Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Pôstne obdobie v roku 2023. Aké sú zdravotné benefity pôstu?

Pôstne obdobie v roku 2023. Aké sú zdravotné benefity pôstu?

Podľa liturgického kalendára začína pôstne obdobie v roku 2023 v stredu, 22. februára a končí sa 6. apríla. Držíte pôst? Ak máte na to náboženské dôvody, zrejme áno. Vedeli ste však, že pôst môže byť prospešný pre vaše zdravie? Možno práve v tomto roku by ste si mohli takéto hladovanie vyskúšať!

Čo je pôst a pôstne obdobie?

Pôstne obdobie sa každoročne začína Popolcovou stredou, ktorá tento rok pripadá na 22. február. Pôst trvá 40 dní a končí Veľkou nocou. V kresťanstve má pôst význam pokánia a vnútorného očisťovania, ale aj význam prípravy a očakávania (1).

Z historického hľadiska mal však pôst celkom iný význam, keďže išlo o prirodzený kolobeh prírody. Po zimnom období ľuďom dochádzali zásoby, pričom v komorách im zväčša zostali len zemiaky, obilniny a rôzne semená. Prirodzene sa teda uskromňovali, nejedli mäso, či mastné jedlá. Samozrejme, išlo aj o obdobie očisty tela po zimnom období.

PREČÍTAJTE SI:

Detoxikácia organizmu

Prečítať

Vedeli ste však, že pôst a zdravie spolu navzájom súvisia? Pôst dokáže očistiť telo od škodlivín, uľahčiť a urýchliť trávenie a takisto pomôcť pri redukcii hmotnosti. Vy teda nemusíte držať pôst z náboženských dôvodov. Môžete si vyskúšať hladovanie kvôli zdraviu!

Ako držať pôst? Tipy pôstu

Pôst môžete dodržiavať viacerými spôsobmi. Môžete sa rozhodnúť pre dlhodobé liečebné hladovanie, pre prerušované hladovanie, či jednodňový pôst. Všetko závisí od vašich fyzických (ale aj psychických) možností, ale tiež od toho, čo chcete pôstom docieliť. Predstavme si teda najčastejšie spôsoby postenia sa:

1. Jednodňový opakovaný pôst

Je čoraz populárnejší a svojmu telu ho dopriava stále viac ľudí. Alternatívy jednodňového pôstu sú rôzne. Niekto si na 24 hodín vystačí s čistou vodou, iný pije bylinkové čaje.

Ak sa vám to zdá veľmi náročné, môžete si dopriať zeleninové šaláty. Nutná je však dostatočná hydratácia! Cieľom tohto pôstu je uľahčiť tráveniu. Opakovať ho môžete pravidelne, napríklad raz týždenne.

2. Dlhodobý pôst

Nebojte sa, nejde o týždne bez jedla. Dlhodobý pôst je skôr obdobie, počas ktorého vynecháte mäso a mäsové výrobky. Na takýto pôst je ideálne práve obdobie pred Veľkou nocou, kedy počas liturgického kalendára začína pôst, a ktoré trvá 40 dní. Ide o veľkú očistu tela po zimnom období. Jesť by ste mali najmä strukoviny, obilniny, zeleninu, ovocie a semená.

3. Prerušovaný pôst alebo prerušované hladovanie

V rámci neho jete počas menšej časti dňa prakticky bez obmedzení a počas väčšej časti dňa (12-16 hodín) dodržiavate pôst. Ako držať takýto pôst? Jednoducho si nedoprajete večeru alebo raňajky.

Odborníci varujú, že pôst nemá zmysel, ak ho držíte jeden alebo dva dni a ostatné dni v týždni sa prejedáte. Je potrebné stravovať sa rozumne neustále, bez ohľadu na pôst. Samozrejme, občasné zhrešenie je možné tolerovať.

Pôstne obdobie v roku 2023. Aké sú zdravotné benefity pôstu?

Čo jesť a čo nejesť počas pôstu?

Ak sa rozhodnete pre pôst, zamerajte sa najmä na celé zrná a kaše z nich (pohánková, pšeničná), strukoviny, zeleninu, rôzne výhonky a klíčky, sušené plody, mak, orechy, semená, huby, ovocie a zeleninu vo forme smoothies, ale aj bryndzu, tvaroh, či ricottu.

Vhodné je dopĺňať vitamíny (vitamín Cvitamín Avitamíny skupiny B) a minerály (magnéziumzinokdraslíkvápnik). Odporúčajú sa tiež rôzne bylinné čaje.

A čo by ste mali obmedziť? Počas pôstu vynechajte najmä mäso, mastné, ťažké a tučné jedlá.

Hlavné výhody pôstu

Určite uznáte, že tí, čo sa stravujú striedmo, sú omnoho zdravší ako ľudia, ktorí sa prejedajú. Aké sú hlavné výhody pôstu?

  • Zlepšenie trávenia
  • Urýchlenie vylučovania
  • Naštartovanie látkovej výmeny
  • Úbytok hmotnosti
  • Zlepšenie kvality pleti
  • Podpora pamäte
  • Prevencia únavy
  • Zlepšenie nálady

Mnohé štúdie (2) dokonca svedčia o tom, že pôst môže znamenať pokles markerov oxidačného stresu, zlepšenie astmatických symptómov a u myší sa počas štúdií preukázalo aj spomalenie ochorení ako rakovina.

POZOR! Pôst však nie je pre každého. Ak máte cukrovku, problémy s krvným tlakom, ste tehotná, prípadne ste ešte nemali 18 rokov, pôst pre vás nie je vhodný.

Kompletná ponuka potravín a pochutín na pôsť