Najlekáreň s.r.o. logo

Vernostný program

Nákupom získavate body

Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 39€

0
0 €

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Trápi vás artróza? Všetko, čo o ochorení potrebujete vedieť

Trápi vás artróza? Všetko, čo o ochorení potrebujete vedieť

Bolesti a stuhnutosť kĺbov, problémy pri pohybe. Aj takto sa dá charakterizovať veľmi časté ochorenie – artróza.

Čo je artróza

Aby ste pochopili, čo je artróza, musíte poznať funkciu kĺbovej chrupavky. Chrupavka je spojivové tkanivo, ktoré umožňuje pohyb kosti v kĺbe bez nadmerného trenia a opotrebovania. Pri dlhodobom tlaku a preťažovaní dôjde k opotrebovaniu chrupavky a celkovému podráždeniu kĺbu. Vzniká tak artróza kĺbov – chronické nezápalové degeneratívne ochorenie kĺbov. Najčastejšie majú artrózu starší ľudia, avšak postihnúť môže dospelých v rôznom veku.

Príznaky artrózy a čo ju spôsobuje

Príznaky artrózy sa stupňujú s rozvojom ochorenia. Hlavným príznakom je bolesť, ktorá sa spočiatku objavuje len pri namáhaní kĺbov, ale neskôr sa zhoršuje a vyskytuje sa aj počas spánku. Aké sú teda príznaky artrózy?

 • Silná bolesť kĺbov
 • Opuch kĺbov
 • Výpotky vnútri kĺbu
 • Zápal v kĺbe
 • Stuhnutosť a zhoršená pohyblivosť kĺbov
 • Začervenanie v oblasti kĺbu

Postihnutý môže byť ktorýkoľvek kĺb v tele a tak sa ochorenie podľa miesta jeho výskytruje, resp. podľa postihnutého kĺbu, označuje rôzne. Napríklad koxartróza je artróza bedrových kĺbov, gonartróza je artróza kolenného kĺbu, alebo pomenovanie podľa lokalizácie ako artróza ruky, artróza prstov, artróza prstových kĺbov, artróza kolien a pod.

Čo artrózu spôsobuje? Okrem mechanického poškodenia a opotrebenia v dôsledku náročných povolaní, športov alebo zranení, je za artrózou obezita, genetika, vyšší vek, pohlavie (u žien je častejšia), zlé držanie tela a iné choroby, ktoré poškodzujú kĺby ako cukrovka, či osteoporóza.

VEDELI STE ŽE:

„Pri vrodenom vykĺbení bedrových kĺbov je riziko predčasného vzniku artrózy takmer 100%-né?“

Ako sa lieči artróza?

Pri bolestiach kĺbov je vhodné navštíviť lekára. Ten vyšetrí kĺb a ak zistí príznaky artrózy, podľa jej stupňa nasadí lieky. Liečba artrózy v prvotných štádiách zahŕňa lieky chrániace chrupavku. Priamo do kĺbu sa injekčne aplikujú protizápalové lieky. Pomôcť môžu tiež rôzne ortopedické pomôcky ako bandáže alebo ortézy.

Pri ťažších štádiách artrózy sa pristupuje k operácii – transplantácii chrupavky alebo kĺbovej náhrade. Ide však o náročné a rizikové operácie. Najmä u seniorov vo vysokom veku je artróza bedrového kĺbu a následná operácia často príčinou úmrtia. Preto je na mieste prevencia.

Trápi vás artróza? Všetko, čo o ochorení potrebujete vedieť

Ako sa starať o kĺby?

Ak trpíte začínajúcou artrózou alebo chcete zlepšiť zdravie svojich kĺbov, ako prevencia poslúži:

 1. Udržanie zdravej telesnej hmotnosti. Vysoká hmotnosť neprimerane zaťažuje kĺby.
 2. Cvičenie. Aspoň 30 minút denne. Plávanie alebo chôdza zlepší stuhnutosť kĺbov.
 3. Doplnky výživy na kĺby. Treba ich užívať dlhodobo. Mali by obsahovať kolagénkyselinu hyalurónovúchondroitín sulfát. Vhodnými doplnkami výživy pri artróze sú napríklad Proenzi ArthroStop, či Livsane Arthro Complex alebo čistý kolagén. Pozirite si našu ponuku doplnkou výživy na kĺby.
 4. Masáž kĺbov. Kĺby masírujte prípravkami s konopným olejomkostihojom, rozmarínom, chladivým mentolom alebo hrejivým kapsaicínom.
 5. Zmiernenie bolesti. Pri začínajúcej artróze sú na zmiernenie bolesti vynikajúce lieky s obsahom paracetamoluibuprofénu, či diklofenaku. Priamo na miesto bolesti zas môžete aplikovať masti s obsahom týchto liečiv. Lieky od bolesti však prinesú len krátkodobú úľavu, nie je vhodné užívať ich dlhodobo.

Čím skôr začnete s liečbou artrózy, tým je šanca na zlepšenie kvality života vyššia. Preto príznaky ako stuhnutosť a bolestivosť kĺbov určite neignorujte.

Kosti, kĺby a svaly - kompletná ponuka