Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Fajčenie

Fajčenie

Prevencia a možnosť odvykania od fajčenia

Fajčenie (tabakizmus) je dnes najrozšírenejšou toxikomániou prirovnávanou k novodobej pandémii, ktorá si každoročne vyžiada milióny ľudských obetí. Cigareta je zdravotným, psychickým, sociálno - kultúrnym a v konečnom dôsledku medicínskym problémom, pretože tabakizmus je najsilnejšou závislosťou, ktorej škodlivé následky sú v spoločnosti trestuhodne podceňované.

Čo obsahuje cigaretový dym?

Cigaretový dym vzniká nedokonalým spaľovaním tabaku v cigarete. Predstavuje vlastne koncentrovaný aerosól, v ktorom sú v plynnom prostredí rozptýlené pevné a kvapalné častice. Obsahuje viac ako 4000 chemických látok, medzi ktorými sú aktívne antigénne (vyvolávajúce tvorbu protilátok), cytotoxické (jedovaté pre bunky), mutagénne (spôsobujúce mutácie buniek) a karcinogénne (rakovinotvorné) látky.

VEDELI STE ŽE:

„...v celosvetovom meradle je fajčenie najčastejšou príčinou smrti?“

Intenzita škodlivých účinkov fajčenia závisí

Od počtu vyfajčených cigariet za deň, od dĺžky fajčenia a veku začatia fajčenia, od hĺbky inhalácie dymu a od jeho fyzikálnych a chemických vlastností.Od potenciálnych faktorov pracovného a životného prostredia, od klimatických vplyvov, sociálno - ekonomických podmienok a životného štýlu (alkoholizmus, hazardné hry, iné drogy).Od endogénnych faktorov organizmu (genetické faktory, imunitný systém, pohlavie, vek).

Škodlivosť fajčenia. Čo spôsobujú cigarety?

Škodlivosť fajčenia je nepopierateľná. Aké sú najčastejšie dôsledky fajčenia?

  • Srdcovo-cievne ochorenia – infarkt, mŕtvica
  • Rakovina – ústnej dutiny, pažeráka, pľúc
  • Zhoršenie funkcií imunitného systému
  • Zažívacie problémy – vredové choroby, poškodenie sliznice žalúdka
  • Choroby dýchacieho systému – astma, chronický zápal priedušiek
  • Zhoršenie stavu pokožky – nadmerné vysušenie, tvorba vrások
  • Ohrozenie zdravia plodu u tehotných fajčiarok
  • Ohrozovanie okolia – najmä deti sú ohrozované pasívnym fajčením
  • Zažltnutie kože prstov
  • Zápach z úst a celkový fajčiarsky zápach

Aká je najefektívnejšia prevencia?

Najpodstatnejším preventívnym opatrením u nefajčiarov a u fajčiarov je odstránenie tabakového dymu z prostredia. Približne u polovice všetkých fajčiarov dochádza k postihnutiu dýchacích ciest a k zhoršeniu ich priechodnosti.

Okrem chronickej obštrukčnej choroby pľúc sú fajčiari ohrození aj rizikom vzniku rakoviny ústnej dutiny, hrtanu, priedušiek, pľúc a veľkej skupiny kadiovaskulárnych chorôb, medzi ktorými sú najčastejšie ischemická choroba srdca a ochorenie periférnych ciev.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov proti fajčeniu. 

Prezrite si našu ponuku.

Najzdravšie je nezačať nikdy aktívne fajčiť.

V súčastnosti sa ale v bežnej populácií posúva začiatok fajčenia do stále nižšieho veku a pribúda fajčenie žien. Najnebezpečnejším obdobím je obdobie dospievania s rýchlo vznikajúcou závislosťou od nikotínu, ktorá je podporovaná reklamou, filmami, kopírovaním idolov a tzv. stádovým chovaním.

Ukončenie fajčenia

V prípade aktívnych fajčiarov sa jedná o ukončenie fajčenia u fajčiaceho pacienta a u tzv. pasívnych fajčiarov je nutné odstránenie tabakového dymu z prostredia všetkými zákonnými opatreniami. Fajčiar núti nefajčiarov v uzavretých miestnostiach, aby všetky riziká spojené s fajčením nedobrovoľne podstupoval s ním. Osemhodinový pobyt v prostredí s tabakovým dymom sa svojimi dôsledkami rovná aktívnemu vyfajčeniu 20 cigariet.

Fajčenie je psycho-sociálna a fyzická (drogová) závislosť

K úspešnej stratégii kontroly tabaku patrí zdravotnícka výchova cez médiá a školy, aktívne zapojenie verejnosti, programy rozširovania informácií o škodlivosti nikotinizmu a o zlepšení stavu pri nefajčení. Vzhľadom na to je potrebné zabezpečiť reálnu dostupnosť programov na prevenciu a ukončenie fajčenia buď prostredníctvom centier pre odvykanie fajčenia, ale aj v nemocniciach, odborných ambulanciách a liečebných ústavoch.

Ako prestať fajčiť?

Fajčiar, respektíve bývalý fajčia, ktorý má odvykanie za sebou vie, že je to mimoriadne náročné. Avšak dôvodov, prečo povedať stop fajčeniu, je naozaj veľa.

Znižuje sa pravdepodobnosť, že dostanete infarkt, obnovujú sa nervové zakončenia, zlepšuje chuť a čuch, zmizne fajčiarsky kašeľ, vyčistia sa pľúca, klesá riziko rakoviny...

Po desiatich rokoch od vyfajčenia poslednej cigarety je riziko, že dostanete rakovinu pľúc rovnaké ako u nefajčiarov. Ak sa pýtate ako prestať fajčiť, odpoveďou je, že o tom musíte byť rozhodnutí. Sami musíte vedieť, že chcete prestať. To znamená, že vás k tomu nesmie donútiť nik iný. Najťažšie je začať.

Pri odvykaní vám môžu pomôcť nikotínové náplastisprejepastilky, či žuvačky. Snažte sa však vyhýbať spoločnosti alebo miestam, kde sa fajčí.

Zmeňte svoje návyky. Ak ste si zvykli zapáliť ku káve, choďte si dať kávu niekam, kde je zakázané fajčiť. Vyhoďte všetky cigarety, zapaľovače a popolníky. Jednoducho všetko, čo by vám mohlo pripomínať fajčenie.

A verte, že to zvládnete! V ťažkých chvíľach pri odvykaní sa spoľahnite na podporu rodiny a priateľov.

autori:

prof. MUDr. Peter Krištúfek, CSc.

Klinika pneumológie a ftizeológie

Lekárska fakulta Slovenskej zdravotníckej univerzity