Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Pozor na prvé príznaky! Ako sa prejavuje Alzheimerova choroba?

Pozor na prvé príznaky! Ako sa prejavuje Alzheimerova choroba?

Alzheimerova choroba je neurodegeneratívne ochorenie mozgu a je jednou z foriem demencie. Spôsobuje zánik nervových buniek a postihuje najmä tie časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za pamäť, rozumové schopnosti a myslenie.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR trpí touto chorobou na Slovensku cca 50 až 60 tisíc pacientov. S vyšším vekom stúpa aj riziko ochorenia. Aké sú rizikové faktory a príznaky?

Príznaky Alzheimerovej choroby

Ako prichádza Alzheimer? Dokázali by ste ho u svojich blízkych odhaliť už v počiatočnom štádiu? Zrejme nie, pretože prvé príznaky sú nenápadné:

  • Zabúdanie. Zdravý človek si spomenie, no pacient s Alzheimerom už nie.
  • Povahové zmeny. Človek sa stáva podozrievavým, sebeckým a vzťahovačným.
  • Náladovosť. Časté zmeny nálad bez podnetu.
  • Nezmyselné ukladanie a strácanie vecí. Napríklad mobil do chladničky a pod.
  • Dezorientácia. Pacient sa začne strácať na miestach, ktoré pozná.
  • Strata pojmu o čase. Človek nedokáže povedať, aký je deň alebo hodina. No pamätá si príhody z minulosti.
  • Problémy s rečou. Pacient zabúda slová a snaží sa ich nahradiť inými, avšak nelogicky.

Tieto príznaky sa postupne zhoršujú. Prichádza druhé štádium, kedy choroba napreduje a pacient potrebuje „dozor“, pretože môže zabudnúť vypnúť sporák, môže sa stratiť a pod.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete množstvo čajov na pamäť a prekrvenie. 

Prezrite si našu ponuku.

Napokon prichádza tretie štádium, kedy chorý nedokáže komunikovať, má problémy s pohybom, príjmom potravy a tekutín. Častá je inkontinencia, telesné chradnutie, problém so spánkom a napokon dochádza k smrti. Od diagnostikovania sa ľudia dožívajú priemerne 8 rokov.

Dá sa odhaliť rozdiel medzi Alzheimerom a demenciou? Najmä v počiatočných štádiách je to veľmi ťažké, keďže príznaky sú podobné. Výskyt choroby sa dá s určitosťou potvrdiť až pri pitve, ktorá odhalí zmeny v mozgu človeka s Alzheimerom. Navyše, demencia je lekársky termín, ktorý zastrešuje viacero ochorení, vrátane Alzheimera.

Pozor na prvé príznaky! Ako sa prejavuje Alzheimerova choroba?

Aká je prevencia a liečba?

Dá sa s Alzheimerom bojovať? V prvom rade treba povedať, že je vhodná prevencia. Rizikové faktory sú rodinná anamnéza, vyšší vek, vysoký cholesterol a krvný tlak, rôzne úrazy hlavy, ale aj nízke vzdelanie.

Vhodné je preto celý život „trénovať mozog“. Odporúčajú sa cviky na mozog a zlepšenie pamäti, ktoré je potrebné vykonávať podľa presného postupu.

Odporúčajú sa tiež výťažky z bylín, ktoré podporujú pamäť, napríklad výživové doplnky s obsahom ginko biloba, prípadne bylinné čaje s obsahom zmesí rastlín, podporujúcich pamäť a myslenie.

Liečba ochorenia neexistuje. Spočíva len v tlmení príznakov, a to užívaním liekov na lekársky predpis, tzv. kognitív.

Dôležité je zachytiť ochorenie v počiatočnom štádiu a okamžite tlmiť príznaky. Ak ich teda vybadáte u seba alebo svojich blízkych, návštevu lekára neodkladajte.