Vplyv stresu na zdravie. Ako s ním bojovať?

Imunitný systém a trávenie |

Viete, že nadmerný stres je spúšťačom civilizačných chorôb? Stres v organizme vyvoláva množstvo nežiaducich reakcií. Napríklad búšenie srdca, aktiváciu žliaz s vnútorným vylučovaním, či zvýšené prekrvenie svalstva. Pri dlhodobom strese tak môže dochádzať k vzniku psychických aj fyzických ochorení. Ako sa prejavuje stres a ako s ním bojovať?

Fyzické a psychické prejavy stresu

To, že ste dlhodobo v strese, si možno ani neuvedomujete. No reagujete podráždenejšie, nesústredíte sa, prípadne ste dlhodobo bez nálady. Aké sú ďalšie prejavy toho, že ste dlhodobo v strese?

 • Nezdravý a neprirodzený úbytok alebo nárast hmotnosti
 • Nespavosť
 • Škrípanie zubami v spánku a zatínanie sánky
 • Vypadávanie vlasov
 • Kožné prejavy a ekzémy
 • Oslabenie imunitného systému a náchylnosť na choroby
 • Ľahostajnosť alebo naopak neprimerané výbušné reakcie

To vedie k zdravotným problémom. Stres sa prejaví v podobe problémov s tráviacim ústrojenstvom. Dochádza k bolestiam žalúdka, hnačkám a bolestiam v oblasti žlčníka. Časté je pálenie záhy a existuje tiež riziko vzniku žalúdočných vredov.

Veľmi častým následkom stresu sú bolesti hlavy a svalstva. Dôvodom je neustála napätosť a stuhnutosť. Telo je akoby v kŕči a preto bolí krčná chrbtica. Nemalý vplyv má stres aj na sexualitu a plodnosť. Človek, ktorý je dlhodobo v strese, stráca záujem o sex.

Náš tip:

V ponuke nášho eshopu nájdete množstvo produktov, ktoré vám pomôžu pri vašom boji so stresom. Prezrite si našu ponuku.

Stres sa prejavuje aj na psychike. Časté sú záchvaty paniky, pocity dusenia, závratov, bolestí v hrudníku. Dlhodobé vystavenie stresu môže viesť k depresii a ako sme už spomínali, aj k vážnym civilizačným ochoreniam.

Ako odbúrať stres?

Dá sa s tým bojovať? Samozrejme. Stres a jeho dopady na organizmus je možné zmierniť. Ako?

 1. Myslite na seba. Aspoň občas vypnite. Doprajte si deň voľna a celý ho strávte v posteli pri filmoch alebo dobrej knihe. Takáto psychohygiena vám určite pomôže.
 2. Vyhýbajte sa stresovým situáciám. Napríklad prestaňte sledovať televíziu a negatívne správy. Alebo sa naučte povedať nie, ak máte toho veľa.
 3. Dopĺňajte potrebné minerály a vitamíny. Na udržaní psychickej rovnováhy sa podieľa horčík. Ak cítite, že ste nervóznejší ako obvykle, začnite užívať magnézium. S výberom vám pomôže lekár alebo lekárnik. Vyskúšajte našu online poradňu.
 4. Dobre sa vyspite. Ak má byť človek v pohode, musí byť oddýchnutý. Máte problém so spánkom? Skúste rôzne bylinkové čaje a prípravky na bylinnej báze, ktoré vám pomôžu zaspať.
 5. Myslite pozitívne. Na problémy pozerajte s humorom. Porozprávajte sa o nich s blízkymi.

A napokon, nestresujte sa zbytočne vy samy! Typickým príkladom zbytočného stresu sú Vianoce. V honbe za darčekmi, nákupmi a upratovaním často zabúdame na seba a sviatky si neužijeme, pretože sme v strese. Nemusíte mať dokonale upratané. A ani napečené 10 druhov zákuskov! Radšej oddychujte a užívajte si čas s rodinou.

Vernostný programKaždým nákupom získavate body a môžete uplatniť zľavy
Doprava zadarmo Pri objednávke nad 25 € máte poštovné zadarmo
Najnižšie ceny Naše ceny sú zostavené tak, aby vyhovovali každému
Odborná online poradňaNaši kvalifikovaní odborníci sú vám k dispozícii