte ovocím a zeleninou, pite vodu a čerstvé vylisované šťavy. Nasleduje iba voda počas jedného, max. troch dní. Potom opäť začnite pridávať klasickú (zdravú) stravu.
  • Pravidelný pohyb a meditačné cvičenia. Do svojej bežnej rutiny zaraďte prechádzky. Vhodná je joga, samozrejme aj dostatok spánku a menej stresu.
  • Zaradenie vhodných výživových doplnkov. Ktoré urýchlia a podporia proces detoxikácie organizmu.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov na detoxikáciu organizmu

Pozrieť ponuku

Tipy a recepty na detoxikáciu organizmu

Prejdime teda ku konkrétnym tipom a spôsobom, ako detoxikovať organizmus. Detoxikácia organizmu – recepty a tipy:

Bylinky na detoxikáciu

Zbaviť telo toxínov vám pomôžu aj bylinky. Ideálny je napríklad Pestrec mariánsky, ktorý chráni pečeň, podporuje funkciu tráviacej sústavy a prispieva k celkovej očiste organizmu. Ten si môžete zakúpiť vo forme tabletiek alebo kvapiek. Vhodný je tiež rakytníkkurkuma, či aloe vera.

Výživové doplnky

Vyberte si detoxikačné výživové doplnky, ktoré obsahujú vhodnú kombináciu vitamínov, minerálov a bylín s detoxikačnými účinkami. Napríklad Biodren F kvapkyDias Detox a mnoho ďalších. Priam zázračné účinky má Lipozomálny Glutatión, ktorý detoxikuje pečeň a ľadviny, zlepšuje stav pleti a prispieva k zvýšeniu energie.

Detoxikačný kúpeľ

Pripravíte si ho jednoducho aj doma. Použite pravú morskú soľ alebo pridajte esenciálne oleje. Takýto detoxikačný kúpeľ vás zrelaxuje a prispeje k odbúraniu toxínov.

Vitamíny a minerály

K najúčinnejším pri procese očisty organizmu patrí určite vitamín C, bohatý na antioxidanty. Zaraďte tiež vitamín Ebeta-karotén a z minerálov najmä selén.

Detoxikačný čaj

Z čajov je určite vhodný už spomínaný Pestrec mariánsky, ale aj čaje na pečeň a žlčník. Veľmi účinný je aj zelený čaj.

PREČíTAJTE SI:

Chcete byť zdraví a rýchlejšie schudnúť? Pite zelený čaj!

Prečítať

Detoxikačné náplaste

Ide o detoxikačné náplaste na nohy. Tie pohlcujú škodlivé látky z tela, očisťujú lymfatický systém, podporujú imunitný systém a zároveň zmierňujú bolesti. Detoxikačné náplaste na chodidlá si aplikujte na noc. Počas noci efektívne „pracujú“ a zároveň vás nijako neobmedzujú. Navyše prispievajú k pokojnému spánku.

Sauna

Iste viete, že aj pri potení sa telo zbavuje toxínov. Sauna je teda ideálny doplnok k detoxikácii organizmu.

Obmedzte soľ

Tá zadržiava v tele vodu a to môže byť problémom pre obličky a pečeň.

Vylúčte cukor a spracované potraviny

Žiadne sladené nápoje, fast-foody a čo najmenej priemyselne spracovaných potravín. To by však malo byť samozrejmosťou nielen počas detoxikácie organizmu.

Dôležitá je správna strava!

Do svojho jedálnička by ste mali zaradiť čo najviac čerstvého ovocia a zeleniny. Pridajte orechy, kvalitné kakao a potraviny s obsahom probiotík a vlákniny.

Riziko vystavenia organizmu toxínom znížite aj tým, že si budete vyberať prírodnú kozmetiku a drogériu. Práve cez pokožku sa ich do tela dostáva naozaj veľa. Dôležité je tiež obdobie po detoxikačnej kúre. Snažte sa neskĺznuť opäť k nezdravým návykom. A minimálne zdravé stravovanie a dostatok pohybu si snažte udržať. Vaše telo sa vám poďakuje.

Najčastejšie otázky:

1. Čo je detoxikácia organizmu?

Ide o komplexnú očistu organizmu, pri ktorej sa snažíme zbaviť toxínov. Detoxikačná kúra je vhodná najmä pri nadmernej záťaži organizmu – či už stresom alebo nezdravou životosprávou.

2. Je detoxikácia chudnutie?

V zásade nie, aj keď vedľajším efektom môže byť aj chudnutie. Cieľom je však zbaviť telo toxínov.

3. Prečo detoxikovať?

Zlepší sa trávenie, psychický a fyzický stav a môže sa upraviť hmotnosť. Človek má po detoxe viac energie a viditeľne lepšiu pleť a vlasy.

4. Je to vhodné pre každého?

Detoxikácia je vhodná pre zdravých ľudí. Neodporúča sa ľuďom so zdravotnými problémami – napr. poruchami príjmu potravy a tehotným ženám.

5. Pomôžu na detox organizmu bylinky?

Určite áno. Pri detoxikácii je vhodná kurkuma, rakytník, aloe vera, či pestrec mariánsky. Nezabúdajte na vitamíny – C, E, beta-karotén.

Kompletná ponuka produktov na detoxikáciu