Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Všetko o predmenštruačnom syndróme. Čo to je a ako s ním bojovať?

Všetko o predmenštruačnom syndróme. Čo to je a ako s ním bojovať?

Každá žena sa s ním iste aspoň raz stretla. Výkyvy nálad, bolesti hlavy a pŕs, nevoľnosť, únava... jednoducho nočná mora! Aj tak by sa dal charakterizovať predmenštruačný syndróm (ďalej len PMS). O čo vlastne ide? Čo je to PMS syndróm, aké má PMS symptómy a ako s ním bojovať?

V tomto článku sa dozviete:

 1. Čo je PMS
 2. Aké sú príznaky PMS
 3. Dá sa PMS diagnostikovať?
 4. Ako bojovať s PMS
 5. Domáce tipy na boj s PMS
 6. PMS a psychika/kvalita života

Čo je predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm (PMS) je súbor rôznych príznakov fyzického a psychického rázu. Tie sa zväčša objavujú po skončení ovulácie, v tzv. luteálnej fáze cyklu, teda 1 až 2 týždne pred začatím menštruácie. PMS spravidla ustúpi hneď, keď začne krvácanie, maximálne pár dní po začiatku menštruácie.

Stále nie je úplne jasné, čo je príčinou PMS. Vedci si však myslia, že PMS spôsobujú hormonálne zmeny, ku ktorým u žien počas cyklu dochádza. Ak počas ovulácie nedôjde k otehotneniu, v ženskom tele prudko klesne hladina hormónov estrogén a progesterón. Práve tento pokles môže byť príčinou PMS.

VEDELI STE ŽE:

„Podľa štúdií (1) trpí príznakmi PMS až 40% Európaniek?“

Aké sú príznaky PMS?

Predmenštruačné príznaky sú rôzne. Každá žena popisuje iné príznaky. Kým niektoré ich majú minimálne, iné trpia množstvom príznakov. Takže aké má PMS príznaky? Rozdeliť ich môžeme do dvoch skupín:

1. Fyzické príznaky PMS:

 • PMS bolesť v podbrušku a kŕče, podobné menštruačným
 • Bolesti prsníkov, citlivosť pŕs
 • Bolesti hlavy
 • Rýchlo sa mastiaca pleť, sklony k akné
 • Rýchlejšie sa mastiace vlasy
 • Problémy s nadúvaním a zápchou alebo naopak hnačka
 • Opuchy a bolesti končatín
 • Nárast váhy
 • Častý pocit hladu, chuť na sladké

2. Psychické/emocionálne príznaky PMS:

 • Podráždenosť a výbuchy hnevu, celková zlá nálada
 • Úzkosť, sklony k depresii, smútku – tzv. PMS depresia
 • Nespavosť a zvýšená únava
 • Prudké zmeny a výkyvy nálad
 • Neschopnosť sústredenia
 • Zníženie sexuálneho apetítu

Mimoriadne dostáva zabrať pri PMS psychika. Častá je pri PMS nevoľnosť a tiež sa môže objaviť pri PMS zvýšená teplota. Ak navyše žena trpí inými ochoreniami, práve v tomto období sa môžu príznaky zhoršovať. Platí to napríklad pre migrénu alebo rôzne druhy alergií.

PREČÍTAJTE SI:

14 najčastejších otázok okolo bolesti hlavy

Prečítať

Je to PMS alebo nie? Ako zistíte, či ním trpíte?

Mnohé dámy podobnými príznakmi trpia len občas a preto si nie sú isté, či sa naozaj jedná o PMS. Je možné ho diagnostikovať? Žiadne testy na diagnostiku PMS neexistujú. Môžete ho na sebe iba „odpozorovať“.

Ak sú príznaky veľmi silné, môžete vyhľadať lekára. Existuje totiž aj tzv. predmenštruačná dysforická porucha, ktorá môže výrazne negatívne ovplyvniť kvalitu života a viesť až k skutočnej depresii. Takéto pacientky by mali byť sledované.

Je vhodné, ak sa nejaký čas pred návštevou lekára budete sledovať a zapisovať si svoje príznaky, ideálne do menštruačného kalendára. O predmenštruačnom syndróme sa dá hovoriť v prípade, ak sa príznaky objavujú cca týždeň pred menštruáciou a vymiznú s príchodom krvácania.

Liečba a boj s PMS

Existujú lieky na PMS? Ako sa vlastne lieči a ako zmierniť PMS? U ťažkých foriem je vhodná návšteva gynekológa. Ten môže v prípade potreby, po posúdení príznakov, odporučiť hormonálnu antikoncepciu alebo dokonca antidepresíva. Deje sa tak u pacientok, ktoré majú problémy so zníženou tvorbou serotonínu a sklony k depresiám.

Pri bežných formách PMS spočíva liečba v užívaní liekov proti bolesti ako napríklad Ibalgin alebo Panadol Femina. Aké sú ďalšie možnosti na zmiernenie príznakov PMS a čo robiť, aby ste sa cítili lepšie?

Všetko o predmenštruačnom syndróme. Čo to je a ako s ním bojovať

1. Zmeňte životný štýl

Zamerať by ste sa mali najmä na dostatok pohybu a minimalizáciu stresu. Pohyb vás dokáže zbaviť zlej nálady, prispieva k zmierneniu bolestí a pomáha navodiť príjemnú náladu.

2. Dostatok spánku

V období, keď vás trápi PMS, určite nie je vhodné ponocovať. Doprajte si relax a plnohodnotný spánok.

3. Zamerajte sa na správnu stravu

Viete, že niektoré potraviny môžu PMS bolesti zhoršiť? Sem patrí rafinovaný cukor, mliečne výrobky, potraviny, ktoré nadúvajú, ale aj kofeín a alkohol. Ak si chcete dopriať sladké, voľte horkú čokoládu. V období PMS nezabúdajte na dostatočný pitný režim a potraviny s vysokým obsahom vitamínov. Snažte sa variť zdravšie a ľahšie jedlá. Používajte kokosový a olivový olej.

4. Bolesti zmiernia teplé obklady

Od nepríjemných bolestí v podbrušku vám uľavia teplé obklady. Zaobstarajte si termofor, ktorý je skvelým pomocníkom.

5. Doplňte vitamíny a minerály

Mnohé štúdie (2) preukázali, že príznaky PMS pomôže zmierniť vápnik, vitamín D, magnéziumvitamíny skupiny B, ale aj vitamín E, či omega mastné kyseliny.

 • Vápnik prispieva k zmierneniu únavy, depresií a úzkostných stavov.
 • Vitamín D takisto pomáha pri úzkostiach.
 • Vitamín B6 je vhodný pri podráždení a náladovosti.
 • Magnézium je nevyhnutné pre správne fungovanie psychiky. Je tiež skvelé na zmiernenie bolestí hlavy.
 • Vitamín E zmierňuje zmeny nálad.
 • Omega 3 a 6 mastné kyseliny pomôžu pri depresiách a nervozite, ale aj pri nadúvaní, či bolestiach prsníkov.

Domáce recepty na liečbu PMS

Pomôcť vám môže šalvia, ktorá upokojuje, používajte ju však iba pred menštruáciou, pretože zvyšuje krvácavosť. Senovka grécka pomôže zmierniť bolesti a nevoľnosť, ženšen zmierni fyzické aj psychické príznaky PMS a damiána upokojí, dodá energiu a zlepší kvalitu spánku. Pripravte si z nich čaj. V lekárni nájdete tiež rôzne ženské čaje, ktoré obsahujú vhodnú kombináciu bylín účinných pri PMS.

Nápomocná môže byť aj arómaterapia. Éterické oleje dokážu blahodarne pôsobiť na psychiku a uvoľniť napätie počas PMS. Vyskúšajte rímsky rumanček, levanduľový olejgerániový olej, či šalviový éterický olej.

Vplyv PMS na kvalitu života

V niektorých závažnejších prípadoch môže PMS viesť až k myšlienkam na samovraždu. Jedná sa najmä o ženy, ktoré majú neliečené psychické problémy, rodinnú anamnézu PMS, bipolárnej poruchy alebo depresie, či trpeli popôrodnou depresiou. Práve pred menštruáciou sa môžu problémy zintenzívniť. V takom prípade môže gynekológ odporučiť návštevu terapeuta alebo psychiatra. Ak sa symptómy PMS objavujú každý mesiac, narúšajú kvalitu života a vedú k depresívnym myšlienkam, návštevu lekára neodkladajte.

Najčastejšie otázky:

1. Čo je príčinou PMS

Zatiaľ to nie je úplne jasné. Pravdepodobne však ide o hormonálne výkyvy.

2. Aké sú príznaky PMS

Sú to fyzické príznaky ako bolesti hlavy a brucha, nevoľnosť, nadúvanie, hnačky, mastná pleť, citlivosť pŕs a nárast váhy. K psychickým príznakom patria sklony k depresii, zlá nálada, nervozita, nespavosť...

3. Môže lekár odhaliť PMS?

Áno, a to na základe vašej rodinnej anamnézy, vylúčením iných ochorení (ako poruchy štítnej žľazy) a tiež zhodnotením vašich príznakov počas celého cyklu.

4. Ako bojovať s PMS

Dôležitý je zdravý životný štýl, dostatok spánku, minimum stresu a pohyb.

5. Existujú lieky na PMS?

Vhodné sú lieky na potlačenie bolestí, diuretiká proti nadúvaniu a tiež vhodné kombinácie vitamínov a minerálov, ktoré dokážu zmierniť príznaky PMS.

Kompletná ponuka liekov proti bolesti pri menštruácii