Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Viete, čo je serapeptáza a aké má účinky?

Viete, čo je serapeptáza a aké má účinky?

Poznáte enzým serapeptáza? V liečbe rôznych ochorení, najmä zápalov a bolestí, sa používa už viac ako 25 rokov. V Japonsku dokonca už od 60.tych rokov 20. storočia. Serapeptáza je známa ako samostatný výživový doplnok, ale aj ako súčasť mnohých liekov. Aké sú jej účinky?

Čo je enzým serapeptáza

Serapeptáza je známa aj ako seratiopeptidáza. Je to proteolytický enzým, ktorý rozkladá bielkoviny na menšie zložky – aminokyseliny. Podľa vyjadrenia neurológa MUDr. Karla Točíka, CSc. z neurologickej ambulancie súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates v Bratislave „serapeptáza je prírodný, bielkoviny (proteíny) štiepiaci (proteolytický) enzým, ktorý produkuje priateľská baktéria z rodu Serratia žijúca vo vnútornostiach priadky morušovej“. (1)

Aké sú účinky serapeptázy?

Veľkým pozitívom tohto enzýmu je, že dokáže rozkladať neživé a odumreté časti buniek v organizme, ktoré majú na svedomí zápaly. Preto serapeptáza dokáže zmierniť chronické zápalové a autoimunitné choroby.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov na zápaly a opuchy

Pozrieť ponuku

Okrem protizápalových účinkov má aj pozitívne účinky na krv. Čistí ju od fibrínu, ktorý spôsobuje hustnutie krvi a krvné zrazeniny. Enzým serapeptáza tiež pomáha rýchlejšiemu hojeniu rán, zmierňuje bolesti a zlepšuje liečbu antibiotikami. Pri akých problémoch teda môže pomôcť?

  1. Bráni infekciám. Výskumy (2) hovoria o tom, že serapeptáza zvyšuje účinnosť antibiotík pri liečbe ochorení, ktoré spôsobuje zlatý stafylokok. V kombinácii s antibiotikami je tak vynikajúcim prostriedkom na zmiernenie a šírenie infekcií.
  2. Zmierňuje zápal. Používa sa napríklad pri zubných chirurgických zákrokoch, kde pomáha zmierniť reakciu tela na zranenie. O protizápalových vlastnostiach, ktoré má enzým serapeptáza, sa zmieňujú aj výskumy (3).
  3. Pomáha pri neurologických chorobách. Najnovšie výskumy (4) hovoria napríklad o pozitívnom vplyve pri Alzheimerovej chorobe.
  4. Seropeptáza je pomocníkom pri chronických respiračných chorobách. Keďže prispieva k redukcii hlienu a zmierňuje zápal v pľúcach.
  5. Lieči bolesti kĺbov a kostí. O tom, že dokáže zmierniť opuchy po úrazoch alebo operáciách, svedčia aj štúdie (5).

Podľa lekára (1) je dokonca vynikajúcou alternatívou protizápalových liekov, keďže má protizápalové účinky a sťahuje opuchy.

Viete, čo je serapeptáza a aké má účinky?

Pre koho je serapeptáza vhodná?

Tento enzým sa odporúča užívať pri vysokom krvnom tlaku, srdcovo-cievnych chorobách, bolestiach hlavy, astme, zápale kĺbov, artritíde, či pri rôznych iných zápalových ochoreniach. Vynikajúca je pre aktívnych športovcov, ktorým pomáha urýchľovať hojenie športových úrazov, keďže zmierňuje opuchy a bolesti, minimalizuje tvorenie jaziev a rýchlejšie navracia plnú pohyblivosť.

Serapeptáza je určená pre dospelé osoby, aj seniorov. Pred začatím užívania sa odporúča poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom. Vo všeobecnosti je však dobre znášaná.

Ako ju dávkovať?

V prvom rade vždy dodržiavajte odporúčané dávkovanie na obale konkrétneho produktu. Existujú rôzne formy serapeptázy, a to napríklad gél, masť, výživový doplnok a dokonca aj intravenózna injekcia. Výška dávky závisí aj od ťažkostí, veku a telesných proporcií človeka. Ak si dávkovaním nie ste istý, poradí vám lekárnik.

Kompletná ponuka liekov na zápal a opuch

Zdroje:

  1. https://zdravie.pluska.sk/zdravy-zivot/prirodny-enzym-ucinne-bojuje-proti-zapalom-bolesti
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28351512/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7585045/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23821590/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2647603