Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Zvýšený cholesterol nebolí, ale ublíži. Ako s ním bojovať?

Zvýšený cholesterol nebolí, ale ublíži. Ako s ním bojovať?

Vedeli ste, že srdcovo-cievne choroby sú najčastejšou príčinou úmrtia na Slovensku? K zdraviu srdca a ciev iste neprispieva zvýšená hladina cholesterolu. Napriek tomu je cholesterol pre ľudský organizmus nevyhnutný. Aká je jeho úloha a kedy si už na zvýšený cholesterol musíte dávať pozor?

Cholesterol a jeho význam v organizme

Čo je vlastne cholesterol? Ide o tukovitú látku, ktorá sa prirodzene nachádza v každej bunke a v krvi človeka. V organizme má niekoľko úloh:

 • Je základným stavebným kameňom niektorých hormónov
 • Je súčasťou žlčových kyselín, ktoré uľahčujú vstrebávanie tukov z čriev
 • Pomáha pri stavbe bunkových membrán
 • Pomáha pri tvorbe vitamínu D zo slnečných lúčov

Problém však robí zvýšený cholesterol v krvi. Ak sú tuky v krvi nahromadené, môžu doslova upchať cievy. Tými potom nemôže pretekať krv a dochádza ku kôrnateniu ciev, čo je počiatočným štádiom ochorenia arterioskleróza. Takto sa výrazne zvyšuje riziko infarktu, srdcových ochorení a cievnej mozgovej príhody.

NÁŠ TIP:

V našej ponuke nájdete široké portfólio voľno predajných liečiv na srdce a cievy.

Pozrieť ponuku

V krvi sa však nenachádza len tzv. zlý cholesterol. Poznáme 3 druhy krvných tukov:

 1. HDL. Ide o tzv. dobrý cholesterol, ktorý čistí tepny a zbavuje telo zlého cholesterolu.
 2. LDL. Zlý cholesterol, ktorý sa usádza v tepnách a upcháva ich. Hodnoty cholesterolu LDL by mali byť čo najnižšie.
 3. TGA. Triglyceridy, ktoré sa správajú podobne ako zlý cholesterol.

Aký je vysoký cholesterol – hodnoty

Už je teda jasné, že hladina LDL a TGA tukov by mala byť čo najnižšia. Aký je však vlastne vysoký cholesterol a ktoré hodnoty už nie sú v poriadku?

Zvýšený cholesterol

U detí a mladých do 15 rokov je za normálnu hladinu celkového cholesterolu považovaná hodnota, ktorá nepresiahne 4,4 mmol/l. U dospievajúcich a dospelých sa hodnoty cholesterolu pohybujú takto:

 • Od 3,9 do 5,2 mmol/l ide o bezpečné hodnoty cholesterolu
 • Od 5,2 do 6,2 mmol/l sú hodnoty zvýšené
 • Od 6,2 mmol/l vyššie je cholesterol vysoký
 • Nad 7,8 mmol/l je hladina cholesterolu mimoriadne riziková.

Ako zistiť hladinu cholesterolu? Vysokú hladinu cholesterolu spravidla odhalí všeobecný lekár po odbere krvi v rámci bežnej preventívnej prehliadky.

Príčiny zvýšeného cholesterolu

Ako vzniká vysoký cholesterol? V prvom rade treba vedieť, že telo si ho v pečeni a tráviacom trakte vytvára samo, a to až 85% z celkového množstva.

Okrem toho ho prijímame aj v strave a jeho hodnoty sa môžu zvyšovať aj pri nadmernom strese, či nesprávnej životospráve. Najčastejšie príčiny vysokého cholesterolu sú tieto:

 • Obezita a nadváha. Súvislosť medzi telesnou hmotnosťou a množstvom cholesterolu je vedecky dokázaná. Čím viac kilogramov, tým vyšší cholesterol. Tento problém je čoraz častejší aj u detí.
 • Nevhodná strava. Plná tučných jedál, ale aj cukrov.
 • Civilizačné ochorenia. Napríklad diabetes.
 • Fajčenie. Je príčinou mnohých ochorení, vrátane srdcovo-cievnych.
 • Pitie alkoholu. Samozrejme vo vyššom množstve.
 • Stres. Zvýšený cholesterol zo stresu vzniká najmä ak ide o dlhodobý, chronický stres. Prečítajte si viac o tom, aký je vplyv stresu na zdravie, v tomto článku.
 • Vek. K rizikovým skupinám patria starší ľudia.
 • Genetika. Napríklad ak mali vaši rodičia v skoršom veku infarkt, patríte do rizikovej skupiny1.
 • Nedostatok pohybu. Sedavé zamestnanie, minimum chôdze a pohybu.
 • Príslušnosť k mužskému pohlaviu. Zvýšený cholesterol sa objavuje častejšie u mužov ako u žien.

Ak vám lekár zistí zvýšenú hladinu cholesterolu, môže rozhodnúť o nasadení liečby. Avšak ak už raz tieto lieky začnete užívať, je to doživotné. Preto sa odporúča, v prípade mierne zvýšeného cholesterolu, okamžite zakročiť. Čo znižuje cholesterol, respektíve ako znížiť cholesterol bez liekov?

Zvýšený cholesterol - zlepšenie životosprávy

Ako znížiť cholesterol?

Ak máte vysoký cholesterol strava je to, čo musíte okamžite zmeniť. Takisto by ste okamžite mali „seknúť“ so svojimi zlozvykmi (ak fajčíte alebo pijete alkohol) a začať sa hýbať. Chce to teda kompletnú zmenu životosprávy.

VEDELI STE ŽE:

„Na Slovensku zomiera na srdcovo-cievne ochorenia každý druhý človek? Tieto choroby sú u nás dokonca väčším zabijakom ako rakovina!2

Takže čo musíte urobiť pre zníženie cholesterolu?

 1. Pravidelný pohyb. Nemusíte hneď začať s vrcholovým športom. Úplne postačí každodenná prechádzka. Čo tak chodiť do práce alebo na nákup pešo? Zo športov je vhodný beh, plávanie a cyklistika.
 2. Zníženie hmotnosti. Ak máte nadváhu, nad znížením hmotnosti by ste rozhodne mali pouvažovať. Nielen kvôli dobrému pocitu zo samého seba, ale najmä pre svoje zdravie! Spolu s kilami pôjdu dole aj hodnoty cholesterolu.
 3. Kontroly u lekára. Pravidelne si nechajte kontrolovať hladinu cholesterolu.
 4. Vhodné výživové doplnky.
 5. Zmena stravy. Niektoré potraviny by ste mali okamžite vyradiť. Iné potraviny, ktoré znižujú cholesterol, zas do jedálnička zaraďte.

Čo obsahuje najviac cholesterolu? Potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov. Sú to napríklad vajcia, maslo, vnútornosti, tučné mliečne výrobky ako smotana a syry, s vysokým obsahom tuku v sušine.

Vyradiť by ste mali tiež rôzne polotovary, tučné a vyprážané jedlá, potraviny s množstvom cukru, údeniny a alkohol. Odporúča sa obmedziť aj kávu. Ktoré potraviny sú vhodné?

Potraviny na zníženie cholesterolu

Čo jesť pri zvýšenom cholesterole? Najmä potraviny, ktoré majú nízky obsah tukov a naopak, vysoký obsah vlákniny. A existujú vôbec potraviny, ktoré znižujú cholesterol? Určite áno. Pri diéte by ste sa mali zamerať najmä na tieto:

 • Morské plody a ryby – majú vysoký obsah omega-3, bojujú s LDL cholesterolom
 • Rastlinné oleje – ako olivový, slnečnicový, repkový (ideálne za studena lisované)
 • Ovsené vločky – obsahujú množstvo vlákniny
 • Listová zelenina – rôzne šaláty a špenát. Zeleninu sa snažte pridať ku každému jedlu
 • Paradajky – obsahujú lykopén, ktorý bojuje s LDL3
 • Surový cesnak – je doslova požierač choleserolu
 • Avokádo
 • Z ovocia najmä jablká
 • Orechy a semienka – vlašské, lieskové, mandle, tekvicové semiačka. Ale žiadne solené arašidy!
 • Zelený čaj – má množstvo antioxidantov, viac o ňom sa dozviete v tomto článku.
 • Strukoviny
 • Z mäsa najmä hydina a králik
 • Celozrnné pečivo
 • Červená fermentovaná ryža
 • Bezvaječné cestoviny

Táto diéta by sa mala stať vašim životným štýlom. Nielen chvíľkovou záležitosťou. Ak chcete udržať cholesterol v norme, je to nutné.

Zníženie cholesterolu prírodnou cestou

K zmene stravovania a životného štýlu môžete, po konzultácii s lekárom, pridať aj vhodné prírodné výživové doplnky. Ide o výživové doplnky, ktoré obsahujú čisté rastlinné steroly. Rastlinné steroly majú podobnú štruktúru ako cholesterol a bránia jeho vstrebávaniu do krvi.

Takisto obsahujú omega 3 mastné kyseliny, ktoré znižujú vysokú hladinu TGA, vitamín B3, ktorý ovplyvňuje tvorbu tukov v pečeni4 a monacolin K z červenej fermentovanej ryže. Vhodný je napríklad výživový doplnok Arterin.

Zníženie cholesterolu prírodnou cestou je vhodné tak pred liečbou, ako aj počas užívania liekov, ktoré predpísal lekár. Nezabudnite to však konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Kúpiť lieky na cholesterol

Zdroj:

1. https://zdravie.pluska.sk/novinky-a-odbornici/odbornik-radi-ktore-potraviny-oplati-jest-pri-zvysenom-cholesterole

 

Najčastejšie otázky:

1. Prečo je zvýšený cholesterol nebezpečný?

Pretože významne ovplyvňuje zdravie srdca a ciev. Nahromadený cholesterol môže upchať cievy a viesť k infarktu, srdcovým chorobám a mozgovej príhode.

2. Existuje aj „dobrý“ cholesterol?

Áno. Rozlišujeme 3 druhy cholesterolu – HDL, LDL a TGA, pričom za „dobrý“ sa považuje HDL. Hodnoty LDL a TGA cholesterolu by mali byť v norme, pretože ide o „zlý“ cholesterol.

3. V akých hodnotách sa má pohybovať hladina cholesterolu?

Za normálne sa považujú hodnoty cholesterolu od 3,9 do 5,2 mmol/l. Do 6,2 mmol/l sú hodnoty zvýšené a nad 6,2 sa jedná o vysoký cholesterol.

4. Čo spôsobuje zvýšený cholesterol?

Nezdravá strava – obezita a nadváha, fajčenie, pitie alkoholu, stres, vyšší vek, genetika, nedostatok pohybu, zlá životospráva a iné choroby, ako napr. diabetes.

5. Dá sa cholesterol znížiť?

Samozrejme. Veľa urobí kompletná zmena životosprávy – správna strava, pohyb, primeraná váha a koniec zlozvykom. Pomôžu aj omega 3 mastné kyseliny, vitamín B3 a výživové doplnky na zdravie srdca a ciev.

Z našej poradne:

📅 Dátum: 23. 09. 2019

👩‍🦰 Otázka: Dobrý večer, prosím vás prečo ma stále oziabajú nohy, aj keď mám ponožky a teplé papuče, oziabajú ma aj vonku aj vnútri. Ďakujem ❤️

👩‍⚕ Odpovedá Mgr. Katarína Mečiarová: Dobrý deň, pri problémoch so studenými končatinami býva najčastejšou príčinou zúženie ciev, kedy sa krv a teplo, ktoré roznáša nedostane do koncových častí tela. Výsledkom je nedostatočné zásobenie kyslíkom, studený pocit a modrastá farba. Príčin môže byť viacero.

Najčastejšie je to stres, problémy s krvným obehom, tlakom, fajčenie, vysoký cholesterol, cukor či poškodenie nervov. Keďže Vás oziaba vonku aj vnútri, v zime aj v lete určite by ste sa mali obrátiť na všeobecného lekára, pretože môže ísť o sprievodný znak iného ochorenia. Pre rýchle prekrvenie nôh sú vhodné jednoduché cviky, prechádzky a pohybové cvičenia.

Z voľného predaja je to Ginkgo Forte, na lepšie prekrvenie. Pokiaľ sa dá, rýchlu pomoc prinášajú teplé kúpele nôh, vyhrievacie papuče alebo termofóry.

MÁTE OTÁZKU?

Ak sa nás chcete niečo spýtať alebo si chcete pozrieť odpovede na ďalšie otázky, pozrite si našu online poradňu.

Online poradňa

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡