Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Obezita - diagnostika a jej liečba

Obezita - diagnostika a jej liečba

Obezita je stav, pri ktorom nastáva v organizme nadmerné hromadenie tuku, najčastejšie v dôsledku nerovnováhy medzi príjmom a výdajom energie. Ako nadváha je hodnotený stav, kedy je hmotnosť vyššia ako odporúčaná, ale ešte nedosahuje parametre obezity. Normálny podiel tuku v ženskom tele je 25 - 30 % a v mužskom tele 20 - 25 % a s vekom táto hodnota stúpa.

Obezita nie je len estetický problém, ale predovšetkým problém zdravotný. Je to chronické ochorenie spojené s vysokým rizikom vzniku srdcovo-cievnych chorôb, cukrovky 2.typu, vysokého krvného tlaku, nádorových ochorení, ochorení pohybového aparátu a ďalších chorôb. Obezita nezriedka vedie k predčasnému úmrtiu.

Vzostup obezity je nápadný hlavne za posledných 10 - 20 rokov a v dnešnej dobe jej výskyt v európskych krajinách dosahuje 10 - 40 %, pričom štáty strednej a východnej Európy sú na čele rebríčka. Vo väčšine európskych krajín je u žien prevalencia obezity o 3 - 6 % vyššia ako u mužov.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete širokú ponuku doplnkov výživy určených na chudnutie. Prezrite si našu ponuku.

Ako vzniká obezita?

Obezita je následok energetickej nerovnováhy. To znamená, že príjem energie je väčší ako výdaj. Za jej vznikom stojí, vo veľkej miere, aj dedičnosť. Tá vplýva napríklad na schopnosť tela spaľovať tuky.

Ovplyvňuje však aj preferencie človeka čo sa týka stravy a tiež rôzne zaužívané zvyklosti. Zo zvyku, respektíve z toho, čo máme „odpozerané z domu“, si totiž môžeme voliť napríklad nezdravé jedlá, či konzumovať prehnane veľké porcie.

Rizikom pre vznik obezity sú aj rôzne obdobia v živote. U žien je to najmä tehotenstvo, obdobie po pôrode, či menopauza. Všeobecne na vznik obezity pôsobí aj stres, kedy máme chuť nervozitu „zajedať“.

Rizikové je tiež odvykanie si od zlozvykov. Mnoho ľudí neprimerane priberie napríklad potom, čo prestane fajčiť. Samozrejme, najväčší vplyv na vznik obezity má nezdravý životný štýl. A to prejedanie sa a minimum pohybu.

Som alebo nie som obézny?

Okrem toho, že je obezita viditeľná už na prvý pohľad, jej stupeň sa dá určiť výpočtom BMI (body mass index). Ako ho vyrátate? Svoju hmotnosť vydeľte výškou v metroch na druhú. Takže ak napríklad vážite 65 kg a meriate 165 cm, BMI vyrátate takto:

 

65 : 1,652 = 23,87

V tomto prípade má BMI hodnotu 23,87. Čo to znamená a aké sú riziká, spojené s obezitou, sa dozviete v tabuľke.

  BMI Riziká
Podvýživa menej ako 18,5 nízke
Normálna hmotnosť 18,5 - 24,9 priemerné
Nadváha 25 - 29,9 zvýšené
Obezita I. stupňa 30 - 34,9 stredne zvýšené
Obezita II. stupňa 35 - 39,9 veľmi zvýšené
Obezita III. stupňa 40 a viac vysoké

 

Laboratórne vyšetrenie

V diagnostike obezity je potrebné vyšetriť glykémiu nalačno, krvný obraz, sérovú koncentráciu celkového cholesterolu, HDL - cholesterolu, LDL - cholesterolu, triacylglycerolov, kyseliny močovej, urey, kreatinínu, iónov, bilirubínu a aktivitu pečeňových enzýmov (ALP, ALT, AST, GMT), a tiež chemicky a mikroskopicky vyšetriť moč.

Abdominálna obezita je závažným rizikovým faktorom:

 • srdcovo-cievnych ochorení
 • cukrovky 2. typu
 • dny, cholecystoliázy, steatózy pečene
 • artrózy
 • karcinómov obličiek, prsníka a endometria, kolorektálneho karcinómu
 • psychoneurastenických ťažkostí, depresie

Liečba obezity a následné udržanie primeranej hmotnosti je proces celoživotný a komplexný. Základom liečby musí byť zmena životného štýlu – úprava príjmu potravy a zvýšenie pohybovej aktivity. Nový spôsob stravovania by mal jedinec prijať ako niečo, čo ho bude sprevádzať prakticky počas celého ďalšieho života.

Optimálna redukčná diéta spĺňa tieto kritériá:

 1. znížené množstvo nasýtených tukov
 2. vyšší obsah nenasýtených tukov
 3. dostatok ovocia, zeleniny, strukovín
 4. uprednostňovanie celozrnných pekárenských výrobkov, cestovín, ryže
 5. znížené množstvo jednoduchých cukrov
 6. obmedzený príjem soli, alkoholu
 7. dostatočný príjem tekutín
 8. jedlo pravidelne 5 x denne
 9. jedlo pripravené zdravšími technologickými postupmi

,, Obezita nie je len chorobou sama o sebe, ale je poslom ďalších ochorení ,,. ( Hippokrat )

Základným cieľom terapie obezity je dlhodobý pokles hmotnosti. Treba si uvedomiť, že už malý pokles hmotnosti o (5-10%) je spojený so znížením rizika kardiovaskulárnych a metabolických ochorení a prináša vysoký zdravotný benefit.

Predpokladom úspešnosti liečby aj modernými liekmi proti obezite je dlhodobá, resp. Celoživotná zmena životného štýlu, ktorá predpokladá zníženie energetického príjmu a zvýšenie energetického výdaja. Lieky samy bez dodržiavania diétneho a pohybového režimu nezaistia úspešnosť redukcie nadváhy a obezity.