Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Kedy je vhodné kúpiť domov tlakomer

Kedy je vhodné kúpiť domov tlakomer

Digitálny tlakomer na doma

Uponáhľaná doba plná stresu si vyberá daň aj v podobe rôznych zdravotných problémov. K tým najzávažnejším patria jednoznačne tie so srdcom. Poradíme vám, kedy je dobré mať doma tlakomer a ako si čo najpresnejšie odmeriate krvný tlak.

Problémom je vysoký aj nízky tlak

Srdce by sme si mohli predstaviť ako malú, ale výkonnú pumpu. Tlak, ktorý vytvára srdce, aby mohlo pumpovať krv cez cievy, voláme krvný tlak. Problémy s ním si nie vždy všimneme, a aj preto je dôležité chodiť na preventívne prehliadky k svojmu lekárovi.

Tlak sa zvyšuje pri veľkej záťaži, športe či návale emócií. Ak je však krvný tlak vysoký  aj v pokoji, treba zistiť, kde je problém. Opakom je zasa nízky tlak. Ten si všimnete skôr ako vysoký, lebo sa prejavuje závratmi, pocitmi chladu, výrazným potením. Pre zdravý a plnohodnotný život je dôležité svoj krvný tlak poznať a vedieť si pomôcť vo chvíli, keď začne kolísať.

Náš tip:

V našej ponuke nájdete bohatú ponuku tlakomerov. 

Prezrite si našu ponuku.

Aké sú ideálne hodnoty krvného tlaku?

Vraví sa, že optimálny krvný tlak je 120/80 mmHg. To však nie je tak celkom pravda. Na hodnotu krvného tlaku totiž vplýva množstvo faktorov. Tlak sa napríklad zvyšuje pri športe alebo hneve. Naopak, znižuje sa pri spánku. Vysoký krvný tlak môže byť sprievodným znakom iného ochorenia. A čo je podstatné, hodnoty krvného tlaku sa menia spolu s vekom.

Aký je teda optimálny tlak podľa veku? Kým u najmenších detí je prirodzený krvný tlak v hodnotách 90/60 mmHg, u dospievajúcich by sa mal pohybovať približne v hodnotách 105-117 mmHg systolický (horný tlak) a 70-77 mmHg diastolický (spodný tlak). U zdravých dospelých ľudí sa potom optimálny tlak pohybuje práve v spomínaných hodnotách – 120/80 mmHg. Okolo šesťdesiatky to však už môže byť až cca 134/87 mmHg. S pribúdajúcim vekom sa teda hodnota normálneho krvného tlaku zvyšuje.

Tieto údaje sú orientačné. Neznamená to, že ak máte tlak mierne vyšší alebo naopak nižší, máte nejaký zdravotný problém. Riziko nastáva vtedy, ak hodnoty krvného tlaku pri pravidelnom meraní výrazne kolíšu, prípadne sa necítite dobre. Veľa však urobí aj spôsob merania tlaku a samotný prístroj, ktorým si tlak meriate. Preto treba vedieť, ako merať krvný tlak správne.

digitalny tlakomer na doma

Meranie tlaku aj doma

Tlak vám odmeria váš lekár, no ak si ho potrebujete kontrolovať pravidelne, je najvyšší čas kúpiť si tlakomer. V dnešnej dobe patrí k tým najobľúbenejším digitálny tlakomer. Jeho veľkou výhodou je,  že je mobilnejší a pracovať sa s ním naučíte ľahko a rýchlo. Funguje na princípe senzorov a oscilácie, ktorú zaznamenáva čip v tlakomeri. Váš tlak si potom môžete skontrolovať na displeji a niektoré z nich dokážu ukladať merania do pamäti. 

Digitálny tlakomer nestanovuje hodnoty systolického a diastolického tlaku, ale hodnotu stredného tlaku. Ten je taký, pri ktorom sú tlakové zmeny najväčšie. Systolický a diastolický tlak sa následne elektronicky dopočítava. Pri meraní tlaku je dobré poznať pár zásad, aby bolo presné a vyhli ste sa zbytočnej panike. 

Tlak si merajte v pokoji, kedy nie ste po práci alebo športe a nepili ste kávu. Pred meraním sa uvoľnite, posaďte sa a nehýbte sa. Tlakomer sa dáva na holú ruku – buď na pažu alebo na zápästie, kde by nemali byť ani šperky. Merať by sa malo v oblasti srdca.

Najskôr odmerajte tlak na jednej aj druhej ruke. Na tej s vyšším tlakom potom urobte opakované meranie. Ak si budete krvný tlak merať pravidelne, vhodné je robiť tak v približne rovnakom čase. Na záver ešte jedna rada - ak sa vám nameraná hodnota zdá príliš vysoká alebo nízka, meranie tak po piatich minútach zopakujte. Ak je v hodnotách prvého a druhého merania veľký rozdiel,  môžete spraviť tretie meranie. 

Zdravie je prednejšie ako čokoľvek iné, ale dobrou správou je, že aj tlakomer si môžete vybrať v rôznych cenových hladinách. Pozorne si vždy prezrite ich ponuku a vyberte si taký, ktorý spĺňa vaše predstavy. 

Kristína Maricáková

Kristína Maricáková
Volám sa Kristína a vyštudovala som farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a venujem témam o zdraví a liekoch. Veľmi rada čítam, cestujem, fotografujem, pečiem a spievam. Rada skúšam nové veci, hlavne čo sa týka kozmetiky.
Viac o mne ➡