Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Spánok - základná ľudská potreba

Spánok - základná ľudská potreba

Potreba spánku

Je nepochybné, že práve chrápanie patrí medzi časté nepríjemnosti, ktoré rušia spánok. Spánok ako vieme, patrí k najstarším a najzákladnejším regulačným mechanizmom.

Jeho potreba zvyčajne kolíše medzi 3 - 11 hodinami. Všeobecne je zakorenená predstava, že zdravý je dlhý spánok a mnohí ľudia, ktorí majú potrebu len kratšieho spánku sa cítia ohrození a dožadujú sa u lekára hypnotík, hoci sú celkom odpočinutí.

Fázy spánku

Spánok má niekoľko fáz (uvádza sa sedem – päť vo fáze hlbokého spánku a dve vo fáze plytkého). Keď si človek ľahne, usína a upadá do spánku, tak sa dostane do hladiny v ktorej môže pocítiť (nepríjemné) šklbnutie nohou či celým telom.

Potom upadá do hlbokého spánku približne po hodine a pol sa dostáva opäť k povrchovému spánku, takmer k prebudeniu kedy sa objavuje REM fáza, v ktorej sa zdajú sny.

Človek sa počas tejto fázy môže zobudiť a znova zaspať. To je úplne normálne a nie je to signálom žiadnej poruchy spánku. Každá REM fáza trvá 4 – 12 minút, počas nej telo odpočíva, likvidujú sa škodliviny, telo sa čistí, do pamäte sa ukladajú naučené informácie. Do tejto fázy sa spiaci človek dostane 4 - 5 krát za noc.

Človek by mal spať jeden krát denne a nepretržite.

VEDELI STE ŽE:

„Spánkom strávite priemerne tretinu života?“

Poruchy spánku:

1. Neurotická porucha spánku: Unavený človek zaľahne, ale napriek svojej únave nemôže zaspať, prevaľuje sa, nakoniec s ťažkosťami zaspí. Budí sa mrzutý s obavami že večer znova nezaspí. Takto vzniká začarovaný kruh. Po zaľahnutí by mal človek do polhodiny zaspať inak sme oprávnení hovoriť o poruche.

2. Depresívna porucha spánku: Tu je zaspávanie pomerne ľahké, ale postihnutý sa veľmi skoro prebúdza, zvyčajne po druhej hodine rannej. Objavujú sa u neho nepríjemné depresie.

3. Zdanlivá nespavosť: Postihnutý tvrdí, že celé týždne, mesiace nespí čo je fyziologicky nemožné (človek vydrží maximálne 100 hodín bez ujmy). Človek spí v sekundových, minútových intervaloch potrebných na kompenzáciu energie na prežitie a preto má dojem že ani nespal. 

poruchy spánku

Náš tip:

V našej ponuke nájdete široké portfólio voľno predajných liečiv na spánok, nervy a stres. 

Prezrite si našu ponuku.

Dôsledky porúch spánku:

 • Spomalenie reakcii
 • Spomalenie myslenia
 • Ľahké poruchy logiky
 • Neprimerané emócie
 • Porucha sústredenia
 • Zhoršenie nálady
 • Chronická únava

Z týchto dôsledkov vyplýva že kvalita spánku má veľký vplyv na stav psychiky.  A pokiaľ je spánok narušený, je v našom záujme pokúsiť sa prekážku odstrániť. 

Ako riešiť poruchy spánku

Ak za poruchami spánku nie sú zdravotné problémy (obezita, psychické choroby a pod.), môžete sa naučiť lepšie spať. Čo by ste mali urobiť pre dobrý spánok?

 1. Spite vo vetranej miestnosti. Pre spánok potrebujete aj ticho a tmu. Samozrejmosťou je kvalitný matrac a vankúš.
 2. Večer nejedzte ťažké jedlá.
 3. Chodievajte spať a vstávajte v približne rovnakom čase. A to aj cez víkendy.
 4. Ľahnite si spať až vtedy, keď ste unavení. Ak nezaspíte do pol hodiny, vstaňte a na chvíľu sa niečomu venujte.
 5. Pred spaním sa vyhnite alkoholu a nápojom s obsahom kofeínu. Dajte si radšej čaj na spanie, ktorý vás upokojí.

Mnohým ľuďom pomáhajú tabletky. Nemusíte sa ich obávať. Lieky na spanie, ktoré si môžete kúpiť v lekárni bez predpisu, nie sú návykové a sú rastlinného pôvodu.

Vynikajúci je napríklad výživový doplnok Melatonín (tu si o ňom prečítajte viac: Melatonín – hormón pre kvalitný spánok), ktorý pomôže rýchlejšie zaspať. Kvalitný spánok je pre dobrý fyzický a najmä psychický stav človeka nevyhnutný. V prípade dlhodobých problémov so spánkom sa preto neváhajte obrátiť na svojho lekára.

Poobedný spánok – áno alebo nie?

Názory sa rôznia. No ak poobedný spánok potrebujete, doprajte si ho. Spánok v dĺžke 1 až 1,5 hodiny vám pomôže zregenerovať telo, aj myseľ. Ak takú možnosť nemáte, postačí aj polhodinové zdriemnutie.

Z dlhodobého hľadiska má poobedný spánok pozitívny vplyv aj na pamäť. A nie je neprirodzený, ani pre dospelých. Veď v južanských krajinách je poobedná siesta úplne bežná.

Spite tak dlho, ako to vaše telo potrebuje. To, že 8 hodinový spánok je nutnosť, už neplatí. Niektorí ľudia potrebujú spať viac, iní zas menej. Ak sa cítite po spánku oddýchnutí, všetko je v poriadku.

MUDr. Jan Cimický, CSc.