Článok si môžete vypočuť aj v audio verzii.
S čím sa vám spája mesiac marec? Sú to jarné kvety, zelená tráva a prvé jarné púčiky? Ak ste alergik, zrejme myslíte skôr na to, ako budete v najbližších dňoch trpieť. Kašeľ, kýchanie, výtok z nosa, začervenané oči... aj takto sa trápia alergici s príchodom marca. Existuje však riešenie! Čo na prejavy alergií, ale aj na ďalšie zdravotné neduhy, ktoré vás môžu trápiť s príchodom jari?
Ako bojovať s alergiou, či jarnou únavou
Vedeli ste, že počet alergikov na Slovensku každoročne narastá? V roku 2023 bolo v ambulanciách klinickej imunológie a alergiológie zaznamenaných až 1 346 084 návštev pacientov (1). A aj keď je pre mnohých ľudí jar najkrajšie obdobie v roku, pre alergikov je to, naopak, jedno z najťažších období. Viacerí ľudia sa však trápia aj s jarnou únavou, či očistou tela po zime. Čo s tým?

1. Bojujte s alergiou efektívne
V prvom rade platí, že každý alergik by mal byť sledovaný imunoalergológom a v prípade silnejších alergií by mal užívať lieky na predpis, ktoré mu naordinoval lekár. V niektorých prípadoch sú však osožné aj lieky proti príznakom alergií, ktoré si môžete zakúpiť bez lekárskeho predpisu.
Ak ste napríklad doposiaľ alergiu nemali, prípadne neviete o tom, že ju máte a objavia sa u vás príznaky, ako prvú pomoc môžete použiť lieky ako Zyrtec, Xyzal, či Daseltino. Sú v baleniach po 7 až 10 kusov. Ak sa po užití takéhoto lieku príznaky alergie zmiernia, je zrejmé, že sa jedná o alergiu. Je teda potrebná návšteva lekára, ktorý vám tieto lieky predpíše vo väčšom balení a hlavne vás otestuje a zistí, na čo ste presne alergický.
Ak vás trápi výtok z nosa a máte podozrenie, že ide taktiež o príznak alergie, zakúpte si spreje do nosa ako Allergodil či Livostin. Na rozdiel od iných nosových sprejov sa tieto používajú dlhodobo, a to 2x denne po 1 vstrek. Na opuchnuté a svrbiace oči použite očné kvapky Livostin alebo Vizik. Môžete ich používať viac ako 4 týždne po otvorení.

2. Zatočte s jarnou únavou
Takzvaná jarná únava je pomerne bežný jav a takisto s ňou viete zabojovať aj liekmi bez lekárskeho predpisu. V prvom rade je vhodné nechať sa pretestovať na hladinu železa, keďže práve jeho nedostatok môže spôsobovať nadmernú únavu. Pomôže tiež užívanie magnézia a preto ho odporúčame mať v domácej lekárničke v podobe tabliet alebo v práškovej forme. Vhodné je Magne B6, či Livsane Magnézium Direct. Ak nezaberie ani magnézium, skúsiť môžete Guaranu, či Ginko.
Pri týchto rastlinných výživových doplnkoch je však potrebné pozorne si preštudovať príbalové letáky. Ak totiž užívate iné lieky, najmä lieky na riedenie krvi, takéto výživové doplnky nemusia byť vhodné. Poraďte sa v takom prípade s lekárom alebo lekárnikom.
3. Doprajte si jarný detox

Jarné detoxy sú momentálne veľmi populárne. O čo vlastne ide? Detoxikačným orgánom v tele je pečeň. Preto je dôležité začať práve s pečeňou a skúsiť užívať napríklad výživový doplnok Sylimarín. Ide o extrakt z ostropestreca mariánskeho, ktorý podporuje činnosť pečene.
Máte zlé hodnoty pečeňových testov, prípadne stukovatenie pečene? V tom prípade je vhodný liek Essentiale. Ide o rastlinný liek, ktorý redukuje príznaky, spojené s poškodením pečene. Pri pocite opuchnutých a ťažkých nôh skúste odvodňovacie čaje, prípadne Forfeminu slim, ktorá prispieva ku kontrole telesnej hmotnosti a pomáha pri odstraňovaní prebytočnej vody z tela.
Najdôležitejšie je však uvedomiť si, že želané výsledky sa dajú dosiahnuť len správnou životosprávou a dostatkom pohybu. Nestačí teda len užívať lieky alebo výživové doplnky, ak chcete detoxikovať organizmus, či zbaviť sa jarnej únavy. Doprajte si pravidelnú prechádzku, športujte a zdravo sa stravujte, aby ste sa cítili lepšie.


PharmDr. Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡