Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Prerušovaný pôst. Ako ho dodržiavať a čo prináša?

Prerušovaný pôst. Ako ho dodržiavať a čo prináša?

Intermittent fasting, čiže prerušovaný pôst alebo prerušované hladovanie, je stravovací harmonogram, počas ktorého sa striedajú fázy hladovania s fázami voľnej konzumácie. Aké prináša prerušovaný pôst výsledky?

Čo je prerušovaný pôst

Prerušovaný pôst je intervalový pôst a spočíva v tom, že potrava sa konzumuje iba počas tzv. stravovacieho okna, čiže v určitú dobu – interval počas dňa. Zvyšný čas držíte pôst. Po istom čase bez jedla, keď telo vyčerpá zásoby cukru, začne spaľovať tuk. To znamená, že telo začne využívať uloženú energiu spaľovaním prebytočného tuku.

Jedálniček pri tomto type pôstu nie je striktne daný. Avšak mal by obsahovať najmä zdravšie potraviny. Jeho výhoda je v tom, že sa nemusíte pripraviť o jedlo, ktoré obľubujete. Vyberáte si však kvalitnejšie potraviny a konzumujete ich intervalovo.

PREČÍTAJTE SI:

Pôstne obdobie v roku 2023. Aké sú zdravotné benefity pôstu?

Prečítať

Metódy prerušovaného pôstu

Ako dodržiavať prerušovaný pôst? K najobľúbenejším spôsobom alebo metódam prerušovaného pôstu patria tieto:

16/8 alebo 14/10

Metóda 16/8 spočíva v tom, že stravu prijímate 8 hodín a postíte sa 16 hodín. Stačí napríklad vynechať raňajky. To znamená, že prvý krát sa najete až o 12:00 hod. a posledné jedlo dňa si dáte o 20:00 hod. Zvyšok času držíte pôst. Čas si môžete prispôsobiť podľa toho, ako vám to vyhovuje. Na podobnom princípe funguje metóda 14/10, kde pôst trvá 14 hodín.

20/4

Je to tzv. diéta bojovníka, pri ktorej sa postíte až 20 hodín a jete len 4 hodiny.

Eat-Stop-Eat

Ide o prerušovaný pôst, pri ktorom raz alebo dvakrát týždenne držíte hladovku. Ide o hladovanie, kedy nejete vôbec nič, no môžete prijímať kávu, či nízko kalorické nápoje.

5/2

Metóda nazývaná aj rýchla diéta spočíva v tom, že dva dni v týždni prijmete len 500-600 kalórií. Ostatných 5 dní sa stravujete normálne.

Zo všetkých metód je najobľúbenejšia metóda 16/8, keďže sa na ňu dá najľahšie zvyknúť.

Prerušovaný pôst. Ako ho dodržiavať a čo prináša

Výhody prerušovaného pôstu pre zdravie

Prerušovaný pôst sa často označuje aj ako liečebné hladovanie. A to práve z dôvodu, že má pozitívne, až liečivé účinky na organizmus:

  • Zlepšenie metabolizmu
  • Zlepšenie hladiny cukru v krvi
  • Zlepšenie verbálnej pamäte
  • Ustálenie krvného tlaku a tepu
  • Podpora fyzického výkonu (1)

A čo prerušovaný pôst a chudnutie? Všetky metódy pôstu by mali priniesť zníženie váhy. Avšak iba v prípade, ak si interval pôstu nevynahrádzate tak, že počas povolenej doby konzumujete samé nezdravé jedlá v zvýšených dávkach.

Riziká prerušovaného pôstu. Pre koho nie je vhodný?

Predtým, ako vyskúšate prerušovaný pôst, poraďte sa so svojim lekárom. Určite nie je vhodný pre deti a dospievajúcich do 18 rokov, takisto pre tehotné ženy a ľudí s cukrovkou 1.typu. Samozrejme, prerušovaný pôst nie je vhodný ani pre osoby s poruchami príjmu potravy.

A aké sú jeho riziká? Pokiaľ ide o zdravotné riziká, pre zdravé osoby tento pôst nepredstavuje žiadne ohrozenie. Môže však zhoršiť náladu najmä osobám, ktoré na hladovanie nie sú zvyknuté. Objaviť sa môžu bolesti hlavy z hladu, v začiatkoch pôstu aj únava.

Prerušovaný pôst – jedálniček

Ako sa teda stravovať počas prerušovaného pôstu? Vyhýbajte sa cukrom, rafinovaným obilninám, polotovarom a jedeniu v noci. Prijímajte zdravé tuky (rastlinná strava, stredomorská strava), celozrnné výrobky, chudé bielkoviny, ovocie, zeleninu a strukoviny (2).

A čo hovoria na prerušovaný pôst skúsenosti ľudí, ktorí ho držali? Pochvaľujú si najmä stravu váhy a to, že dodržiavať prerušovaný pôst je, v porovnaní s diétami, omnoho jednoduchšie.

Kompletná ponuka potravín a pochutín pre prerušovaný pôst